سیستمهای حفاظتی گذر کنترل

 به روز رسانی سه شنبه 14 دی 1400 

سیستم مدیریت کنترل تردد هوشمند پارکینگ

ریدرو آنتن برد بلند RFID با استفاده از تگ و لیبل


با توجه به دشوار بودن کنترل تردد پارکینگ برای ورود و خروج خودروها و نیاز به نیروی انسانی برای تشخیص مجاز ویا غیر مجاز بودن خودروها که معمولا با مشکلاتی همراه می باشد،امروزه از سیستمهای مدیریت کنترل تردد پارکینگ استفاده می شود که کار را بسیار راحت کرده و مزیت ها و امکانات زیادی را نیز به همراه دارد.حذف نیروی انسانی و کم شدن اتلاف وقت خودروها  و انواع گذارش گیریها از مزیت های این سیستم می باشد.همچنین می توان برای مدتی از ورود و خروج بعضی از خودروها جلوگیری کرد مثلا برای پرداخت حق شارژ.سیستم کنترل تردد هوشمند را می توان به راهبند ویا هر نوع درب اتوماتیک دیگری متصل نمود.برد این سیستم از 5 تا 12 متر با توجه به محیط و نوع انتن متغییر می باشد.

سیستم های RFID به منظور سطح دسترسی بهتر و آسانتر بنا شده اند . از موارد استفاده از این سیستم ها بیشتر در زمینه کنترل تردد در سازمانها و پارکینگ های هوشمند است و باعث کاهش حجم ترافیک و نظارت ومدیریت بهتر تردد می باشد . این سیستم ها بهترین روش های شناسایی اشیائ بر اساس امواج رادیوی است .در این فناوری میتوان نشانه هایی را از حامل خواند و یا بروی آن باز نویسی نمود. سیستم های RFID در زمینه کنترل تردد میتوانند شامل موارد سخت افزاری مانند تگ و لیبل ، آنتن ها و ریدر ها ، دستگاههای کنترل دسترسی و راهبند ها می باشد.
 
 
عملکرد این سیستم بدین صورت است که یک انتن برد بلند RFID یا همان ریدر UHF در جلوی ورودی پارکینگ نصب می شود که باید رو به خودرو در هنگام ورود باشد.سپس انتن توسط کابل به یک دستگاه اکسس کنترل یا کنترل تردد متصل می شود،کارتخوان نیز با کابل به راهبند یا هر نوع درب اتوماتیک دیگری متصل می شود.
با نزدیک شدن خودرو به پارکینگ انتن فرکانس تگ ( لیبل) را که معمولا پشت اینه خودرو و روی شیشه چسبانده می شود را خوانده و اطلاعات را به کارتخوان میدهد،حال اگر این کد قبلا به کارتخوان معرفی شده باشد رله داخل کارتخوان فرمان باز شدن را به راهبند می دهد و مسیر باز می شود.مسیر خروجی پارکینگ هم به همین طریق با یک انتن و کارتخوان دیگر عمل میکند.استاندارد ایران برای آنتن های UHF به صورت 2Wat  یا 33dBm می باشد که این استاندارد برای نقاط مختلف دنیا متفاوت می باشد و به همین دلیل در بازارهای دنیا و ایران آنتن هایی با توان و برد های مختلفی موجود می باشد.

مقایسه سیستم پلاک خوان و انتن RFID
 
در سیستمهای پلاک خوان شناسایی خودرو ها بر اساس پلاک خودرو بوده و این امر خود باعث افزایش درصد خطا سیستم می شود.
چرا که اگر پلاک خودرو مخدوش و یا کثیف باشد و همچنین به دلیل متکی بودن به دوربین های مداربسته اگر دوربین نتواند عکس با کیفیتی به نرم افزار ارسال کند امکان تخشیص پلاک نیست و یا با خطا پلاک را ثبت می نماید که این امر خود باعث اختلال در روند ورود و خروج می شود.خصوصا در فصل سرما که پلاک خودرو ها به دلیل سرما و آب گرفتی عموما کثیف یا گلی هستند.
بر خلاف سیستم پلاک خوان ریدر برد بلند RFID بدون هیچگونه مشکلی روند ورود و خروج خودرو ها به داخل پارکینگ را کنترل می نمایند.

مزایای پارکینگ هوشمند به وسیله آنتن  RFID

   
    عدم نیاز پیاده شدن راننده از خودرو
   شناسایی خودرو از راه دور و عدم انتظار جهت باز یا بسته شدن درب
   عدم نیاز به ریموت کنترل پارکینگ

   باز شدن درب جهت خودروهای مجاز و دارای مجوز (دارای Tag)
    فعال یا غیر فعال نمودن تگ خودرو از طریق دستگاه کنترلر
 
 
لازم به ذکر است که این سیستم نسبت به سیستم پلاک خوان خودرو بهتر بوده و مشکلات پلاک خوان را ندارد(مانند کثیف بودن پلاک در زمستان،توقف در محل مشخص و باریک کردن ورودی).قیمت دستگاه کنترل تردد پارکینگ نیز بسته به طول برد ان متفاوت می باشد.
از این سیستم میتوان برای باز کردن
جک درب پارکینگ اتوماتیک هم استفاده کرد.

 

 
  

 پک ریدرهای برد بلند 


پک ریدر برد بلند لسو

 پک ریدر برد بلند لسو 4 متری 


پک ریدر برد بلند پگاسوز تایوان

 پک ریدر برد بلند پگاسوز تایوان 7 متری 

 

 

   انتن برد بلند و ریدرRFID             

 

ریدرUHF برد بلند مدل pk-101 ساخت شرکت پکاسوس تایوان

 
یکی از با کیفیت ترین ریدر های موجود در بازار که از سرعت و دقت بالایی در تشخیص تک برچسبی برخوردار است و بخاطر تایوانی بودن ان بسیار محبوب است ریدر پگاسوس است.
PK-UHF101 یک ریدر RFID برد بلند برای خواندن تگهای پسیو پارکینگی در فرکانس UHF است. پشتیبانی از تگهای پسیو (بدون باطری) و امکان تنظیم فاصله خواندن تگ ها از 5 تا 8 متر و امکان نصب در فضای باز، کاربر را از استفاده از ریموت کنترل ها و تگ های اکتیو و مشکلات متعدد آنها بی نیاز کرده و در مجتمع های بزرگ علاوه بر خودکار نمودن باز شدن درهای پارکینگی، صرفه جویی قابل ملاحظه ای نیز در هزینه ها به همراه خواهد داشت.


این محصول ساخت پگاسوس تایوان می باشد.
مشخصات:
  • امکان ارتباط Wiegand, RS232, RS485
  • امکان ارتباط با کلیه کنترلرهای آفلاین و آنلاین Pegasus
  • امکان ارتباط با هر کنترلر تردد با خروجی Wiegand یا RS485
 انتن برد بلند پگاسوس


 
 

ریدرUHF برد بلند pk-201 ساخت شرکت پکاسوس تایوان


از این انتن برد بلند برای خواندن تگ های بدون باتری استفاده میشود و برد ان تا 15 متر قابل تنظیم است.این ریدر برد بلند قابلیت اتصال به شبکه را دارد ومیتواند دیتای تگ ها را بر روی شبکه ارسال کند.

مشخصات:
  • امکان ارتباط Wiegand, RS232, RS485
  • امکان ارتباط با هر کنترلر تردد با خروجی Wiegand یا RS485 دارای
  • دارای SDK برای توسعه نرم افزارهای کاربردی VC, VB, .NET و C++ و C#

 
انتن برد بلند 15 متری تگ خوان پگاسوس
 
ریدر برد بلند BS1 مدل C51

    تغذیه ورودی: DC9V
   گین آنتن: 12dbi
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
    دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   توان سیگنال خروجی: 30dbm

   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   ابعاد: 450*450*120 mm
    حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 10 متر
   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
  
دمای کاری: -20°C ~ +55°C
انتن دوربرد rfid
 
ریدر برد بلند BS1 مدل P51

    تغذیه ورودی: DC12V
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
    ابعاد: 450*450*120 mm
    دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
   حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 10 متر

   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   ابعاد: 450*450*120 mm
    گین آنتن: 12dbi
   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   گین آنتن: 12dbi
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
    دمای کاری: -20°C ~ +55°C
 

 

انتن برد بلند ZK tech
 

ریدر برد بلند ZK TEC

 

ریدر ZK یکی از محصولات بسیار با کیفیت شرکت ZKteco چین است که برندی بسیار معتبر وخوش نام در این عرصه میباشد.این ریدر 12 تا 15 متر برد دارد و بسیار پرقدرت است.خروجی ان ویگند است و سرعت ان بسیار بالاست.

