نکات مهم برای خرید راهبند


راهنمای خرید راهبند


راهبندها تجهیزات حفاظتی و امنیتی هستند که در ورودی انواع پارکینگ ها، شهرک ها ، مراکز اداری و تجاری برای مدیریت و نظارت بر تردد نصب میگردد. هنگام تهیه راهبند شما باید به چه نکاتی توجه بفرمایید تا یک انتخاب درست و متناسب با نیازهای تان داشته باشید و همچنین فاکتور امنیت نیز در آن حفظ شده باشد ؟

عواملی که در
خرید راهبند شما تاثیر گذار هستند، تعداد تردد روزانه مجموعه، عرض مسیری که باید توسط راهبند پوشش داده شود، محیط باز یا سقف دار ، قیمت راهبند ، جنس راهبند، راحتی کار افراد و عملکرد راهبند می باشد که در این مقاله به تو طور جداگانه به تک تک این مسائل می‌پردازیم .


 

نکات مهم در خرید راهبند که باید بدانید


1) تعداد تردد روزانه


راهبندها از لحاظ عملکرد به دو صورت الکتروموتور یا هیدرولیک تولید می‌شوند. راهبندهایی  که با موتور الکترومکانیک کار می کنند برای تعداد تردد محدود هستند ،یعنی مناسب مجموعه هایی می باشند که دارای تعداد تردد روزانه بین ۲۰۰تا۶۰۰ مرتبه در روز هستند که البته نوع برند هم در این فاکتور مهم می باشد.

راهبند بتا 800
برندهای ایرانی و چینی مانند راهبند بتا 400 معمولاً برای تردد۳۰۰  مرتبه در روز به کار گرفته می‌شود. اما یکسری برنده های  آلمانی مانند زومر و ایتالیایی مانند جیوتو برای تردد ۳۰۰ تا ۶۰۰ مرتبه در نظر گرفته شده اند .و اما راهبند های هیدرولیک که برای تعداد تردد بالاتر و یا به اصطلاح نامحدود در نظر گرفت گرفته شده است. این راهبندها  برای مجموعه های طراحی شده است که تردد روزانه آنها بالاتر از ۱۰۰ مرتبه در روز است .مانند پارکینگ های عمومی و یا مجتمع های تفریحی...

2) عرض مسیر


بوم راهبند قطعه ای است که وظیفه مسدود کردن راه ورودی را دارد. شما باید متناسب با میزان اندازه عرض مسیری که قرار است پوشش دهید راهبند با اندازه بوم آن عرض انتخاب کنید .معمولاً راهبندها از بوم ۴ تا ۶ متر تولید می شوند و بعضی از راهبندها هر دو عرض یعنی ۴ و ۶ متر را در یک بوم به صورت تلسکوپی دارا هستند.

شما می توانید بسته به عرض محل نصب از ۴ تا ۶ متر مانند آنتن رادیو مقداری که مورد نیاز هست را بیرون کشیده و آن را پیچ کنید. اگر عرض  بیشتر از ۶ متر  باشد باید آن را به تولیدکنندگان سفارش دهید تا متناسب با اندازه بوم سفارش داده شده قدرت موتور را نیز برای جابجایی بوم تعیین کنند.

3) محیط باز یا سقف دار


در ادامه مقاله راهنمای خرید راهبند باید بگوییم  که محل نصب در انتخاب نوع راهبند خیلی موثر است زیرا برای محیط‌های باز بدون سقف راهبندهایی بابوم تک مفصلی در نظر گرفته می شود. بوم راهبند در این محیط ها یک تیکه می باشد. به طور مثال اگر مسیر شما ۴ متر عرض دارد ، یک بوم ۴متری یک تیکه در نظر گرفته می‌شود که هنگام باز و بسته شدن اندازه بوم تغییر نمی‌کند.
راهبند تاشو برای محیط سقف دار

اما در محل‌هایی که دارای سقف هستند از راهبندهایی با بوم دو مفصلی یا به اصطلاح تاشونده استفاده می شود. هنگام خرید باید متراژ کف تا سقف محل نصب را در اختیار فروشنده بگذارید تا بر اساس آن اندازه راهبند مورد نیاز را برای شما بیاورد.
 

4) جنس بدنه راهبند
 

در خرید راهبند  شرایط آب و هوایی محل نصب خیلی تاثیرگذار است مثلاً در محیط مانند شمال و نصب راهبند در کنار شهرک های ساحلی که رطوبت بالایی دارد و هم با آب شور ممکن است تماس داشته باشد، باید از راهبندهایی استفاده کنید که بدنه آن ها مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی باشد و دارای استاندارد Ip64 و ضد آب باشد مانند راهبند سیماران .
 

5)  راحتی کار افراد


راهبند ها از لحاظ کارکرد باید به گونه‌ای طراحی شوند که کار با آنها برای همه افراد به سادگی و راحتی انجام گیرد تا از لحاظ ورود و خروج برای ساکنین
و مدیریت و بررسی نحوه کنترل برای مدیران زمان و انرژی زیادی را نگیرد.

6) پیشرفته بودن راهبند


در قدیم راهبندها  به صورت دستی بالا و پایین می شدند که این مورد به دلیل هدر رفتن زمان و انرژی و همچنین نداشتن امنیت منسوخ  شده است و بعد از آن راهبند های تولید شد که توسط ریموت کنترل برای ساکنان و یا دکمه باز بسته شو توسط نگهبان کار می کرد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی راهبندهایی طراحی شده است که قابلیت نصب انواع سیستم های تردد از راه نزدیک یا دور را مانند راهبند BFT مدل جیوتو دارا هستند و انواع آنتن های برد بلند uhf ، اکسس کنترل ها و تجهیزات پلاک خوان و غیره را ساپورت میکند .

این تجهیزات مناسب محیط های شلوغ مانند انواع مجتمع های پر رفت و آمد می باشد که در حفظ ایمنی و مدیریت پارکینگ بسیار مفید هستند همچنین با کمک این موارد می توانید تردد ها را ثبت کنید تا در مواقع لزوم رفت و آمدها را چک کنید.

7) انواع راهبند ها


راهبندها انواع گوناگونی دارد که هر کدام بر حسب درجه اهمیت ایمنی در یک محیط انتخاب می شوند. به طور مثال مجتمع های مسکونی و اداری عادی نیازشان به امنیت با استفاده از راهبندهای معمولیه بازویی برطرف می‌شود اما بعضی از اماکن  مانند سفارتخانه ها موزه ها  و بانک های مرکزی و اماکنی که باید تحت نظارت ویژه‌ای باشند نیاز به ایمنی و حفاظت بالاتری دارند که در این مواقع از راهبندهای بولارد (ستونی ) راهبندهای نیزه ای،  راهبندهای  صفحه ای و غیره در این مکان ها استفاده می شود.

8) قیمت راهبند


قیمت راهبند ها متفاوت است راهبندها با موتور هیدرولیک نسبت به موتور الکترومکانیک گران قیمت تر هستند. همچنین مواردی مانند: کشور سازنده، برند ،مدت گارانتی، و... در قیمت راهبند تاثیرگذار هستند. بنابراین افراد با توجه به بودجه خود باید راهبند مورد نیازشان را تهیه.