سیستمهای حفاظتی گذر کنترلقیمت درب اتوماتیک شیشه ای
 

درب شیشه ای اتوماتیک اسلایدی automatic sliding doors


برای محاسبه قیمت درب شیشه ای برقی تماس بگیرید   به روز رسانی پنجشنبه 21 آذر  1398

 

امروزه درب های اتوماتیک شیشه ای به طور گسترده در ساختمان های اداری و تجاری و سایر ارگان ها نظیر بیمارستان و بانک ها مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این نوع اپراتورها علاوه بر زیبایی و افزایش سرعت تردد نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی  و حفظ دمای محیط داخل ساختمان دارند. مهمترین عامل در انتخاب اپراتور مناسب، ابعاد درب و میزان تردد از آن می باشد.

در سال های گذشته استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای در ورودی ساختمان ها چندان رایج نبوده و یک موضوع تجملاتی و غیر ضروری به شمار می رفت اما امروزه درب های اتوماتیک شیشه ای در ورودی بسیاری از ساختمان های پرتردد نظیر فروشگاهها، بانک ها و مراکز دولتی و خصوصی مورد استفاده قرار میگیرد. اگرچه استفاده از درب شیشه ای در زیبایی نمای داخلی و بیرونی ساختمان موثر می باشد اما عواملی دیگری در استقبال افراد از نصب درب شیشه ای اتوماتیک نقش دارد. از جمله این موارد می توان به نقش موثر در اتوماتیک شیشه ای به کاهش تبادل حرارتی داخل ساختمان با فضای بیرون و در نتیجه کاهش هزینه های تهویه مطبوع ساختمان اشاره کرد.

 

مزایای استفاده از درب شیشه ای اتوماتیک :


    جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی
    اصطحلاک پایین با استفاده از درب شیشه ای اتوماتیک
    حداقل تولید صدا در استفاده از این درب
    سازگاری درب شیشه ای اتوماتیک با هر نوع دکوراسیون
    کنترل دسترسی
   

 

این سوئیسی ها هستند که در تولید درب های اتوماتیک شیشه ای پیشتازند و همواره درب هایی با کیفیت و بسیار قدرتمند را به بازار روانه می کنند. بزرگترین تفاوت محصولات سوئیسی با دیگر برنده در اپراتورشان است. چرا که تقریبا تمام برندهای تولید کننده ی درب های اتوماتیک شیشه ای از موتور دانکر در ساخت درب های شان استفاده می کنند و وجه تمایزغالب درب های شیشه ای در اپراتورشان است.
برندهای ایتالیایی درب شیشه ای از نظر کیفی، قیمتی و توانایی در رده ی بعدی درب های اتوماتیک شیشه ای قرار می گیرند. این برندها هم غالبا در ساخت محصولات خود از موتور ها آلمانی دانکر استفاده می کنند و از این جهت هیچ تفاوتی با برندهای سوئیسی ندارند.

یکی از موارد پر استفاده درب شیشه ای اتوماتیک  درب شیشه ای سکوریت می باشد این نوع از درب شیشه ای دارای مزیت های بسیاری می باشد این درب شیشه ای به علت استفاده از شیشه سکوریت به این نام شهرت یافته است درب شیشه ای سکوریت از شیشه سکوریت که دارای مزیت ها بسیار بالایی می باشد ایجاد شده از مهمترین مزیت ها این نوع در اتوماتیک میتوان به مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر حرارات و همچنین مقاومت در برابر فشار اشاره کرد اما این تنها ویژگی درب شیشه ای سکوریت نمی باشد این نوع از درب ها با توجه به شیشه ای که استفاده میکنند یک مزیت دیگر نیز دارند این شیشه ها در هنگام شکستن خورد نمی شوند به آسانی و اگر خورد نیز شوند به گونه ای می باشند که این خورد شیشه ها نمیتوانند شما را زخمی کنند به عبارت دیگر این خورده شیشه ها دارای لبه ی تیز نمی باشند بهتر است بدانید قیمت درب شیشه ای سکوریت نیز با توجه به نوع شیشه ای  استفاده می شود متفاوت می باشد.


متعلقات درب شیشه ای


ریل و هنگرها
فولی هرزگرد
تسمه
موتورگیربکس
کنترل باکس
چشم های الکترونیکی
و اجزای دیگر
تسمه به صورت رفت و برگشتی کار می کند و یک لنگه از دربها به خط پایینی تسمه متصل می شود و لنگه دیگر به خط بالایی تسمه.
در نتیجه وقتی موتور به یک جهت می چرخد، دو لنگه درب از هم فاصله می گیرند و وقتی موتور به جهت دیگر می چرخد دو لنگه درب به سمت هم می آیند.


فریم درب اتوماتیک شیشه ای

فریم های در اتوماتیک شیشه‌ای از جنس آلومینیوم آنادایز شده می باشد. آلومینیوم آنادایز شده با گذشتن از فرایند شیمیایی دارای پوششی می شود که از آن در برابر خوردگی محافظت می کند. فریم‌ها شامل رنگ‌بندی متنوع می باشد تا با انواع نماهای ساختمانی قابل انطباق شود. فریم‌های درب اتو ماتیک شیشه‌ای به صورت فارسی‌بر به هم متصل می‌شوند و در ابعاد 4 ساانتیمتر و 8 سانتیمتر برش می خورند.این ابعاد برش برای محدودیت های نصب و زیبایی کار می باشد.


 

 معرفی انواع اپراتور شیشه ای اتوماتیک  
انواع اپراتور شیشه ای اتوماتیک لابل

اپراتور شیشه ای اتوماتیک لابل ایتالیا

 
این دستگاه در دو مدل  EVOLUS 150 ,90 تولید میشود.اپراتور درب اتوماتیک لابل 90 یکی از اپراتور های سریع، قدرتمند و قابل اعتماد موجود در بازار ایران می باشد. لازم به ذکر است این اپراتور ساخت کشور ایتالیا می باشد و از کیفیت مطلوبی بر خوردار است.

اپراتور لابل 90 با استفاده از موتور دانکر آلمان و چشمی های ZEN  و ZEN SAFE  با برند BEA  بلژیک و استفاده از هنگر های روان و بدون نقص خود توانسته است خود را به عنوان اپراتور ی پر قدرت و سریع معرفی نماید. این اپراتور ها دارای عملکردی بی سر و صدا و بی نقص در قسمت های مکانیکال خود می باشند.

درب اتوماتیک شیشه ای لابل مدل ایولوس 150 مدل دیگر کمپانی لابل است، که این شرکت آن را برای درب های سنگین تر با طول بالا طراحی و ساخته است. EVOLUS150 تفاوت چندانی با EVOLUS90 ندارد و عمده تفاوت آن در موتور و توان آن است.قدرت بسیار خوبی که البته با سرعت باز و بسته شدن قابل توجه 0.6 M/S همراه است. اما ویژگی دیگر درب شیشه ای evolus150، بهره مندی از اپراتوری با امکانات مناسب است که گزینه های قابل توجهی را به کاربر ارئه می دهد. این اپراتور به میکرو پروسسوری هوشمند مجهز است و می تواند به صورت خودکار وزن درب را محاسبه کند تا به این وسیله حد بازشوی استانداردی را برای درب را تعیین کند.