    تغذیه ورودی: DC12V
    حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 12 متر
   گین آنتن: 12dbi
   توان سیگنال خروجی: 30dbm
   دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   ابعاد: 450*450*120 mm
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   دمای کاری:
-20°C ~ +55°C

 

ریدر برد بلند پگاسوز تایوان

ریدر پگاسوز

انتن پگاسوز
 

مقایسه برد کنترل اصلی و اکسس کنترل برای راه اندازی ریدر برد بلند

 
رایج ترین خروجی مورد استفاده در انتن های برد بلند ویگند 34 است که به صورت دیتا میباشد,بنابراین به دستگاهی که ورودی ویگند داشته باشد جهت دریافت اطلاعات انتن نیاز است.
برد کنترلی که به صورت فابریک برای این سیستم طراحی شده معمولا دارای  2 و یا 4 ورودی انتن میباشد,یعنی دارای 2 ویا 4 ورودی ویگند است. پس میتوان 2 و یا 4 عدد انتن را با ان کنترل کرد.

این برد کنترل برای تمامی تنظیمات از جمله کد دهی تگ ها گذارش گیری ها و تنظیمات اولیه نیاز به نرم افزار و یک سیستم کامپیوتر دارد که توسط پورت شبکه به هم متصل شده و تنظیمات انجام میشود.پس هر بار که نیاز باشد تا تگی را حذف یا اضافه کنید باید با یک کامپیوتر یا لپ تاب به برد کنترل متصل شده و تنظیمات انجام شود.
البته نیاز به حضور همیشگی کامپیوتر پای این سیستم مانند گذشته نیست.هر جفت انتن هم 1 ویا 2 رله برای فرمان به درب اتوماتیک ویا راهبند اتوماتیک دارد.


مشخصات فنی برد کنترل انتن برد بلند

    تغذیه ورودی 12VDC
    قابلیت ثبت و مشاهده دسترسی کاربران
   امکان ثبت و ذخیره100,000  دسترسی
   دارای کانکتور اتصال ویگند ورودی جهت اتصال به انواع Reader با خروجی ویگند
    امکان اتصال دو آنتن با خروجی ویگند به مرکز کنترل
    دارای دو رله آزاد جهت کنترل دو درب مجزا
    امکان Backup گرفتن ازاطلاعات کاربران

    قابلیت تعریف 20,000 کاربر
    امکان غیرفعال کردن دسترسی هر یک از کاربران
    دارای برنامه با محیط ساده و زیبا جهت مشاهده آنلاین ورود و خروج­ ها
    امکان اتصال به کامپیوتر به وسیله پورت شبکه
  
  
   
اکسس کنترل یا کارتخوان هم مانند برد بلند قابلیت نصب به انتن را دارد و انتخاب بین این دو دستگاه بستگی به شرایط و خواسته های شما دارد.اکسس کنترل ها معمولا دارای یک ورودی ویگند هستند بنابراین به هر اکسس کنترل فقط یک انتن قابل نصب است ,البته میتوان در مدل های با سرعت پردازش بالا دو انتن را هم به صورت موازی به دستگاه متصل کرد .اتصال دو انتن به یک ورودی ویگند میتواند زمانی که دو خودرو هم زمان پشت انتن قرار گیرند باعث تداخل شود.که در اکسس های خوب امکان ان تقریبا صفر است.

خصوصیت خوب این اکسس کنترل ها این است که به دلیل وجود صفحه ال سی دی ومنو انجام کارهایی مانند کد دهی تگ ها و حذف و اضافه کاربر بدون نیاز به کامپیوتر انجام میشود و فقط برای گذارش گیری نیاز به کامپیوتر است واین کار را راحت میکند.

اگر نیاز به گذارش گیری مجزای ورود و خروج دارید باید از دوعدد اکسس کنترل استفاده کنید زیرا هر اکسس فقط میتواند گذارش یک انتن را ثبت کند.این دستگاهها معمولا یک عدد رله برای باز کردن درب اتوماتیک دارد.
 
نمونه برد کنترل انتن RFID


نمونه برد کنترلاکسس کنترل
نمونه اکسس کنترل
 
 

روش تنظیم انتن و ریدر برد بلند تگ خوان RFID


 
ریدرهای RFID  باید قبل از نصب، تنظیم شوند. تنظیم و مشخص کردن نوع خروجی آن یکی از مهم ترین تنظیمات آنتن های دور برد است.
خروجی آنتن برد بلند دیتا است و می توان آن را در انواع Wiegand26، RS485، RS232، TCP/IP و Wiegand34 در اختیار داشت. 

اغلب آنتن هایی که دارای کابل شبکه هستند، دارای خروجی TCP/IP می باشند که امکان استفاده از خروجی شبکه برای اتصال به اکسس هایی که دیتای ورودی را از طریق شبکه دریافت می کنند را دارند.
برخی از آنتن ها امکان ارسال داده به صورت سریال را دارند. این خروجی سریال در دو فرمت RS232 و RS485 در اختیار کاربران قرار داده می شود.
استفاده از RS232 یا RS485 وابسته به نوع اکسس مورد استفاده است. در بیشتر آنتن ها پورت سریالی برای این استفاده، قرار داده شده است.

ویگند، پر کاربردترین خروجی آنتن دور برد است. در اغلب اکسس کنترل ها و کارت خوان ها پورت ویگند ورودی وجود دارد. با اتصال ویگند خروجی آنتن برد بلند به ویگند ورودی اکسس کنترل یا کارت خوان می توان اتوماسیون درب های برقی را به راحتی انجام داد.  همانطور که می دانید آنتن دور برد دارای فرکانس در رنج های 865 تا 868 و 902 تا 928 مگاهرتز است و اغلب اکسس کنترل ها و کارت خوان EM با فرکانس 125KHz یا مایفر با فرکانس 315Mhz هستند بنابراین باید طبق یک استاندارد تگ و کارت های 900 مگاهرتزی آنتن دور برد توانایی هم سان سازی با کارت خوان های رایج را داشته باشد. بدین منظور استانداردهایی همچون ویگند به کار گرفته شدند. ویگند یک استاندارد است که در بیت های متفاوت وجود دارد.

دو استاندارد ویگند که بیشترین کاربرد را دارد Wiegan 26 bit و Wiegand 34 bit هستند که در آنتن های دور برد هر دو آن ها به کار برده شده اند. تفاوت این دو در تعداد بیت های ارسالی است. برای درک بهتر این مطلب به مثال زیر توجه کنید:

اکثر کارت و تگ های برد بلند دارای شماره کارت 24 رقمی هستند اما شماره کارتی که برای اکسس ارسال می شود دارای ارقام کمتری است. اگر خروجی ویگند آنتن، بر روی Wiegand 26 تنظیم شده باشد شماره کارت دریافتی، 5 تا 7 رقم و اگر Wiegand 34 باشد شماره کارت 7 تا 9 رقم خواهد بود. به دلیل بیشتر بودن تعداد ارقام ارسالی در ویگند 36، احتمال تداخی شماره دو یا چند کارت یا تگ با یکدیگر بسیار کمتر شده و امنیت عملکرد آنتن بیشتر خواهد شد.

همانطور که پیشتر ذکر شد کارت و تگهای UHF اغلب دارای شماره 24 رقمی هستند. این ارقام شامل چند بخش از اعداد است که  به طور کلی سه بخش سری، سریال و بیت پریتی را می توان نام برد. در آنتن برد بلند می بایست تنظیماتی انجام شده و برای آنتن مشخص شود تا با مشاهده یک تگ یا کارت UHF، کدام بخش از ارقام کارت را با استفاده از استاندارد ویگند تبدیل نموده و برای اکسس کنترل ارسال کند. در حالت پیش فرض در اکثر آنتن ها تنظیمات در حالت درستی قرار داده نشده اند و نیاز به تنظیم این پارامتر وجود دارد. پارامتری که در آنتن برای این تنظیم قرار داده شده است به نام Start bit یا Offset هستند.

