اکسس پوینت وایرلس

اکسس پوینت چیست؟


wireless access point

به معنی نقطه دسترسی بی سیم یکی از تجهیزات شبکه بی سیم یا وایرلس است که به اختصار به آن WAP یا AP گفته میشود. از این دستگاه برای ارسال دادهها تحت شبکه بیسیم استفاده میشود. یکی از موارد پرکاربرد استفاده از اکسس پوینت اتصال دوربین مدار بسته به این دستگاه است. Access Point را در همه جا میتوان دید از تجهیزات مخابراتی گرفته تا شبکه های کامپیوتری ، حتی دکل هایی که اپراتورهای همراه اول و یا ایرانسل در دارند به شکلی AP هستند .

دوربین مداربسته IP را میتوان با استفاده از کابل شبکه به طور مستقیم به یک اکسس پوینت متصل نمود و از طریق اکسس پوینت یک شبکه بی سیم ایجاد نمود. در واقع اکسس پوینت آدرس IP را به طور وایرلس انتقال میدهد. برای بیسیم کردن ارتباط بین دوربین مدار بسته و NVR به دو اکسس پوینت نیاز است یکی به عنوان فرستنده و دیگری گیرنده. اکسس پوینت نود ها را در شبکه های محلی بدون سیم (WLAN) مدیریت و تنظیم می کند و می تواند اطلاعات مورد نیاز کلاینت ها از قبیل آدرس IP , DNS سرور و دروازه را جهت ارتباط آنها با یکدیگر و با شبکه های دور دست بصورت خودکار در اختیار آنها قرار دهد.

اکسس پوینتی که دوربین به آن متصل میشود، فرستنده و اکسس پوینتی که اطلاعات دوربین را گرفته و به NVR انتقال میدهد، گیرنده است. از مزایای استفاده از اکسس پوینت در نصب دوربین¬های کنترل تردد مدار بسته IP میتوان به موارد زیر اشاره نمود: • کاهش حجم سیم کشی برای تشکیل یک شبکه امنیتی دوربین مدار بسته • تسریع در نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته • حذف سیم کشی بین دوربین و NVR برای ست کردن , یکی از دستگاهها را به عنوان فرستنده و دیگری را به عنوان گیرنده تنظیم میکنیم.هر دستگاه دارای یک IP میباشد که با وارد کردن ان در صفحه اینترنت میتوانید وارد نرم افزار دستگاه شده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

برای دوربین مدار بسته می توان تصاویر حدود 4 دوربین 2مگا پیکسل را از این طریق ارسال کرد. برد این دستگاهها در فضای باز حدود 5 کیلومتر میباشد که البته نباید بین دواکسس مانعی مانند ساختمان باشد اکسس پوینت ها دارای یک ادرس اختصاصی که به ان MAC Address (یک ادرس 48 بیتی با دو قسمت)گفته میشوند هستند که در شبکه های بزرگ برای شناسایی دستگاهها از این ادرس استفاده میشود همچنین برای امنیت و متصل کردن اکسس پوینت ها و شناسایی انها به هم از این نام استفاده میشود.


در شبکه های بزرگ و در محیط هایی با شعاع تحت پوشش زیاد, می توان چندین اکسس پوینت را به یکدیگرمتصل نمود و یک محیط بدون سیم با شعاع زیاد ایجاد کرد که کلاینت ها بتوانند در صورت نیاز , به حرکت در این محیط بدون نگرانی از قطع ارتباط بپردازنند که به ان ویژگی roaming میگویند.
3 باند فرکانسی این دستگاه عبارتند از:
۹۰۲ تا ۹۲۸ مگاهرتز که کاربرد ان کم میباشد
۲٫۴ گیگاهرتز تا ۲٫۴۸۳۵ گیگاهرتز که کاربرد ان زیاد است
۵٫۷۲۵ گیگاهرتز تا ۵٫۸۵ گیگاهرتزبا کاربرد متوسط