این امکان اپراتور درب برقی لابل 90، مانع فشار بیش از حد به موتور می شود و خسارات این حوزه را به حداقل می رساند. همچنین درب لابل مدل evolus90 توان بالایی در باز و بسته شدن مکرر دارد و آمار قابل توجه 4000 بار در روز را از خود ارائه می دهد.
استفاده از موتور با کیفیت دانکر اولین ویژگی درب شیشه ای اسلایدینگ  لابل مدل EVOLUS150 است. موتوری که قادر است درب های سنگین با وزن 150 کیلو گرم را در هر لت با سرعت قابل توجه 0.6 M/S باز و بسته کند. از لحاظ کیفیت و توان موتوری به هیچ وجه نمی توان ایرادی به لابل 150 وارد کرد و از این جهت این محصول، محصولی قابل اعتماد و مطمئن است. اپراتور لابل هم در نوع خود قابل توجه است. این اپراتور می تواند تردد روزانه 4000 مرتبه ای را از خود ارائه بدهد، تا گزینه ی خوبی برای درب های پر تردد به شمار بیاید.

اپراتور شیشه ای بوکامو SL 150 المان

 اپراتور شیشه ای بوکامو المان
شرکت بوکامو آلمان یکی از برترین و بهترین تولید کنندگان اروپایی درب های شیشه ای کشویی برقی در دنیا می باشد.به علت استفاده از موتور دانکر و استفاده از ریل های تمام استیل و بهترین جنس در داخل اپراتور و اطمینان بالایی که این سیستم دارد از این درب شیشه ای اتوماتیک در بیشتر مراکز دنیا استفاده شده است.
معمولا اپراتور های درب کشویی شیشه ای بوکامو قابلیت این را دارند که حتی درب های بالاتر از لت استاندارد و گاها تا هر لنگه 2 متر را نیز بتوانند ساپورت کنند، سیستم بوکامو المان دارای کمترین استهلاک تسمه ی گردان نیز می باشد.
بوکامو در تولید درب های شیشه ای کشویی SL150 موتور قدرتمند دانکر را به خدمت گرفته است، تا از این بابت نتوان هیچ ایرادی را به آن وارد کرد. این موتور آلمانی با کیفیت، توانایی جابجایی درب هایی با وزن 150 کیلوگرم برای هر لنگه را دارد. توانی  که بسیار عالی است و می تواند درب های سنگین را به راحتی پشتیبانی کند.

همچنین درب کشویی SL150 اپراتوری قدرتمند را در خود گنجانده است و تقریبا تمام امکانات لازم  کاربر را به آن ارائه می دهد. این اپراتور هفت کلیده است و امکاناتی از قبیل -1 دائم باز ، 2- قفل ، 3- اتوماتیک ، 4- زمستانه ، 5- فقط خروج ، 6-  فقط ورود ، 7- کنترل دستی  را پشتیبانی کند. همچنین درب شیشه ای کشویی اس ال 150 از سنسور چشمی سری ZEN ساخته شرکت BEA بهره می گیرد. که البته این سنسور چشمی به صورت همزمان هم کار چشم ماکروویو را انجام می دهد و هم کار چشم فتوسل بین دهنه ای، که در نوع خود منحصر به فرد به شمار می آید.

مشخصات کنترل باکس : سیستم فرمان هوشمند با دقت و کنترل بالا در بازو بست سیستم ، دارای سیستم (encoder ) ، دارای سیستم عیب یاب میکروپروسسوریکه هرگونه دخالت و ایجاد ایراد در سیستم را با سیگنال های مشخص اعلام می نماید.دارای قابلیت اتصال مستقیم به سیستم های :  اطفاء حریق ، کارتخوان

اپراتور درب شیشه ای کابا KABA

 

اپراتور شیشه ای کابا

کابا از معتبر ترین برند های تولید درب های شیشه ای کشویی است که با سه مدل قدرتمند خود SLA-SLX-SLM در بازار حضور موفق و پررنگی دارد. اپراتوری آسان ،ظاهر زیبا و کارایی مطمئن و دقیق سلیقه بسیاری از مشتریان را پوشش می دهد.اپراتور درب کابا با قابلیت های اشاره شده در زیر بسیار پرطرفدار و قابل اطمینان اند

 
   طراحی فنی دقیق و مناسب
   طول عمر بالا
   قطعات ظاهری و فنی قابل تعویض
   سهولت استفاده از پنل کنترل
    دارای سیستم عیب یاب دقیق و تمام اتوماتیک که خطا هارا بررسی و گزارش میکند

 
درهای اتوماتیک گیلگن دردو مدل SLA و SLX تولید می گردد این سیستم ها بدون محدودیت تردد و مناسب برای مراكز پر رفت و آمد می باشد.

برخی از ویژگیهای این سیستم ها عبارتند از:

– استفاده ازسیستم فریم تخصصی با اتصالات ویژه فولادی و قابلیت نصب شیشه از ضخامت ۸ تا ۲۴ میلیمتر.
  بسیار شکیل،زیبا و مستحکم که با کیفیت و دقت بسیار بالایی تولید می شوند.جنس مقاطع ازآلومینیوم آلیاژی ویژه می باشند.
– دارای مركز كنترل و برنامه ریز  بی سیم BEDIX با صفحه  LCD و سیستم ارتباطی پیشرفته بلوتوث و مرکز کنترل با سیم D-BEDIX با قابلیت کنترل کلیه عملکردهای سیستم و نمایشگر عیوب سیستم.
– دارای حرکتی کاملا روان و بی صدا با سیتم ضد برخورد با مانع.


 

درب شیشه ای اتوماتیک هولوکس HOLUX 
درب اتوماتیک کشویی شیشه ای و یا همان sliding door  که با توجه به زیبایی و کاربرد امروز برای تردد از ساختمانها بسیار پر طرفدار شده است امروزه با برندهای مختلفی داخل بازار یافت میشود. یکی از این برندها درب شیشه ای هالوکس  (Holux) آلمان است که به تازگی به کشورمان راه پیدا کره و همچنین از استقبال خوبی برخوردار بوده . اپراتور هالوکس از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار است که ما سعی میکنیم به آن بپردازیم.


سیستم درب شیشه ای اتوماتیک هالوکس که از تکنولوژی روز بهره میبرد سعی کرده جدیدترین آپشن ها را در خور جای دهد . جدید ترین سیستم درب کشویی اتوماتیک شیشه ای تولید شده توسط این شرکت محصول هالوکس اکس2 (Holux X2) نام دارد و اپراتور این تولید جدید تنها 10 سانتیمتر ارتفاع دارد که در نوع خود بی نظیراست و ترکیبی از قدرت و زیبایی را به رخ میکشد . کنترل یونیت و سیستم منبع تغذیه این دستگاه در یک پک کامپکت قرار داده شده است که دارای تمام خصوصیات لازم برای عملکرد عالی و بیصدا و با کیفت یک درب اتوماتیک شیشه ای میباشد . این اپراتور مجهز به سیستم استابلایزر داخلی نیز است که چنانچه شما از ژنراتور یا UPS استفاده میکنید و یا در زمان قطع و وصل شدن برق برای مدار فرمان یا موتور مشکلی به وجود نیاید.

 

اپراتور شیشه ای ترمکس سوئیس TORMAX

 
اپراتور ترمکس یکی از  اپراتور قدرتمند در جهان می باشد که با موتور و گیربکس دانکر آلمان کار می کند و در این اپراتور محدودیت تردد ندارد و مخصوص مکانهای پُر تردد می باشد و مورد بعدی به علت مکانیزم کارکرد آن و قدرت موتور آن خدمات بسیارکمی  نیاز دارد.

سیستم اپراتور شیشه برقی ترمکس ساخت کمپانی TORMAX سوئیس که به صورت کامل در کشور سوئیس تولید می‌شود و دارای استانداردهای ISO9001 و TUV و DE اروپا بوده و در بسیاری از فرودگاههای اروپائی و همچنین در بسیاری از اماکن عمومی دیگر نصب شده و به خوبی امتحان خود را پس داده است .
سیستم WIND RIVE مجهز به یک باطری مخصوص است که در صورت نبودن برق ، تا ساعتها درب به صورت عادی به عملکرد خود ادامه می‌دهد و در صورتی که تردد از درب زیاد نباشد حتی تا چندین روز نیز می‌تواند به عملکرد خود ادامه بدهد ( حداقل ۴۰۰ بار باز و بسته می‌شود ).