اگر مقدار این گزینه در حالت 0 قرار داشته باشد، به دلیل اینکه شمارههای ابتدایی کارتها شماره سریالی است که شرکت سازنده به طور ثابت برای تمام تگ و کارت ها اختصاص داده است، تمام کارت های UHF را با شماره کارت مشابه شناسایی کرده و اجازه تردد به همه آنها را خواهد داد. برای جلوگیری از این امر که امنیت دستگاه و مکانی که از آن استفاده شده است را پایین می آورد، باید Start bit به درستی تنظیم شود.


نرم افزار تنظیم ریدر و انتن برد بلند


 

 

مشخصات نرم افزار رایگان دستگاه مدیریت کنترل تردد هوشمند پارکینگ

 
با توجه به حجم زیاد تردد در برخی از اماکن مانند پارکینگ های مراکز دولتی، پارکینگ های دانشگاه ها و ... جهت سهل و آسان شدن کنترل تردد کاربران امکانات خاص و ویژه ای در نظر گرفته شده است. در ادامه این مطلب به شرح مختصری از این امکانات خواهیم پرداخت.

نرم افزار با متن انگلیسی بوده اما میتوان نامگذاری را فارسی انجام داد.
• برای هر کاربر می توان با توجه به فیلدهای در نظر گرفته شده، نام کاربر، شماره تماس، شماره پلاک و ... تعریف کرد.
• هر کاربر می تواند دارای محدوده زمانی مشخصی برای تردد باشد که در صورت تردد در ساعات غیرمجاز، سیستم کنترل تردد از ورود یا خروج کاربر جلوگیری خواهد کرد.
• می توان برحسب نیاز چندین محدوده زمانی تعریف نمود و به هر کاربر محدوده زمانی خاصی را اختصاص داد.
• به کمک نرم افزار گزارش گیری می توان از ساعت دقیق ورود یا خروج هر خودرو یا کاربر اطلاع پیدا کرد.
• در صورت عدم تمایل به تردد خودرویی خاص (به هر دلیلی) می توان بدون نیاز به کندن تگ نصب شده روی شیشه خودرو، تگ ثبت شده در سیستم را به حالت معلق درآورد و هر زمان که نیاز باشد به حالت فعال بازگرداند.
• سیستم کنترل تردد برای ثبت ورود و خروج ها نیاز به آنلاین بودن و اتصال مستقیم به کامپیوتر را ندارند و دستگاه به صورت آفلاین و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر داده های تردد را در خود ذخیره کرده و در زمان مورد نیاز می توان اطلاعات را از آن استخراج نمود.
• جهت گزارش گیری می توان سیستم کنترل تردد را به کمک پورت و کابل شبکه به کامپیوتر وصل کرده و یا می توان اطلاعات را روی یک فلش مموری ذخیره نمود و به کمک نرم افزار گزارشات مورد نظر را تنظیم و تهیه نمود.

 
تنظیم انتن پگاسوس

 
در انتن برد بلند پگاسوس برای اتصال دیتا باید از سیم ابی کمرنگ برای D0 و ابی پر رنگ برای D1 استفاده کرد.
انتنها نیز باید قبل از نصب حتما تنظیم شود.

روش تنظیم انتن پگاسوس روش تنظیم انتن پگاسوس


برای انجام تنظیمات ابتدا باید آنتن را از طریق پورت Lan یا پورت سریال RS232 به کامپیوتر وصل کرد. توجه داشته باشید که برای تنظیم کردن آنتن حتما باید پاور و تغذیه آنتن وصل باشد. اگر از طریق پورت lan ارتباط بر قرار شده باشد باید گزینه ارتباط را در قسمت Comunication روی TCP/IP قرار دهید ولی اگر از پورت سریال استفاده شده باشد از گزینه com برای برقراری ارتباط استفاده کنید. اگر از TCP/IP استفاده می کنید فیلدهای قسمت TCP/IP را با توجه به مدل آنتن پر کنید و در انتها دکمه Open Net را فشار دهید و در صورت استفاده از پورت سریال گزینه های قسمت com را تکمیل کرده و بعد گزینه Open Com را انتخاب کنید.

 

نقشه سیم بندی انتن تگ خوان برد بلند RFID

 
آنتن دور برد (UHF) به تنهایی قادر به باز کردن درب نیست. دلیل این امر این است که خروجی آنتن دیتا بوده و از استاندارد ویگند 26 و 34 بیت پیروی می کند. برای ایجاد ارتباط بین آنتن UHF با مرکز کنترل درب بازکن، راهبند، کرکره برقی، اپراتور درب شیشه ای و ... به یک کنترلر نیاز است. کنترلرها اغلب اکسس کنترل و کارت-خوان هایی که دارای سوکت ویگند ورودی می باشند، هستند. در ادامه به شرح سیم بندی آنتن دور برد به اکسس کنترل و درب بازکن پرداخته شده است.

اگر شرکت سازنده آنتن طبق استاندارد ویگند سیمهای خروجی آنتن را آماده کند، رنگ بندی سیمها به شرح زیر خواهد بود. رنگ بندی ذکر شده ممکن است در برخی از آنتن های UHF متفاوت باشد، جهت اطمینان از رنگ سیمها حتما لیبل موجود روی آنتن را بررسی کنید. رنگ سیم سبز D0 وسفید D1 می باشید که برای برقراری صحیح ارتباط بین آنتن و کنترلر حتما باید GND آنتن و GND کنترلر(منفی) به هم متصل شده و یکی شوند، در غیر اینصورت عملکرد کنترلر مختل خواهد شد.
 
نقشه سیم ابندی انتن تگ خوان برد بلند مدیریت  پارکینگ
               
         
         

اتصالات از راهبند به اکسس کنترل    
اتصالات از اکسس کنترل به راهبند
D0آنتن به D0 ویگند ورودی اکسس         NO رله خروجی اکسس به Open سیستم درب بازکن
D1 آنتن به D1 ویگند ورودی اکسس        COMرله خروجی به COM سیستم درب بازکن
GND آنتن به GND اکسس  

در اغلب اکسس کنترل ها نام کانکتور ویگند ورودی با اسم WIND0 و WIND1 یا DO و D1 بیان می شود و از رله NO و COM رله آزاد آن برای اتصال به قسمت تحریک دست انواع سیستم های درب بازکن مانند راهبند، مرکز درب بازکن بازویی، مرکز درب بازکن ریلی، کرکره برقی، مرکز درب شیشه برقی و ... استفاده می شود.

تغذیه انتن برد بلند


 
برای تغذیه آنتن برد بلند توجه داشته باشید که اگر از آداپتور ۱۲ولت و یا ۹ولت با توجه به مشخصات دستگاه استفاده میکنید،نبایدفاصله آداپتور با انتن برد بلند بیشتر از حدود ۵تا۷ متر باشد زیرا جریان و ولتاژ کاهش پیدا کرده و عملکرد انتن برد بلند را مختل میکند و در مواقعی که فاصله خیلی زیاد باشد آنتن کار نمیکند و به طور مدام بوق با فاصله یک ثانیه یک بار میزند.
دراین مواقع باید آداپتور آنتن برد بلند را نزدیک خود آنتن قرار دهید.از تغدیه هایی که ولتاژ بالاتراز ۱۲ولت ارسال میکنند و اصطلاحا سوئیچینگ نیستند خودداری کنید تابه آنتن صدمه وارد نشود .ولتاژ آنتن برد بلند باید فیکس همان ولتاژ اعلام شده در مشخصات باشد.
تگ برجسبی UHF
معرفی تگ هاي UHF:

تگ هاي UHF در محيط ها و امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اين تگ ها بخاطر حل بسياري از مشكلات RFID و همچنين بدليل نيازهاي بازار روز به روز محبوبيت بيشتري پيدا مي كنند.این تگ ها امروزه بسيار قابل اعتماد بوده و توسط بسياري از شركت ها و سازمان ها در كشورهاي پيشرفته جهان بكار مي روند. گستره فركانس تگ هاي UHF از ۸۵۸ تا ۹۳۰ MHZ است و ميانگين فاصله خواندن آن نيز ۹ متر است.