درب شیشه ای اتوماتیک سسامو

 

 
درب هاي اتوماتيك كشويي (Sliding) سسامو ايتاليا (Sesamo) در دو مدل اپراتور شيشه اي لايت ميلينيوم (Light Millennium) و اپراتور شيشه اي پراتيكا (Pratika) عرضه مي شود.

ويژگي درب اتوماتيك شيشه اي سسامو به شرح زير مي باشد:

درب اتوماتيك برقي شيشه اي سسامو مجهز به سلكتور پيشرفته با امكان اتصال دستگاه كارت خوان و اثر انگشت - طراحي زيبا و مدرن ايتاليايي درب اتوماتيك شيشه اي سسامو - قابليت تنظيم سرعت باز و بسته شدن درب اتوماتيك شيشه اي سسامو - داراي باتري پشتيبان براي استفاده در زمان قطع برق
ولتاژ تغذيه ورودي اپراتور درب برقي اسلايدينگ لايت سسامو 230 ولت و فركانس كار 60-50 هرتز - توان مصرفي اپراتور درب اتوماتيك كشويي لاين ملينيوم سسامو 100 وات - سرعت باز كردن درب شيشه اي كشويي اسلايدينگ سسامو براي درب تك لت 70 سانتي متر بر ثانيه و براي درب دو لت 140 سانتي متر بر ثانيه - حداكثر وزن قابل تحمل اپراتور درب برقي سسامو براي درب تك لت 120 كيلوگرم و براي درب دو لت 80-80 كيلوگرم - ميزان تردد درب اتوماتيك لايت ملينيوم سسامو در شبانه روز نامحدود مي باشد.

 

درپوش آلومینیومی اکسترود شده بلند و باریک با طراحی ویژه و سیستم اتصال پیچیده که اجازه می دهد بدون باز کردن کامل بازبینی سیستم انجام شود
کنترل برد اپراتور با پردازنده دو هسته ای
تنظیم ارتفاع ضد لغزش با پیچ و بسیار ساده
قابلیت جابه جایی کلید اصلی ، قابلیت انتخاب مدل اپراتور ، قابلیت ارتقا و سفارشی سازی سیستم عامل
اپراتور برطبق مقیاس اروپایی EN 16005 و قیمت مناسب
مناسب برای تردد های بسیار زیاد روزانه
سنسور ایمنی پرده ای با قابلیت پوشش کامل دهانه ورودی
راهنمای کشویی با آلیاژ آلومینیومی اکسترود تقویت شده مخصوص قابل نصب و تعویض با لاستیک پروفیلی مخصوص
پشتیبانی پروفیل آلومینیومی اکسترود شده و سوراخ شده برای نصب آسان بر روی دیوار
موتور پرقدرت و هوشمند دانکر آلمان بدون نیاز به نگهداری و خدمات دوره ای
موتور DC با انکودر رزولوشن بالا و توان 150 وات برای LH 100
موتور DC با انکودر رزولوشن بالا و توان 180 وات برای LH 140
طراحی زیبا و مدرن
هنگرهای فولادی گالوانیزه با دو عدد غلتک چرخدار پلاستیکی روان
انجام تنظیمات پارامترها و لوازمات جانبی از طریق صفحه نمایش بر روی برد دستگاه

درب اتوماتیک یونیک UNIQUE

درب اتوماتیک یونیک UNIQUE ساخت کشور آلمان می باشد. موتور درب اتوماتیک یونیک ساخت دانکر آلمان می باشد. برد کنترل درب اتوماتیک یونیک  ساخت کشور کره بوده و امکان نصب انواع سیستم های کنترل تردد بر روی آن می باشد. کلید تنظیم درب اتوماتیک یونیک  به صورت لمسی می باشد. امکان تردد نامحدود و حدود ۳ میلیون بار در درب اتوماتیک یونیک  وجود دارد.
درب اتوماتیک یونیک  دارای کنترل باکس با استاندارد ۳ میلیون تردد در روز می باشد. دستک های درب اتوماتیک یونیک  ساخت کشور اسپانیا و هر دستک شامل سه غلطک می باشد.

سیستم هوشمند قفل موتور در سیستم درب اتوماتیک یونیک  تعبیه شده است. سطح مقطع درب اتوماتیک یونیک  از جنس استیل و یا آلومینیم می باشد. عملکرد درب اتوماتیک یونیک  کاملا بی صدا و دارای حداقل میزان مصرف انرژی برق می باشد. درب اتوماتیک یونیک  قابلیت تجهیز به چشم الکترونیک برای ایمنی در برخورد با موانع می باشد.


قفل الکترومکانیکی

یکی از آپشن های درب اتوماتیک اسلاید که امنیت کاملی را در دسترس می‌دهد، استفاده از این نوع قفل است و می‌تواند با شرایطی که قفل دستی وجود ندارد، سازگار شود. این نوع قفل سیستم قفل الکتریکی به همراه کنترل ریزپردازنده است. ریزپردازنده تمامی جنبه‌های عملیاتی توابع قفل را تحت نظارت دارد؛ به‌عنوان مثال از بسته شدن 100% درب، وقتی‌که قفل‌شده است، اطمینان کسب می‌نماید. خروجی پایانه‌ها، موقعیت و وضعیت درب را وقتی قفل‌شده است به سیستم‌های امنیتی ارجاع می‌دهد و ریزپردازنده بر اساس آن عمل می‌نماید.


 موتور دانکر اپراتور شیشه ای

موتور دانکر المان

 
شرکت دانکر آلمان dunkermotoren بعنوان یک برند بین المللی تولید کننده انواع موتور در سطح کیفی بسیار مرغوب، همراه راه‌کارهایی برای کنترل حرکت برای هر وسیله مجهز به موتور فعالیت دارد.

این شرکت با داشتن قابلیت انعطاف پذیری فراوان در خط تولید خود راهکارهای تولید سفارشی موتورها را بر اساس استانداردهای بروز دنیا برابر با نیاز مشتریانش تولید می‌نماید.برند‌های مطرح تولید کننده درب‌های اتوماتیک دنیا همچون رکورد (سویس) ، کابا(گیلگن) سویس، درما (آلمان) ، گزه (آلمان) و پروشات‌دُر اکثر محصولات خود را به موتور دانکر مجهز نموده‌اند. تکنولوژی برتر، دقت و کیفیت بالا همراه با پایداری از جمله دلایلیست که برندهای برتر درب اتوماتیک شیشه‌ای را بر آن داشته تا موتور دانکر را برای استفاده در محصولات خود برگزینند.

موتور دانکر مورداستفاده در انواع متفاوت درب اتوماتیک شیشه‌ای، موتور DC پرقدرت، بدون زغال است که کمترین نیاز ممکن را به سرویس و نگهداری دارد.
دارای انکودر دار و گیربکس با چرخ‌دنده‌هایی از جنس کربن و بسیار مقاوم که قادر به کشش درب‌هایی با وزن‌هایی متفاوت است و بر اساس قدرت موتور هر لنگه درب با وزن 80 یا 150 و یا بیشتر را دارا می‌باشد.
این نوع موتور ساخت کشور آلمان محدودیت ترددی را ایجاد نمی‌کند و قابلیت ایست اتوماتیک پس از برخورد آنی با افراد و یا اشیاء را دارا می‌باشد.

 


 


موتورهای براشلس:
 

موتور براشلس اپراتور درب شیشه ای

 
موتورهای براشلس هم با همان اصل موتورهای زغال دار مورد استفاده قرار میگیرند ، با این تفاوت که در این موتورها، سیم پیچ ثابت بوده و آهنرباها میچرخند. از آنجائی که سیم پیچ در این موتورها ساکن است، نیازی به برسها وجود ندارد. کار تقسیم ولتاژ بین سیم پیچها را کنترل کننده سرعت موتور یا همان اسپیدکنترل ESC انجام میدهد.
به این نکته دقت کنید که نمیتوان از کنترلر سرعت موتورهای معمولی و موتورهای براشلس بجای یکدیگر استفاده نمود زیرا این دو، کار کاملا متفاوتی انجام میدهند.سریعترین راه برای تشخیص اینکه یک موتور براشلس است یا معمولی این است که به سیمهای آن نگاه کنید. موتورهای معمولی دو تا سیم دارند در حالی که موتورهای براشلس دارای سه سیم هستند. سیم وسط فیدبک نام دارد و تغییرجای دو سیم دیگر باعت خواهد شد که جهت چرخش موتور برعکس شود.

مزایای موتورهای براشلس:

از آنجائی که برس وجود ندارد، خوردگی آن هم در این موتورها وجود ندارد.
اصطحکاک برس برای گرفتن سرعت موتور وجود ندارد.
نیازی به نگرانی برای تمیز کردن برسها و محل اتصالشان وجود ندارد.
باز هم به همین علت، مدت زمان کارکرد موتور با یک باتری در این موتورها بالاتر است.
نسبت توان به وزن بسیار بالاتری دارند.


انواع جک درب پارکینگی

 

 

روش عملکرد درب اتوماتیک اسلاید


درب اتوماتیک اسلاید به‌طور کامل با استفاده از جریان برق‌کار می‌کند. پانل‌های درب اتوماتیک در داخل یک قاب آلومینیومی، که دارای ارتفاع 132 میلی‌متر و عرض 155 میلی‌متر است، قرار می‌گیرند.

درب اتوماتیک اسلاید باید داری مسیری یکپارچه باشد تا پوشش شیشه‌ای مناسبی در درب ورودی فراهم آید. ازآنجایی‌که درب اتوماتیک اسلاید از سقف تا کف نصب می‌شود، محل نصب درب شیشه‌ای اسلاید و سایز آن باید به‌درستی برآورد شود تا درب اتوماتیک ریلی و یا درب اتوماتیک لولایی با توجه به محیط نصب گردد.

تجهیزات درب اتوماتیک اسلاید، با موتور DC کامپیوتری الکترونیکی و سنسورهای چشمی برای حرکت دقیق آن، با هم ترکیب شده‌اند، تا عبور راحت و کارکرد بدون مشکلی را برای درب اتوماتیک فراهم آورد.


ریزپردازنده و سنسورهای درب اتوماتیک اسلاید باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

    •   باید دارای خاصیت خود کالیبراسیونی و حالت‌های قابل برنامه‌ریزی باشد.

   •   بتواند با توجه به وزن پانل‌های درب شیشه‌ای اسلاید و وجود اصطحکاک، مناسب‌ترین نیرو را برای عملیاتی کارآمد فراهم آورد.

   •   داشتن مدارات مستقل در صورت وارد آمدن شوک برقی، برای باز و بسته نمودن درب اسلاید.

   •   مجهز سازی درب اتوماتیک اسلاید به سیستم‌های امنیتی و زنگ هشدار.

   •   کنترل سرعت باز و بسته شدن پانل‌های شیشه‌ای درب اتوماتیک اسلاید.

   •   کنترل سرعت ترمز پانل‌ها در هنگام بسته شدن و جلوگیری از به هم کوبیده شدن پانل‌ها

   •   کنترل نوسانات پانل‌ها برای تنظیم سرعت حرکت درب اتوماتیک اسلاید.

   •   اتصال درب اتوماتیک اسلاید به منبع تغذیه بدون وقفه برای بهره‌وری از آن در شرایط اضطراری.

   •   با استفاده از درب اتوماتیک شیشه‌ای فریم لس اسلاید، دریافت نور و انرژی خورشید را بی‌وقفه خواهیم داشت.

 
 به منظور افزایش طول عمر درب اتوماتیک اسلاید خود، پانل‌ها و قاب آلومینیومی و غلطک های درب اتوماتیک اسلاید را طی فواصل منظمی تمیز نمایید تا دچار خرابی و زنگ‌زدگی نشود. گاهی ممکن است توده‌های گردوغبار در مسیر ریل باعث عملکرد ضعیف درب اتوماتیک شود.

 هنگامی‌که درب اتوماتیک اسلاید شروع به بسته شدن می‌کند اگر مانعی بر سر راه پانل‌ها قرار گیرد، درب به‌طور خودکار، به‌صورت معکوس عمل خواهد کرد و این یعنی امنیت در استفاده از درب اتوماتیک.

 در صورت قطع برق و یا در شرایط اضطراری خرابی دستگاه، درب به طور کامل باز خواهد شد. شما می‌توانید درصورت خرابی طولانی، درب را کامل ببندید تا تعمیر آن صورت گیرد.


 


درب شیشه ای گرد

درب شیشه ای گرد Automatic Curve Door :

 
درب اتوماتیک شیشه ای گرد به دلیل ساختار و نوع عملکرد، ظاهری بسیار زیبا و خاص ارائه می دهد، به همین خاطر این درب ها مناسب برای استفاده در اماکنی است که لوکس و خاص بودن در آن اهمیت می یابد، مانند برخی هتل ها، سالن های همایش، نمایشگاه ها و... . موضوع قابل توجه این که قبل از خرید و اقدام به نصب این درب، باید به این موضوع توجه داشت که درب اتوماتیک شیشه ای نیم گرد نسبت به درب اتوماتیک شیشه ای کشویی احتیاج به فضای بیشتری دارد.

استفاده از این درب اتوماتیک گرد برای اماکنی که اختلاف دمای داخل و خارج مجموعه زیاد است توصیه می گردد و علاوه بر آن یکی از زیباترین و شیکترین نوع درب  می باشد  در زیر به برخی از مزیت های درب اتوماتیک گرد اشاره می شود دارای کاور چرخشی و گرد و چهارچوب که در کناره ی استوانه ای که مرکب از آلومینیوم و شیشه می باشد قراردارد.  مجهز بودن  به عایق صوتی و حرارتی به همراه سنسورهای  حسی و ضربه ای بر روی لت های موجود سیستم فوق دارای غلطکهایی با روکش کروم  متحرک با طول عمر بالا جهت حرکتی روان و آسان میباشد .

تمامی انواع درب اتوماتیک شیشه ای قابلیت تطبیق با سیستم های کنترل تردد و اعلام و اطفای حریق را دارند. می توان با اتصال این درب ها به سیستم اتوماسیون ادارات عبور و مرور و تردد افراد را کنترل نمود. همچنین این امکان نیز وجود دارد که در یک ساختمان، ورود افراد با استفاده از دستگاه کارتخوان (یا دستگاه تشخیص چهره و یا تشخیص اثر انگشت) صورت گیرد و خروج از آن محیط با سنسور مادون قرمز (یا سنسور تشخیص وزن).

 
دری شیشه ای
انواع درب ورودی مغازه

درب ورودی مغازه ها را اگر با استفاده از شیشه های مقاوم و نشکن سکوریت بسازند می تواند. درب های شیشه ای برای مغازه دارای تنوع بسیاری می باشد که می توان بر اساس نوع مغازه و میزان تردد آن از انواع درب ورودی مغازه استفاده نمود. ازانواع درب ورودی مغازه می توان به درب های شیشه ای دستی یا اتوماتیک شیشه ای در مدل ها کشویی، اسلایدینگ، گرد، و چندین مدل دیگر اشاره کرد که هرکدام از این درب ورودی ها را می توان بر اساس عرض بازشوها و میزان مساحت قابل اشغال انتخاب و استفاده نمود. 