 تگ هاي UHF مي توانند جهت امور Work in Process بكار روند شامل:

سیستم های ردیابی، امور شناسايي آثار جعلي ، انتن های برد بلند,امور شناسايي و بسياري كاربردهاي ديگر. بدليل اينكه تگ هاي UHF مي توانند نیازهای دامنه و پوشش گسترده ای از كاربران را فراهم کنند، این تگ ها جهت اموري كه يك تگ بين المللي مورد نياز است و يا يك تگ مورد نياز است كه هم بتواند در فاصله كم و هم طولاني را بتواند بخواند ، بسیار مناسب هستند.
تگ هاي UHF جهت امور زنجيره اي در صدر اولويت هستند. جهت استفاده از اين تگ ها هم در فاصله كم و هم در فاصله نسبتا دور مي توانند مورد استفاده قرار گيرند.

تگ کاغذی UHF با عنوان تگ RFID کاغذی UHF نیز شناخته می‌شود که همین تعریف ویژگی‌ها و خصوصیات آن را به صورت مختصر تعریف می‌کند. اولین ویژگی بارز در این برچسب‌ها این است که از تکنولوژی RFID یا همان ارتباطات رادیوفرکانسی بهره می‌برند.
این تکنولوژی به آنها امکان ارتباط از راه دور و از راه نزدیک رو می‌دهد و اطلاعات آنها را می‌توانیم به کمک دستگاههای ریدر یا خواننده دریافت کنیم. این ویژگی به تگ کاغذی UHF یک توانایی خاص بخشیده است که کاربرد آن را در حوزه‌های مختلف میسر می‌کند.
اما اگر بخواهیم دلیل نامگذاری تگ کاغذی UHF را درک کنیم باز هم باید به تعریف قبلی ارائه شده برای آنها رجوع کنیم. پسوند UHF استفاده شده در این تگ‌ها به خوبی امواج و فرکانس‌های فعال در مورد این برچسب‌ها را نشان می‌دهد. این پسوند از کلمه (Ultra High Frequency) گرفته شده است که به معنی فرکانس فوق العاده بالاست.

با توجه به اینکه در این تگ کاغذی از امواج فرکانسی فوق‌العاده بالا استفاده شده است، یعنی به راحتی می‌تواند تا فواصل دورتر این امواج را ارسال کند و به راحتی امکان خواندن اطلاعات آن از فواصل دور از ۱ تا ۱۰ متر فراهم است. پس برای توضیح نحوه عملکرد تگ کاغذی UHF به صورت غیر فعال بدین شکل عمل می‌شود که ابتدا امواج رادیو فرکانسی از آنتن دستگاه خواننده یا فرستنده ارسال می‌شود و به این تگ کاغذی می‌رسد.

این تگ‌ها در محدوده فرکانس بین 860 تا 960  مگاهرتز کار می کنند و به همین دلیل در مورد ارتباطات از راه دور بسیار مناسب هستند. همچنین، در دسته بندی آنها از دو دسته فعال (active) و غیر فعال (passive) نیز استفاده می‌شود که محصول مورد نظر ما در این مطلب غیر فعال است.

 

 

 

روش کار با نرم افزاربرد کنترل ریدر برد بلند RFID

 
برای معرفی کارت و یا تگ ها و استفاده از اکسس کنترل  می بایست از نرم افزار استفاده نمود تا امکان تنظیمات ,گذارش گیری و حذف و اضافه تگ ها وجود داشته باشد.ابتدا نرم افزار را اجرا کرده، در قسمت user نام کاربری را abc و password را ۱۲۳ وارد کنید.
  

 مرحله اول Add کردن دستگاه است. اکسس را بوسیله کابل شبکه به کامپوتر وصل کنید، سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. گزینه Add controller by searching را انتخاب کنید.
۲. بر روی Search کلیک کرده، نام و مشخصات اکسس بر روی صفحه نمایش داده می شود.
۳. بر روی گزینه Add found to system کلیک کنید تا دستگاه به نرم افزار افزوده شده و آماده کاربری شود.


نرم افزار ریدر rfid


 
مرحله دوم اضافه کد دادن تگ و کارت ها است.

۱. گزینه Auto add card by searching را انتخاب کنید. صفحه ای ظاهر می شود، بر روی گزینه Door را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.
۲. تگ یا کارت ها را یکی یکی جلوی آنتن بگیرید تا کد آن بر روی صفحه نمایش داده شود. پس از اتمام بر روی Ok کلیک کنید.نرم افزار ریدر برد بلند تگ خوان


 
تا این مرحله شماره کارت ها وارد دیتابیس کامپیوتر شده است، حال باید این شماره ها را وارد اکسس کرد تا اجازه دسترسی به اکسس و عبور به کاربران داده شود.
برای انجام این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

۱. گزینه Add privilege Allow and Uploadرا انتخاب کنید. در سمت چپ بالای صفحه، شماره کارت ها و پایین آن نام درب ها نمایش داده می شوند.
۲. با استفاده از فلش های روی صفحه شماره کارت ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۳. سپس درب ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۴. حال برای بارگذاری شماره کارت ها بر روی گزینه Allow and Upload کلیک کنید.

 
ریدر برد بلند هوشمند پارکینگ
 
 

 
  در برخی مواقع نیاز به غیرفعال کردن بعضی از کاربران هست. به عنوان مثال در مجتمع های مسکونی ساکنینی که شارژ پرداخت نمی کنند را می توان با غیرفعال کردن، اجازه تردد آن ها را موقت کنسل نمود تا پس از پرداخت شارژ مجدد فعال نمود.
مراحل انجام این کار به شرح زیر است:
تا این مرحله شماره کارت ها وارد دیتابیس کامپیوتر شده است، حال باید این شماره ها را وارد اکسس کرد تا اجازه دسترسی به اکسس و عبور به کاربران داده شود.
برای انجام این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

۱. گزینه Add privilege Allow and Uploadرا انتخاب کنید.
۲. با استفاده از فلش های روی صفحه شماره کارت یا کارت های کاربرانی که می خواهید غیرفعال کنید را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۳. سپس درب ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۴. حال برای غیرفعال شدن دسترسی کاربران بر روی گزینه Prohibit and Upload کلیک کنید.


 
پارکینگ هوشمند
 فیلم نمونه نصب ریدر برد بلند در اپارات

فیلم نمونه نصب ریدر برد بلند و راهبند در اپارات


نمونه از نصب ریدر برد بلند RFID
نصب انتن و ریدر تگ خوان rfid در تهران


تهران-مجیدیه شمالی


نصب انتن و ریدر برد بلند rfid در تهران
نمونه نصب انتن rfid پارکینگ


پردیس-مجتمع میخک


نمونه نصب انتن rfid شرق تهران شهرک کاج


شهرک کاج


نمونه نصب ریدر برد بلند تگ خوان
نمونه کار ریدر برد بلند

شهرک نفت برج باران


نمونه نصب ریدر UHF

شهرک نفت برج باراننمونه نصب ریدر برد بلند
نمونه نصب انتن برد بلند

 
<span class="font18" "="">


 

 مطالب کاربردی 

سیستم پارکینگ هوشمند


 
مزایای استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند

امروزه سیستم اداره پارکینگ ها به روش سنتی جای خود را به پارکینگ های هوشمند و اتوماتیک داده است، که هم باعث بالا بردن امنیت در پارکینگ‌ها شده، هم کار را برای افراد و صاحبان پارکینگ راحت‌تر کرده است. مزایای استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند:

از این سیستم می‌تواند در انواع پارکینگ ها استفاده نمایید، در انواع پاساژها، ادارات، برجها، سینماها و غیره ...،جاهایی که ازدحام ماشین در آنجا زیاد است، که این سیستم باعث می‌شود در مسیر ورود و خروج پارکینگ هیچگونه ترافیکی صورت نگیرد و هیچ کس در انتظار برای پارک کردن خودرو خود نباشد.