برای مثال در مغازه ها و فروشگاههایی که میزان تردد بالایی دارد و عرض ورودی آن بزرگ می باشد بهترین انتخاب از بین انواع درب ورودی مغازه ، درب اتوماتیک شیشه ای چند لت اسلایدینگ می باشد. استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای برای فروشگاهها میزان رفت و آمد افراد و دنتیجه فروش را افزایش می دهد.
انواع شیشه برای درب شیشه ای مغازه

در سالهای قبل برای انواع درب شیشه ای مغازه از انواع شیشه خام و فلوت استفاده می شد. ولی این شیشه ها به دلیل آسیب پذیری زیادی که دارند در اثر ضربه کوچکی شکسته و موجب برهم زدن نظم مغازه ها می شدند. مقاومت کم و آسیب پذیر بودن زیاد شیشه ها دلایل نا امن بودن درب شیشه ای مغازه بودند. استفاده از یک اشیا که ایمنی فضا را به خطر می اندازه موجب می شودتا مغازه مشتریان کمتری را داشته باشد از این رو برای اینکه ایمنی فضا تامین گردد و بتوان بدون دغدغه با آسودگی خاطر از درب شیشه ای برای مغازه استفاده نمود. به دنبال یک نوع شیشه مقاوم تر و ایمن تر نسبت به شیشه خام بودند.

بهترین گزینه برای استفاده انواع شیشه برای درب شیشه ای مغازه شیشه سکوریت می باشد که با انجام فرایند خاص و پیچیده ای در تولید شیشه آن را به یک شیشه مطمعن، ایمن و مقاوم تبدیل می نماید که مناسب برای هر مکان با شرایط های مختلف می باشد.


درب برقی شیشه ای مثلثی

این درب برقی شیشه ای مثلثی نیز مانند درب کشویی میباشد و با این تفاوت که به صورت زاویه ای معمولا ۹۰ درجه روی هم قرار گرفته اند و دارای ۲ لنگه ثابت و ۲ لنگه متحرک میباشد .
عامل متحرک این درب یک اپراتور میباشد که به وسیله تسمه مخصوصی که در آن قرار دارد و هرزگرد ها به موتور وصل میشود .
مورد استفاده این درب ها باتوجه به ساختار ساختمان و زیبایی خاص معماری آن برمیگردد.
حرکت این درب به صورت خطی میباشد ولی این تفاوت وجود دارد که لنگه درب ها باهم تشکیل زاویه میدهند که زاویه بین ۹۰ درجه تا ۱۷۰ درجه میتواند میتغیر باشد .همچنین برای جلوگیری از برخورد درب ها با عابرین از سیستم و سنسور مایکروویو استفاده میشود که تشخیص افراد را با سنسور ها انجام میدهد و جلوگیری از برخورد با افراد میشود.
باتوجه به زاویه دار بودن این نوع از درب شیشه ای مثلثی امکان استفاده از سنسور خطی وجود ندارد .
همانطور که گفته شد برای مکان هایی با معماری خاص استفاده میشود .
مانند ورودی دانشگاه ها ، ورودی مکان ها و مغازه هایی خاص ، ورودی مراکز خصوصی و غیره .
این بود مقاله ای در خصوص انواع درب شیشه ای برقی ، که در مقاله های بعدی به صورت تخصصی به هرکدام خواهیم پرداخت .


چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

سیستم چشمی درب های اتوماتیک شیشه ای همیشه به یک صورت نمی باشد. زمانی که به سیستم چشمی درب ها نگاهی بیاندازیم به صورت ظاهری هم میتوانیم شاهد تفوات هایی باشیم. یکی از علت های این متفاوت بودن در درب های اتوماتیک شیشه ای این است که یکی از چشمی ها فرستنده و دیگری رسیسور و یا گیرنده اطلاعات امواج می باشد بدین صورت سخت ترین مدار و با کیفیت ترین مدار ها باید استفاده شود چون مهم ترین و اصلی ترین کار قسمت گیرنده در چشمی انجام میدهد

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای دو مدل است که نوع اول چشمی درب اتوماتیک شیشه ای دارای اینفرارد یا همان مادون قرمز است که همانطور که از نام آن پیداست نسبت به اشعه مادون قرمز حساسیت نشان میدهد و دستور باز شدن درب را میدهد و نوع دیگر از چشمی های درب شیشه ای اتوماتیک مادون قرمز چشمی درب اتوماتیک حرارتی نیز می باشد به دلیل این که اشعه مادون قرمز از حرارت بالاتر از حداقل تعریف شده انجام میشود.  نوع دوم از چشمی های درب شیشه ای اتوماتیک رادار ماورا صوت است که این مدل هم یک سندر یا فرستنده اولتراسونیک و هم یک رسیسور یا گیرنده را دارا می باشد. کارکرد این مدل از چشمی های درب اتوماتیک شیشه ای به اینگونه است که در هر لحظه امواج را ارسال و دریافت می کند و در صورت گرفتن امواج ، حس کردن جسم خارجی این رادار درب اتوماتیک نتیجه ای معکوس انجام می دهد.

شما برای آگاهی از سالم بودن چشمی درب اتوماتیک می توانید دوربین موبایل خود را روشن کرده و از طریق دوربین به چشمی نگاه کنید در این صورت اگر چشمی شما سالم باشد نوری از آن بیرون می آید که با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی باشد. البته ناگفته نماند وقتی چشمی سالم مانعی را تشخیص دهد می توانید از صدایی که رله داخلی آن می دهد متوجه شوید که چشمی درب اتوماتیک کار می کند.

چشمی درب اتوماتیک جزو ضروری و لازم برای نصب جک می باشد . چشمی درب اتوماتیک وجود ماشین ، افراد و اجسام را در میان درب تشخیص می دهد و مانع بسته شدن درب می گردد.
 
نصب قفل‌برقی درب اتوماتیک شیشه‌ای

اگر درب شیشه‌ای شما به‌صورت شیشه‌ی میراث یک‌تکه باشد امکان نصب قفل‌برقی به‌صورت مستقیم بر روی آن وجود ندارد ولی روش‌هایی وجود دارد که درب شما به‌وسیله‌ی قفل‌برقی قفل شود. ولی درب‌های شیشه‌ای که دارای پیرابندهای فلزی هستند گزینه‌ی مناسبی برای نصب قفل‌برقی می‌باشند. قفل‌برقی از قطعاتی است که بر روی ریل اصلی دستگاه قرار می‌گیرد.

ریموتی کردن و قفل‌کردن درب شیشه‌ای میراث توسط یک نوع قفل‌برقی خاص صورت می‌پذیرد که بر روی قسمت بالایی درب نصب می‌شود. برای درب‌های اتوماتیک دارای فریم فلزی از قفل‌های برقی مگنتی استفاده می‌گردد. این قفل مگنتی بر روی چهارچوب شیشه‌ای درب اتوماتیک به‌وسیله‌ی چند عدد پیچ نصب می‌شود. در قسمتی کمی پایین‌تر از آن به راکت قفل نصب می‌گردد.
باز و بسته کردن قفل‌برقی درب اتوماتیک شیشه‌ای

برای باز و بسته کردن این قفل‌ها فنّاوری‌های دیگری هم شناخته‌شده است. باز شدن از طریق آیفون، اثرانگشت افراد و ورود رمز اختصاصی توسط افراد ازجمله‌ی این موارد است. در این حالت افراد با واردکردن شماره کد اختصاصی که از قبل برای دستگاه تعریف‌شده است می‌توانند قفل دستگاه را باز کنند و تردد نمایند که گزینه‌ی مناسبی برای قسمت‌های سری سازمان‌ها، بانک‌ها و بیمارستان‌ها است. طبیعی است که درجه‌ی لایه‌ی امنیتی ایجادشده توسط این موارد بسیار بالاتر و بیشتر نسبت به حالت عادی آن است.