کنترل از راه دور

سیستم هوشمند پارکینگ مبتنی بر وب است، یعنی می توان از هر جا و هر زمان به وسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشید.


مجوز ورود

با استفاده از سیستم هوشمند پارکینگ شما می‌توانید ترددها را به راحتی کنترل کنید و فقط به خودروهایی که می خواهید وارد پارکینگ شوند اجازه ورود بدهید ،در این روش هر اتومبیل دارای یک تء شناسایی بر روی شیشه خود است که زمان ورود به پارکینگ از فاصله هایی که تعیین شده و توسط آنتن ها خوانده می‌شود و اگر کد آنها تایید شود درب برای این خودروها باز می شود، این امر باعث افزایش امنیت ،هم برای اشخاص و هم خودروها می‌شود.


تشخیص پلاک

در بعضی از سیستم‌های هوشمند پارکینگ از پلاک اتومبیل ها به عنوان کد عبور استفاده می کنند ،به این صورت که از پلاک اتومبیل های مجوز دار عکس گرفته و به وسیله یک کد وارد سیستم می کنند و آن را برای آنتن و برد تعریف می‌کنند، بنابراین فقط اتومبیل‌هایی حق ورود و خروج از پارکینگ را دارند که قبلا پلاک آنها در سیستم ذخیره شده باشد ،این کار باعث بالا رفتن سطح امنیت و آرامش می شود.


سیستم های هوشمند پارکینگی دارای نرم‌افزار کنترل تردد می باشد، این مهمترین ویژگی این سیستم است و امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد توسط این نرم افزار کلیه اطلاعات ورود و خروج افراد ذخیره می شود در صورت لزوم شما با اتصال کابل شبکه از برد کنترل به  لپ تاپ خود می توانید اطلاعات ورود و خروج خودروها را داشته باشید، به طور مثال بدانید کدام خودرو با  شناسه مخصوص خود در چه تاریخی و ساعتی از پارکینگ استفاده کرده است و همچنین توسط این نرم افزار می توانید تگی را حذف و اضافه کنید، به طور مثال در یک مجتمع فردی شارژ خود را پرداخت نکرده، پس مجاز به استفاده از پارکینگ نیست، اما همچنان تگ را بر روی شیشه خودرو خود دارد و شما نمی‌خواهید تگ را از شیشه خودرو او جدا کنید، پس می‌توانید کد آن شخص را حذف و غیر فعال کنید تا زمانی که شارژ خود را پرداخت کند و دوباره تگ آن فعال شود.


اعتمادسازی

معمولاً افراد از پارکینگ‌های استفاده می‌کنند که مطمئن باشند هم امنیت خود و هم خودرویشان بالا است بنابراین شما می توانید با راه اندازی سیستم هوشمند پارکینگ اعتماد کاربران خود را جلب کنید و کاربران بیشتری را زیرمجموعه خود آورید که به درآمدزایی شما هم  کمک می کند. 
سیستم پلاکخوان پارکینگ

 

سیستم کنترل تردد دوربین پلاک خوان چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان (Automatic Number Plate Recognition) برای اولین بار در سال 1976 در بخش توسعه علوم پلیس انگلستان اختراع شد.
این سیستم های اولیه تا سال 1979 کار می کردند. تااینکه قرارداد تولید صنعتی سیستم ها صادر گردید.
در سال 1981 اولین خودروی به سرقت رفته با استفاده از سیستم دوربین مداربسته ANPR شناسایی گردید.
در طول دهه 1990 به دلیل کاهش در بهای این نوع از دوربین ها و همچنین پیشرفت های چشم گیری که داشت استفاده از آن ها به صورت چشم گیری افزایش یافت.اولین پرونده ثبت شده با استفاده از دوربین های ANPR مربوط می شود به نوامبر سال 2005 که منجر به محکومیت قاتلین شارون بسنیفسکی (Sharon Beshenivsky) گردید.

سيستمهاي پلاک خوان خودرو امروزه يکي از مهمترين روشهاي تشخيص هويت خودرو مي باشد که در بسياري از سيستمهاي کنترل تردد و ترافيک مورد استفاده است. تكنولوژي پردازش تصوير محور اصلي در اين سيستمها مي باشد. بخش پلاك خواني خودرو با استفاده از فن آوري پردازش تصوير در سيستمهاي كنترل هوشمند ترافيك مورد استفاده فراواني دارد. در چند سال گذشته بسياري از پروژه هاي ترافيکي کشور از اين سيستم استفاده فراواني شده است که از اين ميان به پروژه هاي کنترل محدوده ترافيک شهرداري تهران، ثبت تخلفات جاده اي توسط راهداري و پليس، سيستمهاي کنترل تردد خودرويي بسياري از سازمانها و غيره مي توان اشاره نمود.

شماره پلاک خودرو یکی از مناسب‌ترین اقلام اطلاعاتی جهت احراز هویت خودروها می‌باشد. سیستم تشخیص پلاک خودرو یک سیستم کاملاً مکانیزه است که با استفاده از پردازش تصویر خودروهای عبوری از یک مکان، شماره پلاک آنها را استخراج می‌کند. برای استفاده از این سامانه، نیازی به نصب و تجهیز خودروها به وسیلهٔ دیگری (مانند GPS یا برچسب‌های رادیویی- RFID Tag) وجود ندارد. این سامانه با استفاده از دوربین‌های مخصوص، تصویری از خودرو در حال عبور اخذ می‌کند و آن تصویر را جهت پردازش توسط نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو به رایانه ارسال می‌کند.

این سامانه برای ثبت تردد و  نیز ثبت گزارش عبور و مرور خودرو و …در مبادی ورودی و خروجی محوطه های پارکینگ های عمومی، سازمانها، عوارضی ها، بزرگراه ها و محدوده های ترافیکی کاربرد دارد.از آنجا که این سامانه نیاز به نصب دستگاه یا تگ بر روی خودرو ندارد، در مواردی که تعداد خودروهای مجاز یا تردد خودروهای متفرقه زیاد باشد، بسیار مقرون به صرفه است.
در سامانه هوشمند پلاک خوان برای هر لاین و جهت عبوری, از یک دوربین استفاده می شود. در صورتی که لاین مورد نظر شما برای ورود و خروج خودرو استفاده می شود، باید از دو دوربین استفاده شود.
به ازای هر لاین یک نسخه از نرم افزار پلاک خوان استفاده می شود . که تصاویر گرفته شده توسط دوربین را پردازش نموده و پس از تبدیل به متن به نرم افزار و پایگاه داده ارسال می نماید.
نرم افزار پلاک خوان با استفاده از الگوریتم های پیشرفته OCR یا( Optical Character Recognition )با دقتی بالای ۹۶% اعداد و حروف موجود در پلاک را تشخیص می دهد.
دوربین پلاک خوان EMBEDDED(ترکیبی)

دوربین پلاک خوان ترکیبی یک سخت افزار جامع و واحد (All in one) دارای دوربین های رنگی و IR، بخش الکترونیکی با قابلیتهای پردازش تصویر، کنترلی، پاوری و نیز سیستم نورپردازی ویژه تصویربرداری از پلاک است که فرآیند پلاک خوانی توسط آن  و بدون ارتباط با پردازنده یا واحد دیگری صورت می پذیرد. به عبارت دیگر پیش نیاز این سیستم، تامین تغذیه الکتریکی آن و خروجی آن تصویر پلاک خودروهای عبوری است.

دوربین پلاک خوان ترکیبی به صورت Plug & Play و Power Over Ethernet می باشد یعنی پس از اتصال منبع تغذیه به دوربین پلاک خوان ترکیبی این دستگاه به صورت خودکار روشن شده و شروع به پلاک خوانی می نماید. بدین ترتیب تمامی دغدغه های معمول در بکارگیری سیستم های پلاک خوان سنتی (مبتنی بر اجزاء جداگانه) در این سیستم حل شده است. همچنین این سیستم بر طبق استاندارد حفاظت شرایط محیطی IP66 تولید شده و محدوده گسترده دمایی ۵۵ تا ۳۰- برای آن تعریف شده است.