قفل‌های برقی که به‌وسیله‌ی دورفرمان عمل می‌کنند هنگام عملکردش با رسیور و ری موت دستگاه در ارتباط مستقیم است و هنگامی‌که از طریق ری موت کنترل فرمان قفل شدن درب را به رسیور ارسال می‌کنیم این رسیور است که با ارسال سیگنال‌های مربوطه باعث فعال شدن قفل‌برقی و قفل شدن درب می‌شود و تا زمان ارسال فرمان جدید درب شما قفل خواهد ماند. همان‌طور که قبلاً هم متذکر شدیم به دلیل اینکه عملکرد این قفل تمام به‌صورت اتوماتیک و با نیروی برق است در صورت قطع جریان برق دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد و ممکن است برای تردد شما مشکل ایجاد کند به همین دلیل این قفل‌ها حتماً باید به سیستم برق اضطراری یا همان UPS مجهز باشند تا در صورت قطع شدن برق قفل‌برقی شما عملکرد خود را از دست ندهد.

درب شیشه ای تلسکپی
درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی

درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی بعد از درب اتوماتیک شیشه ای اسلایدینگ پرکاربردترین نوع درب اتوماتیک می باشد. این نوع درب اتوماتیک عملکردی مشابه درب اتومانیک کشویی / اسلایدینگ دارد با این تفاوت که بازشوی مفید آن 33% بیشتر است و البته قیمت تمام شده درب اتوماتیک تلسکوپی نیز در حدود 30% گرانتر میباشد. نصب درب اتوماتیک تلسکوپی جهت جاهایی که میزان تردد بالا است و یا نیاز است در مدت کوتاه جمعیت زیاد سریعاً از درب عبور کنند مناسب می باشد. همچنین جهت محل هایی که نیاز است تجهیزات عریض از درب عبور داده شود نصب درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی توصیه می گردد. این نوع درب اتوماتیک شیشه ای با توجه به عرض محل نصب در دو نوع 6 لنگه (2 لت ثابت و 4 لت متحرک) و 3 لنگه (1 لت ثابت و 2 لت متحرک) ارائه می شوند.

معمولاً 80% قیمت درب اتوماتیک شیشه ای بابت اپراتور آن ( موتور، شاسی ، مدار ) هزینه می گردد و اپراتورهایی که جهت درب 6 لت و درب 3 لت استفاده می گردد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. لذا با توجه به اینکه اختلاف قیمت درب اتوماتیک تلسکوپی 6 لنگه نسبت به درب اتوماتیک تلسکوپی 3 لنگه ناچیز است، توصیه می گردد در صورتی که عرض محل نصب شما جوابگو است از درب اتوماتیک تلسکوپی 6 لنگه استفاده نمایید که نصب آن از نظر زیبا شناسی بسیار مناسب تر از درب اتوماتیک سکوریت تلسکوپی 3 لنگه است.

درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی می تواند داری منبع برق اضطراری نیز باشد. به این مفهوم که در هنگام قطعی برق، عبور و مرور از این درب امکان پذیر خواهد بود. استفاده از این درب ها در اماکنی مانند بانک ها، فرودگاه ها، هتل ها، مراکز خرید و... ممکن می باشد؛ چرا که این درب به فضای جانبی کافی احتیاج دارد و البته در زیبایی ورودی ساختمان نقش ویژه ای خواهد داشت.
نکته قابل توجه دیگر اینکه می توان این درب ها برای حالت های متفاوت استفاده، تنظیم نمود. از انواع کارکرد درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی می توان به حالت تمام باز، نیمه باز، تمام بسته (قفل)، اتوماتیک و حرکت یکطرفه اشاره نمود.
در حالت تمام باز، این درب با تشخیص حرکت و یا وزن، تمام مسیر را برای ورود و یا خروج باز می کند. حالت بسته یا قفل برای موارد یا شرایطی به کار می رود که نیاز به عبور و مرور از مسیر ورودی تا زمان خاصی وجود ندارد؛ درب قفل می گردد و تا تنظیم مجدد آن، قفل باقی می ماند.
حالت نیمه باز درب شیشه ای اتوماتیک تلسکوپی حالتی بسیار مناسب برای جلوگیری از بین رفتن انرژی است، در این حالت می توان درب را به گونه ای تنظیم نمود که با تشخیص حرکت و یا وزن توسط سنسور، تنها نیمی از ورودی باز شود، به این ترتیب با باز و بسته شدن درب، از اتلاف حداقل انرژی نیز جلوگیری به عمل می آید. حرکت یکطرفه برای کنترل عبور و مرور از یک سمت، تنظیم می گردد. به این ترتیب که ورود تنها از یک سمت (ورودی و یا خروجی) صورت می گیرد، سنسور بخش ورود و یا خروج غیر فعال می شود و عبور تنها از یک سمت امکان پذیر می باشد.

مکانیزم معمول که در نصب درب های شیشه ای تلسکوپی استفاده می شود بدین صورت است که از سرعتهای متفاوتی برای حرکت دادن لنگه متحرک بیرونی و لنگه حرکت میانی استفاده می شود یعنی در این مکانیزم سرعت باز یا بسته شدن لنگه بیرونی متحرک را تقریبا دو برابر سرعت لنگه متحرک میانی در نظر میگیرند زیرا توجه کنید که لنگه متحرک بیرونی فاصله ای تقریبا دو برابر لنگه متحرک میانی باید طی کند تا روی لنگه ثابت قرار گیرد.

یک مکانیزم کلی که در بسیاری از اپراتورهای درب شیشه ای تلسکوپی تعبیه شده است استفاده از دو پولی یا فلکه با قطر کوچک و بزرگ است که پولی بزرگ به قطر پولی سر موتور و پولی کوچک به قطر کوچکتر از نصف پولی بزرگ تعبیه می شود. حال با استفاده از دو تسمه که یکی به دور پولی موتور و پولی بزرگ این هرزگرد قرار دارد و یک تسمه دیگر که به دور یک پولی هرزگرد اضافی و پولی کوچک این هرزگرد قرار دارد مکانیزم حرکت تلسکوپی را بوجود می آورند. حال بر اساس این مکانیزم تسمه ای که به دور پولی کوچکتر قرار دارد با سرعت خطی کمتر که برابر با نصف سرعت تسمه ای که به دور پولی بزرگ حرکت می کند، حرکت خواهد کرد. بر این اساس حال با استفاده از تسمه گیر های مخصوصی لنگه های میانی که بر روی ریل کمکی درب شیشه ای حرکت می کنند را به تسمه دور پولی کوچک متصل می کنیم و همچنین لنگه های متحرک بیرونی درب شیشه ای تلسکوپی را به تسمه دور موتور متصل می کنیم حال قطعا حرکت تلسکوپی که مد نظر ماست پیش می آید یعنی لنگه متحرک بیرونی درب شیشه ای با سرعتی دو برابر لنگه متحرک میانی درب حرکت می کند و سپس هر دو بر روی لنگه ثابت درب شیشه ای تلسکوپی جمع میگردند.
در حال حاضر سه نوع سنسور مورد استفاده درب اتوماتیک در بازار قرار می گیرند که عبارتند از

۱- سنسور مادون قرمز اکتیو: این سنسور ها از نوع استاتیک می باشند و قادرند فقط اشیا و اشخاص را تشخیص دهند.