مقایسه سیستم پلاک خوان و انتن RFID

در سیستم پلاک خوان شناسایی خودرو ها بر اساس پلاک خودرو بوده و این امر خود باعث افزایش درصد خطا سیستم می شود.
چرا که اگر پلاک خودرو مخدوش و یا کثیف باشد و همچنین به دلیل متکی بودن به دوربین های مداربسته اگر دوربین نتواند عکس با کیفیتی به نرم افزار ارسال کند امکان تخشیص پلاک نیست و یا با خطا پلاک را ثبت می نماید که این امر خود باعث اختلال در روند ورود و خروج می شود.خصوصا در فصل سرما که پلاک خودرو ها به دلیل سرما و آب گرفتی عموما کثیف یا گلی هستند.

بر خلاف سیستم پلاک خوان ریدر برد بلند RFID بدون هیچگونه مشکلی روند ورود و خروج خودرو ها به داخل پارکینگ را کنترل می نماید.


الگوریتم عملکرد دوربین مداربسته پلاک خوان

الگوریتم شناسایی دوربین مداربسته پلاک خوان شامل 7 استپ است که عبارتند از:
1) مکان یابی پلاک (Plate Localization)

این سرویس به سیستم کمک می کند تا پلاک را پیدا کرده و در تصویر جداسازی نماید.
2) جهت یابی و سایز بندی پلاک (Plate Orientation and Sizing)

تصحیح انحرافات زاویه ای پلاک و تصحیح ابعاد آن در سایز مورد نیاز در این قسمت صورت می گیرد.
3) نرمالایز کردن (Normalization)

نرمالایز کردن تصویر به عبارتی همان کنترل و تنظیم روشنایی و کنتراست موجود در تصویر است.
4) تقسیم بندی کاراکترها (Character Segmentation)

هر پلاک از تعدادی حروف و شماره های خاص تشکیل یافته است. سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان قادر است هرکدام از این کاراکتر ها را بصورت مجزا جداسازی و تقسیم بندی کند.
5) شناسایی کاراکترها بصورت اپتیکی (OCR)
بااستفاده از سیستم OCR کاراکترهای جداسازی شده شناسایی می شوند. سپس بصورت حروف آلفانومریکی ذخیره می گردند.
6) تجزیه و تحلیل ژئومتریک (Geometrical Analysis)

کاراکترها و موقعیت های ثبت شده براساس قوانین خاص کشور موردنظر آنالیز می شوند.
7) میانگین گیری از چندین مقدار شناسایی شده از چندین فیلد (The Averaging)

 
این گام که در واقع آخرین استپ از الگوریتم دوربین مداربسته پلاک خوان است، جهت حصول اطمینان از صحت پلاک ثبت شده است. پیچیدگی هرکدام از این گام ها دقت سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان را مشخص می کند.

در گام سوم (نرمالایز کردن) برخی از سیستم ها از تکنیک های شناسایی مرز (Edge Detection) برای افزایش اختلاف حروف و سپس زمینه استفاده میکنند. بهره گیری از یک فیلتر میانی (Median Filter) نیز ممکن است برای کاهش نویزهای موجود در تصویر مفید باشد.

-پلاک خوان پارکینگی

این سامانه با بهره گیری از توان قرائت پلاک (پلاک خوان آماری) به منظور هوشمندسازی و اتوماسیون پارکینگ های عمومی مورد

استفاده قرار می گیرد.


از قابلیت های این سیستم ارایه رسید ورود و خروج و نیز ثبت تمامی اطلاعات مربوط به تردد خودروها و تراکنش های مالی برای

بررسی های بعدی می باشد.

مراحل کار:

مرحله 1 : با ورود خودرو سنسور فعال شده و نرم افزار به قرائت پلاک می پردازد سپس نتایج پلاک خوانی و اطلاعات مربوطه به

کاربر برای تایید نمایش داده می شود. با تایید کاربر از طریق نرم افزار با توجه به اطلاعات تردد ورودی از قبیل پلاک و زمان و شناسه یکتا، قبضی آماده چاپ خواهد شد. همزمان با این تایید، راهبند برای عبور خودرو بالا رفته و خودرو وارد پارکینگ خواهد شد. (درصورتی که از کارت یا قبض استفاده نماییم، این اطلاعات بر روی کارت نیز ثبت شده و در اختیار راننده قرار می گیرد)

مرحله 2 : در هنگام خروج خودرو با قرائت پلاک (مطابق با روال ورود)، اطلاعات مربوط به سند ورود (از جمله تصاویر ورود) به کاربرنمایش داده می شود و با ارایه کارت یا قبض از طرف راننده و در صورت تطابق با اطلاعات ورودی، مجوز خروج به راننده داده میشود و در صورت لزوم نرم افزار، هزینه مربوطه را به کاربر و راننده نمایش می دهد و پس از تائید پرداخت قبض، راهبند از طریق

بورد الکتریکی باز می شود.

مرحله 3 : مدیریت مجموعه امکان دریافت گزارش از ترددهای روزانه، خودروهای داخل مجموعه، میزان ساعات کارکرد کاربران و

سیستم، تراکنش های مالی و همچنین تعریف و تغییر مشترکان را خواهد داشت.


ویژگی های دوربین پلاک خوان چیست و چه دوربینی برای این امر مناسب است؟

هسته پردازش تصویر پلاک خوانی مستقل از دوربین پلاک خوان می باشد اما طبیعتا به هر میزان که تصویر تهیه شده برای پلاک خوانی مناسب تر و با کیفیت بالاتر باشد، نتیجه نهایی مطلوب تری حاصل خواهد شد. بهترین راه حل برای دوربین پلاک خوانی ترکیبی از CCD های حساس به IR و رنگی می باشد که با سیستم نورپردازی نیز یکپارچه و تنظیم شده اند. بدین ترتیب تصویر مادون قرمز تصویر مناسبی جهت پلاک خوانی بوده و تصویر مرئی به عنوان تصویر کمکی و شاهد ثبت می گردد که این ترکیب ایده آل مخصوص پروژه های ITS (سیستمهای هوشمند ترافیکی) است.

اما در بسیاری از موارد بکارگیری سیستم های ساده، اقتصادی و مقرون به صرفه می باشند و می توان در کاربردهای ساده تر از یک دوربین برای پلاک خوانی استفاده نمود. بدین صورت است که دوربین پلاک خوانی بر اساس قیمت و کیفیت یک طیف گسترده را تشکیل می دهد که به فراخور می توان با فاصله گرفتن از دوربین های صنعتی مخصوص پلاک خوانی به سمت دوربین های نظارتی پیش رفت که در این بین باز هم انواع فاکتورهای لنز، اپتیک، نورپردازی، نوع دوربین نظارتی و … مسائلی هستند که بر روی قیمت وکیفیت اثرگذار خواهند بود. لکن اگر قصد تهیه ایده آل ها را برای یک پروژه پارکینگی نداشته باشیم، تا حد قابل قبولی می توان از دوربین های Axis، Panasonic، Vivotek و یا سایر دوربین های نظارتی تحت شبکه به شرط داشتن برخی مشخصات فنی بهره جست.


آیا می توان با سیستم پلاک خوان، اپراتور را در پارکینگ های عمومی حذف نمود؟

لازم است که مسئله حذف کاربر در دو سطح جداگانه برای ورود یا خروج بررسی گردد. در ورود با توجه به اینکه تراکنش مالی نداریم سیستم می تواند به صورت اتوماتیک و با استفاده  دوربین پلاک خوان، تردد خودرو را به همراه پلاک تشخیص دهد و همچنین کارت به صورت اتوماتیک به راننده تحویل داده شده و یا قبض ورود به همراه بارکد توسط پرینتر چاپ گردد. اما در خروج با توجه به اینکه مسئله پرداخت پول پارکینگ را داریم لازم است که حتما کاربری حضور داشته باشد که تراکنش مالی صورت پذیرد. همچنین این کاربر با مقایسه تصویر ورود و خروج خودرو به پارکینگ، بررسی امنیتی موضوع را نیز بر عهده دارد. البته می توان جایگاه هایی برای پرداخت الکترونیک پول در پارکینگ در نظر گرفت که افراد قبل از خروج از پارکینگ به آن ها مراجعه نموده و با ارائه کارت یا قبض خود مبلغ پارکینگ را پرداخت نمایند و مدت زمان محدودی مثلا 10 دقیقه فرصت داشته باشند که از پارکینگ خارج شوند. بدین ترتیب رانندگانی که به صورت الکترونیکی پول پارکینگ خود را پرداخت نموده باشند در خروجی ها دیگر معطل نخواهند ماند و حتی با گسترش این موضوع می توان برخی خروجی ها را مخصوص این کار قرارداد.

 

 
عملکرد ریدر و انتن
 
ریدر های RFID  چگونه کار می کنند

RFID امواج رادیویی با فرکانس های خاص را از طریق آنتن های rfid  ساطع میکند، امواج به برچسب ها می رسد تا بتوانند با انتشار یک شناسه منحصر به فرد ارتباط برقرار کنند. برچسب‌ها به باتری نیاز ندارند و سالها می‌توان از آنها استفاده کرد. ریدرها داده‌ها را پردازش می کنند تا بتوانید آنها را در برنامه خود ادغام کنیم و به آنها معنی دهیم .محدوده خواندن تگ در آن  معمولاً از ۰ تا ۱۲ متر است. سیستم  RFID    شامل: ریدر، آنتن، چاپ کرد و برچسب ها هستند. در این مقاله به کار کرد هریک از اجزای تشکیل دهنده یک سیستم برد بلند RFID  می‌پردازیم.

آنتن های rfid ،وظیفه انتشار و دریافت امواج را دارند که به ما امکان شناسایی تگ های RFID را می‌دهند هنگامی که یک تگ rfid از جلو آنتن عبور کند فعال می‌شود و سیگنال منتشر می‌کند ، آنتن ها امواج مختلفی را ایجاد می‌کنند و مسافت های مختلفی را پوشش می‌دهند.انواع امواج آنتن های برد بلند

آنتن ها با امواج دایره‌ای در محیط‌هایی که جهت یابی برچسب ها متفاوت است به بهترین وجه کار می‌کنند. آنتن ها با امواج خطی در محیطی استفاده می شود که جهت یابی برچسب‌ها شناخته شده و کنترل شده باشد و همیشه یکسان باشد. آنتن ها با امواج NF برای خواندن برچسب rfid در چند سانتیمتری استفاده می شود.


زاویه دید و افزایش فرکانس

با افزایش dbi  آنتن برد بلند بین هشت و نیم تا ۱۰ این امکان را به ما می‌دهد تا قدرت آنتن را برای خواندن تگ ها افزایش دهیم و منطقه  وسیع تری را تحت پوشش قرار دهیم.


تعداد آنتن ها

ریدرها استاندارد با عملکرد بالا دارای دو پورت ۴ پورت و ۸ پورت هستند تعداد آنتن های برد بلند معمولاً مطابق به محل نصب و تعداد ورودی و خروجی های آن محل و یا تراکم برچسب ها برای خواندن انتخاب می‌شود . بیشتر مکان ها به طور استاندارد معمولاً از ریدر  دو یا چهار پورت استفاده می‌کنند، برخی از برندها دارای مولتی پکسر هستند که به ما امکان می دهند تا در همان برد به ۳۲ آنتن وصل شویم.


ریدر های rfid

انواع مختلفی از ریدرها وجود دارند ریدرهای ثابت، قابل حمل، ریدر برای گوشی‌های هوشمند و ریدر usb، برای خواندن تگ با فرکانس و چگالی بالا که نیاز است که به صورت صددرصد دقیق تشخیص داده شود از ریدرهای ثابت استفاده می‌شود.

برای انتخاب یک ریدر مناسب باید چندین عامل را در نظر بگیرید:

برای انتخاب ریدر باید به منطقه اجرایی کار دقت کنید ریدرهای ثابت به طور عمده برای پوشش یک منطقه خاص طراحی می شوند برای خواندن تگ در یک نقطه ثابت.  اما اگر اجسام متحرک را می‌خواهیم سازماندهی کنیم مانند خودرو و یا اجسام داخل یک انبار باید از ریدر متحرک استفاده کنیم. ظرفیت خواندن در ریدر ها: متفاوت است و با توجه به تعداد برچسب ها و پیچیدگی محیط باید مدل مناسب ریدر انتخاب شود مثلاً در محیط‌هایی که اشیای فلزی وجود دارد و یا تراکم برچسب‌ها بالا است باید از ریدر ها با قدرت بالای خواندن انتخاب شود، حداکثر قدرت خواندن ریدرها طبق مقررات مجاز در هر کشور و یا منطقه با توجه به فرکانس etsl .fcc مشخص میشود.


ریدرهای usb

این ریدرها برای خواندن و ضبط تگ بسیار کم در نقاط مختلف مناسب هستند.

برچسب‌ها

انتخاب برچسب ها نیز به چندین عامل بستگی دارد، اندازه تگ ها. جهت گیری، زاویه خواندن. مساحت واقع شده و نوع تگ ها

سایز تگ ها

یک عامل بسیار مهم است هر چه بزرگتر باشد حساسیت و تشخیص آن بهتر است.

جهت گیری و زاویه خواندن

اگر آنتن های شما به صورت دایره‌ای فرکانس را بخواند لازم نیست نگران باشید که تگ خود را چگونه نصب کنید اما زمانی که آنتن شما به صورت خطی کار کند این امر بسیار مهم است که تگ خود را چگونه روی اجسام نصب کنیم یا به صورت افقی یا به صورت عمودی.


نوع تگ ها

تراشه‌های داخل برچسب هاRFID هستند، در برچسب ها IC با حافظه کم و زیاد وجود دارد از ۹۶ بیت تا ۵۱۲ بیت و همچنین آنها دارای حافظه های اضافه. سیستم هشدار EAS  ،امکان قفل کردن با رمزهای عبور و... همچنین تراشه ها وجود دارد که هر دو فناوری NFC و RFID را در یک تگ ترکیب می‌کند. فضای استفاده از سیستم RFID:فضایی که از این دستگاه قرار است استفاده شود مهم است همچنین ناحیه ای که برچسب  rfid  قرار است بر آن نصب شود، به طور مثال فلزات امواج را دفع و آب امواج را جذب می کند بنابراین نوع برچسب های ساخته شده برای این شرایط و چسب های آن متفاوت می باشد.


  
تگ های RFID اکتیو و پسیو

 

تگ های اکتیو و پسیو


تگ های Passive به هیچ منبع تغذیه داخلی متصل نیستند. به جای استفاده از منبع تغذیه از انرژی الکترومغناطسی گیرنده های RFID برای انتقال داده ها استفاده می کند. این تگ برای سیستم های Access Control ( سیستم های درب باز کن اتوماتیک)،ردیابی فایل ها، برای کنترل زمان در مسابقه های ورزشی، مدیریت کالا در فروشگاه های زنجیره ای، برچسب های هوشمند و غیره استفاده می شود. هزینه ای تگ ها بسیار پایین است لذا استفاده از این تگ ها در صنعت مقرون به صرفه تر است.

تگ های Active که به صورت مداوم درحال ارسال سیگنال به گیرنده های خود هستند؛ از منبع تغذیه استفاده می کنند. این تگ ها بعنوان یک ردیاب استفاده می شوند تا بتوان انها را ردیابی کرد و با در محیط هایی که اجسام با سرعت زیاد حرکت می کنند این تگ ها کارایی دارند. این تگ ها محدوده بسیار بزرگی را تحت پوشش سیگنال های خود قرار می دهند. این تگ ها هم چنین هزینه زیادی را دارند.
این تگ ها بر اساس نوع استفاده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. برخی از انها در یک یا چند دسته ترکیبی جای میگیرند. این دسته ها عبارتند از :

تحمل در دمای بالا – این نوع تگ ها در موارد صنعتی خاص، مثل سیستم بهداشت و درمان و هم چنین پیگیری تعداد دفعات مصرف ابزاری که در سیستم های که با دمای بالا سروکار دارند استفاده می شوند.