طریقه عملکرد سنسور های مذکور در درب های اتوماتیک بدین صورت است که وقتی افراد یا اشیا باعث شکستن پرتو نور مادون قرمز می شوند سنسور ها وارد عمل شده و باعث باز شدن درب اتوماتیک می شوند.
این سنسور ها قادر به تشخیص اجرام در سطوح وسیعی که روی فواصل مرکزی نوری لنز های فرستنده و گیرنده قرار می گیرند، می باشند.
سنسور های فوقالذکر به دو دسته مجزا تقسیم می شوند که عبارتند از:
حذف زمینه: که این دتکتور ها (نمایان سازان در درب های اتوماتیک) اقلب در درب اتوماتیک نوع گردان یا چرخان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا با توجه به چرخشی بودن درب های اتوماتیک امکان ایجاد پس زمینه یا background وجود ندارد. بنابر این سیستم نیازی به زمینه ای همچون دیوار یا سطح زمین در مورد مذکور ندارد.

آنالیز کننده زمینه: این نوع detector ها بر خلاف دیتکتور قبلی برای باز کردن درب اتوماتیک مربوطه نیازمند سیگنالی از زمینه است تا بتواند عملکرد مناسب را داشته باشد.
این سیستم ها برای عملکرد سنسور ها نیازمند یک زمینه یا ground که در حوزه درب های اتوماتیک شامل دیوار یا کف زمینی است که درب اتوماتیک به آن متصل می گردد می باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده سطح مورد نظر برای پویش اجرام درون فواصل ممکن از پیش تعیین شده به صورت مکانیکی تنظیم می شود

همچنین هر شی ای که درون این ناحیه قرار گیرد به صورت استاتیکی نمایان خواهد گردید.

۲- سنسور های مادون قرمز پسیو: طریقه عملکرد این نوع سنسور ها در دربهای اتوماتیک بسیار شبیه به کاری است که دوربین های مادون قرمز درون ساختمان ها برای تشخیص تلفات حرارتی انجام می دهند.

۳-میکروویو: امواجی الکترومغناطیسی منتشر شده با طول موج بیشتر از یک گیگاهرتز بکمک آنتن های متحرک را به راحتی می توان ارسال و بدون مشکل آنها را از طریق کف زمین، دیوار و سایر سطوح به گیرنده برگشت داد. در صورتی که هیچ حرکتی در محل تحت نظارت وجود نداشته باشد، فرکانس ارسالی و دریافتی یکسان باقی می ماند (که نشان دهنده این است که محل عاری از هر جنبده ای است). با قرار گرفتن هر موجود زنده یا غیر زنده در محل تحت پوشش، فرکانس برگشتی در نتیجه برخورد به شئ با فرکانس ارسالی متفاوت بوده و این اختلاف توسط سیستم الکترونیکی آشکار شده و باعث فعال شدن سوئیچ خروجی میگردد. توان سنسورهای مایکروویو مورد استفاده از هر نظر برای انسانها وحیوانات ایمن است.

حذف تداخلات: از آنجایی که عواملی همچون باران، برف، لامپ های فلورسنت، لرزش ناشی از محرک های درب (مثل موتور ها و اکچویتر ها)، موبایل، تجهیزات رادیویی و اشعه ایکس که غبار الکترونیکی یا electrosomg نامیده می شوند مانع از عملکرد بهینه سنسور های درب اتوماتیک در مقابل این تداخلات می شوند نیاز به مدار الکترونیکی بهینه ساز بیهوده به نظر نمی آید.

انواع سنسور درب اتوماتیک شامل درب کشویی، تاشو، چرخان و گردان می توانند تنها یک سنسور ساده برای تشخیص جسم متحرک باشند. اما در حال حاضر سنسور های پیشرفته تری برای درب های اتوماتیک ساخته شده که تنها به حرکت سوئیچ یا مستقیم به طرف درب اتوماتیک حساس هستند و حرکت های عرضی را نادیده گرفته و واکنشی در قبال آن ها از خود نشان نمی دهند.
 

 

مکانیزم کار درب شیشه ای کشویی چگونه است؟


یکی از مهمترین مواردی که در مورد درب اتوماتیک شیشه ای کشویی مطرح است  مکانیزم حرکت درب شیشه ای کشویی می باشد.این مکانیزم بر اساس استفاده از موتور و تسمه در به حرکت درآوردن لته های درب ها بنا شده است. در این مکانیز در واقع تسمه بصورت رفت و برگشتی کار می کند و در واقع تسمه دور تا دور پولی موتور و هرزگرد انتهایی قرار گرفته است و در این حالت با چرخش پولی یا فلکه موتور این تسمه نیز به چرخش در می آید. هر لنگه درب متحرک توسط دو دستک یا هنگر Hanger جابجا می شود و در واقع این هنگرها بوسیله غلتکهایی بر روی بخشی از ریل می لغزند و یکی از هنگرها با استفاده از یک تسمه گیر به تسمه متصل می باشد و نیروی حرکتی آن تامین میگردد. البته این فقط مکانیز حرکتی درب اتوماتیک شیشه ای کشویی بود ولی لازم بذکر است که این درب نیاز به تنظیمات متعددی در چشمی و موتور و کنترل باکس و حتی کشش تسمه و ... دارد

چگونگی عملکرد سنسور های راداری در درب شیشه ای


 
رادار درب شیشه ای

 
با استفاده از سنسور های راداری در درب اتوماتیک می توان افراد را در محوطه ای خاص و محدود تشخیص داد. به همین جهت این گونه, سنسور ها برای به کار گیری در درب اتوماتیک یکی از بهترین و به صرفه ترین گزینه های موجود در بازار امروز است. بخش اعظمی از بانک ها, رستوران ها, هتل ها, کافی شاپ ها, فروشگاه ها, تولید کننده ها, اداره های دولتی و یا خصوصی و هم چنین بسیاری از مغازه ها و بنگاه های اقتصادی پیرامون ما از وجود این نوع سنسور های راداری در درب اتوماتیک مورد استفاده خود بهره برداری می کنند.
 
رادار درب شیشه ای
 

مزایای به کار گرفتن سنسور های راداری در درب اتوماتیک عبارت اند از:

جلوگیری از نفوذ مواد هر گونه ماده خارجی هم چون چوب و پلاستیک و گچ و غیره از مزیت های به کار گیری سنسور های راداری در درب اتوماتیک است .
قدرت تشخیص شخص و شئ در محدوده ای خاص و از درب اتوماتیک.
قابلیت برنامه ریزی جهت تشخیص سمت حرکت های مختلف.
قابلیت تنظیم مقدار حساسیت در منوی تنظیمات این سنسور ها به وجود آمده اند و شما با این گزینه می توانید به اندازه مورد نظر خود  .


معایب به کار گرفتن سنسور های راداری در درب اتوماتیک عبارت هستند از:

 
    عدم وجود قابلیت شناسایی اشیا ثابت از بزرگ ترین معایب این نوع سنسور ها است .

    مواردی وجود دارند که باعث به وجود آوردن اختلال هایی می شوند که ممکن است باعث بروز نقص ها و ایراد هایی در نوع عملکرد طبیعی این سنسور ها می شوند. حقیقت امر این است که با توجه به میزان  زاویه, سرعت و اندازه جسم ها و یا افراد و متغیر های محیطی در حال حرکت ، این امکان دور از دسترس نیست که ناسازگاری هایی در نحوه عملکرد سنسور های راداری در درب اتوماتیک به وجود آید.رادار ماوراء صوت (Ultra sonic)

رادار ماوراء صوت از یک فرستنده و گیرنده اولتراسونیک تشکیل شده است. در این رادار، فرستنده در هر لحظه امواج اولتراسونیک را فرستاده و براساس فرکانس برگشتی که توسط گیرنده دریافت می شود حضور یک جسم تشخیص داده می شود. فضای تحت پوشش این نوع از رادار به صورت دایره ای می باشد که به کمک تنظیم قدرت امواج فرستنده می توان آن محدوده را تنظیم نمود و حساسیت رادار را افزایش و یا کاهش داد. رادارهای ماوراء صوت ساختار ساده ای داشته و امروزه به صورت گسترده در اپراتور درب های شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه نمیتوان محدوده دید را با دقت رادارهای مادون قرمز تنظیم نمود ولی عملکرد مناسب این رادارها در شرایط دمایی و آب و هوایی مختلف و عدم حساسیت آن به نور خورشید استفاده از آنها را در اپراتورهای درب شیشه ای توسعه بخشیده است.


 

رادار درب شیشه ای التراسونیک
 

 
 
رادار مادون قرمز (infrared)

سنسور این رادار حساس به اشعه مادون قرمز بوده و از آنجا که این اشعه ناشی از حرارت می باشد اصطلاحا به این نوع رادار، رادار حرارتی نیز گفته می شود. چیدمان سنسورها در این رادار به نحوی است که وجود اشعه مادون قرمز را به صورت خطی بررسی می کند. بنابراین برای اینکه بتواند یک فاصله 2 تا 3 متری جلوی درب را تحت نظر داشته باشد از چند ردیف سنسور در ساختار این رادارها استفاده می شود. اصطلاحا به هر ردیف سنسور یک پرده دید گفته می شود، بنابراین هر رادار دارای چند پرده دید می باشد. از جمله مزایای این نوع رادار قابلیت تنظیم مناسب از نظر عمق و عرض محدوده عملکرد می باشد. با توجه به دقت بالای این نوع رادار و فضای عملکرد قابل تنظیم، نوعی از سنسور ضد برخورد (سنسور لای دربی) بر اساس همین تکنولوژی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. از نقاط ضعف این رادار می توان به حساس بودن آن به دما اشاره کرد که استفاده از آن را در محیط های گرم و یا در شرایط قرار داشتن زیر نور مستقیم آفتاب دچار مشکل می کند.

رادار مادون قرمز


 

 

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

ممکن است که برایتان پیش‌آمده باشد که درب اتوماتیک دچار مشکل شده و کار نکند. خرابی درب اتوماتیک همواره دلایل بسیاری داشته که با بررسی درب اتوماتیک و تک‌تک اجزای آن به خرابی ایجادشده پی برد و سعی در برطرف نمودن آن کرد تا درب اتوماتیک باکیفیت قبل کار آرایی داشته باشد.در ادامه چند نمونه از خرابی های درب اتوماتیک شیشه ای را بررسی میکنیم.

درب باز شده ولی بسته نمی شود

در این حالت ابتدا کلید تعیین وضعیت اپراتور را بررسی نمایید که در حالت دائم باز و یا خلاص نباشد و حتما آن را در حالت اتوماتیک قرار دهید. درصورتی که اپراتور مجهز به فتوسل (چشم ایمنی میان درب)‌ باشد بررسی نمایید که مانع فیزیکی در میان درب قرار نداشته باشد و فرستنده و گیرنده فتوسل به صورت صحیح در مقابل هم قرار داشته باشند. درصورت امکان برق دستگاه را قطع نمایید و درب را با دست حرکت دهید تا از عدم وجود مانع فیزیکی در برابر بسته شدن درب مطمئن شود و چک کنید که درب به صورت روان و یکنواخت حرکت کند. مدار فرمان دستگاه را بررسی نمایید درصورت مشاهده پیغام اخطار بر روی صفحه نمایش و یا شنیدن صدای بوق اخطار برای رفع عیب با تعمیرکار اپراتور تماس بگیرید.

درب بسته شده و باز نمی شود

ابتدا از وصل بودن برق مدار درب شیشه ای اطمینان حاصل نمایید همچنین فیوز برق ورودی بر روی مدار فرمان را بررسی کنید. سپس کلید تعیین وضعیت اپراتور را بررسی کنید که در حالت اتوماتیک دوطرفه قرار داشته باشد. درصورتی که در حالت دائم بسته و یا خلاص و یا اتوماتیک یکطرفه قرار داشته باشد، با نزدیک شدن شخص به درب، رادار فرمان باز شدن به اپراتور صادر نمی کند. درصورتی که رادار دارای LED باشد بررسی نمایید که آیا با نزدیک شدن به درب، LED رادار عکس العمل داشته و تغیرر رنگ می دهد یا نه. درصورتی که رادار عکس العملی نداشت ایراد از سنسور حرکتی رادار بوده و باید تعویض گردد.


درب به صورت خودبخود باز و بسته می شود

به علت استفاده از تکنولوژی مادون قرمز در برخی از رادارهای مورد استفاده در اپراتور درب های شیشه ای، در صورت تابش مستقیم نور آفتاب بر روی رادار، این احتمال وجود دارد که درب به صورت خودبخود باز و بسته شود. همچنین در صورت نزدیک بودن منبع نوری فلوئورسنت (لامپ مهتابی) به رادار نیز احتمال باز و بسته شدن خودبخود درب وجود دارد. در برخی موارد نیز خرابی سنسور رادار و یا اتصالی در مسیر سیم کشی رادار به مدار فرمان باعث باز و بسته شدن غیرعادی درب می شود. در این صورت برای عیب یابی دستگاه و انجام تعمیرات لازم با تکنسین تعمیرات درب های اتوماتیک شیشه ای تماس بگیرید.

تاخیر در باز شدن درب اتوماتیک شیشه ای

در عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای با وضعیت تاخیر در باز شدن درب خودکار روبرو خواهید شد. معیوب شدن گیرنده و مرکز کنترل درب می تواند به چنین حالتی منجر شود. برای حل این مشکل باید از کارشناس تعمیر درب های اتوماتیک درخواست کنید تا وضعیت را بررسی کرده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهد.

تمام شدن عمر مفید درب شیشه ای

گاهی اختلالاتی که در درب های اتوماتیک روی می دهد به دلیل تمام شدن عمر مفید قطعات آن است. به عنوان  مثال مشتری اظهار می کند که درب اتوماتیک آن به هنگام قطع برق، دیگر باز و بسته نمی شود، در صورتی که اپراتور نصب شده بر روی دستگاه دارای باتری بک آپ می باشد ، این اختلال به دلیل تمام شدن عمر مفید باطری است.

باز شدن مجدد و سریع درب پس از بسته شدن

بعضی وقتها می بینیم که درب شیشه ای اتوماتیک پس از بسته شدن، سریعا باز می گردد. در این شرایط علی رغم این که فرد عبور کرده و دیگر چیزی مقابل سنسور قرار ندارد، دوباره درب باز می گردد. علت این وضعیت اشکال در تنظیم زاویه ی دید رادار و سنسور درب می باشد. در این شرایط مسیر برگشت لت های درب و بسته شدن آن ها، برای رادار به منزله ی حضور پیدا کردن محرک مقابل سنسور عمل کرده و موجب باز شدن مجدد درب اتوماتیک می گردد.

برای حل این مشکل، باید دوباره رادار را تنظیم نموده و زاویه ی دید آن را از محل بسته شدن لت ها، فاصله دهد. توجه داشته باشید که این تنظیم باید به وسیله ی کارشناس خبره انجام شود. تنظیم آن به وسیله ی افراد نامطلع موجب می گردد تا در باز شدن های بعدی درب نیز اختلال ایجاد شده و عملکرد مناسبی از آن دریافت نکنیم. به طور مثال ممکن است وقتی فردی قصد عبور از درب را دارد، مانند همیشه سنسور عمل نکرده و تنها قرار گیری در محدوده ی خاصی، موجب باز شدن درب اتوماتیک گردد.