محیط با شرایط سخت- این تگ ها در محیط های فضای باز و یا انبار ها که نیازمند تگ است مورد استفاده قرار میگیرد. این تگ ها نیز می توانند در شرایط برف و یخ بندان، گرد و غبار و یادر زیر آوار مقاومت کنند. حتی در برابر خرد شدن زیر چرخ تراکتور مقاومت کنند .برای نرم افزارهایی که وابسته به این چنین محیط هایی هستند این تگ ها مورد های مناسبی می باشند.
اندازه – گاهی اوقات در برخی صنایع که اندازه و سایز برای آنها اهمیت داردمیتوانند از تگ های مخصوص این کار استفاده کنند. بطور مثال صنایع دریایی.این تگ ها در همه نوع سایز و اندازه ای موجود است.
جنس تگ – اگر برنامه نیاز به ردیابی اجناس فلزی باشدبرچسب های UHF فلزی تنها گزینه است. این تگ ها به طور خاص برای کاهش مشکلات UHF RFID در مواجه با فلز طراحی شده است.

تعبیه خشک – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است و بر روی کار مثل پوسته یا لمینت قرار میگیرد.
تعبیه تر – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است .
تگ های توکار – اگر در مواردی نیاز شد که تگ ها بصورت توکار قرار بگیرند این تگ ها باز از عهده این امر برمی آید. این تگ ها می توانند در کوچکترین شکاف ها قرار گیرند یا حتی با چسب های اپوکسی رزین روی کار تعبیه شوند.

اساساً دو نوع تگ RFID اکتیو در بازار موجود هستند، تگ های فعال فرستنده و تگ های فعال راهنما یا نشانه
تگ های RFID فرستنده یا ترانسپوندر: در یک سیستم که از تگ های فرستنده ار اف  استفاده شده است، دستگاه تگ ریدر ابتدا یک سیگنال ارسال می کند، سپس تگ فرستنده فعال یک سیگنال پاسخ با اطلاعات مربوطه ارسال می کند. تگ های RFID فرستنده بسیار بهره ور هستند زیرا جهت حفظ عمر باطری زمانی که از محدوده تگ ریدر خارج می شوند باطری از مدار خارج می شود. این نوع تگ ها بیشتر در سیستم های کنترل تردد و جایگاه های پرداخت عوارض استفاده می شود.
تگ های RFID نشانه یا راهنما: در سیستم هایی که از تگ های RFID نشانه استفاده می شود، تگ منتظر ارسال سیگنال توسط دستگاه تگ ریدر نمی ماند. در عوض تگ RFID نشانه  همانطور که از نامش پیداست هر 3 تا 5 ثانیه یک بار یک سیگنال با مشخصات خاص را ارسال می کند.

استفاده از این نوع تگ ها در صنایع نفت و گاز و استخراج معادن و ردیابی محموله های بار بسیار معمول است. تگ های RFID نشانه می توانند سیگنال قابل شناسایی را تا صدها متر مسافت ارسال کنند ولی برای حفظ عمر باتری داخلی توان ارسال سیگنال را در حدود 100 متر مسافت محدود شده است.
 و از آنجایی که تگ های فعال دارای باطری و مدارات داخلی و محفظه مستحکمی باید داشته باشند، نسبت به تگ های غیر فعال بسیار بزرگتر هستند. همچنین ممکن است بعضی از تگ های RFID فعال دارای سنسور نیز باشند که این سنسور عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و غیره را برای کاربردهای خاص اندازه گیری می کند.
با توجه به تمام ویژگی های تگ های RFID فعال طبیعی است که قیمت این تگ ها بسیار گرانتر از تگ های غیر فعال باشد. از این رو تگ های فعال در کاربردهایی که دارای ارزش مالی بالایی هستند استفاده می شوند مانند صنایع نفت و گاز، سیستم های حمل ونقل کانتینری و سنگین، معدن و ساخت وساز.


تگ های فعال در مقابل تگ های غیرفعال

تگ های فعال به آن دسته از تگ های RFID اطلاق می شود که بر روی برد اصلی آنان یک باطری نصب شده باشد .در زمانی که لازم است تگ RFID داده ذخیره شده در خود را برای بررسی کننده ارسال نماید ، از این منبع برای کسب توان لازم جهت انتقال داده استفاده می گردد ( مشابه نقش باطری موجود در تلفن های همراه ) . بدین دلیل ، تگ های فعال قادر به برقراری ارتباط با بررسی کننده هایی می باشند که دارای قدرت کمتری می باشند و می توانند اطلاعات را تا محدوده بیشتری نیز ارسال نمایند ( به عنوان نمونه ده ها متر) . علاوه بر این ، تگ های فعال عموما” دارای حافظه های زیادی نیز می باشند ( به عنوان نمونه تا ۱۲۸ کیلوبایت ) .

تگ های فعال در مقام مقایسه نسبت به تگ های غیرفعال بزرگتر بوده و از پیچیدگی بیشتری نیز برخوردارند . همین موضوع باعث شده است که هزینه تولید آنان بالا باشد . عمر مفید باطری موجود در تگ های فعال ، دو تا هفت سال پیش بینی می گردد
تگ های غیرفعال ، دارای منبع تغذیه ای بر روی برد نمی باشد و قدرت خود برای ارسال داده را از سیگنال ارسالی بررسی کننده می گیرند . این وضعیت باعث می شود که اندازه تگ ها کوچک تر شده و هزینه های تولید نیز کاهش یابد .علاوه بر این ، تگ های غیرفعال محدوده کمتری را نسبت به تگ های فعال پوشش می دهند ( به عنوان نمونه چندین متر ) . با توجه به این که تگ های غیرفعال توان لازم جهت ارسال داده را از بررسی کننده خود می گیرند ، این نوع بررسی کننده ها لازم است دارای توان مناسبی باشند . تگ های غیرفعال دارای حافظه بمراتب کمتری نسبت به تگ های فعال می باشند ( در حد چندین کیلو بایت ) .

برخی از تگ های غیرفعال ، ممکن است دارای باطری از قبل تعبیه شده ای بر روی برد اصلی خود باشند که از آن برای کمک در ارسال سیگنال های رادیویی استفاده نمی گردد و کاربرد آن صرفا” فعال کردن مدارات الکترونیکی بر روی برد است
به عنوان نمونه ، یک تولید کننده مواد غذایی ممکن است تگ های RFID مجهز به حسگرهای حرارتی را در سکوهای حمل بار نصب نماید تا بتواند حرارت محصولات را در حین حمل و نقل کنترل نماید. پس از افزایش درجه حرارت یک محصول خاص به یک سطح مشخص ، مشخصات آن توسط حسگر بطور اتوماتیک بر روی تگ ثبت می گردد . در ادامه و در زمان توزیع و یا فروش کالا ، از اطلاعات موجود در تگ به منظور بررسی صحت فرآیند حمل و نقل و انبارداری استفاده می گردد . این نوع حسگرهای جانبی ممکن است نیازمند یک باطری بر روی برد اصلی خود باشند تا بتوانند در زمان حمل و نقل و یا انبارداری وظایف خود را به درستی انجام دهند .

 سیستم RFID
 

سیستم RFID چیست؟
 
امروزه ضرورت شناسايی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به اين نياز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پياده سازی شده است .
به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسايی اشياء ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد ، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .

سامانه شناسایی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification – RFID) سامانه شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و... متصل شده و یک بازخوان (Reader) است. سامانه های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره می برند. اصولا به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می شود.

RFIDتکنولوژی ذخیره سازی داده است که می تواند برای شناسایی الکترونیکی، ردیابی و ذخیره اطلاعات در زمینه های مختلف به کار رود. تکنولوژی PFIDشامل سه جزء اصلی تگ های RFID، کارتخوان (ریدر) RFIDو سیستم جمع آوری و مدیریت داده ها می باشد. وظیفه کارتخوان (ریدر) RFIDکه یکی از اجزای اصلی سیستم های RFID می باشد، شناسایی و خواندن تگ های RFID می باشد.

خواننده های RFIDسیستم های پرس و جو کننده ای هستند که سیگنال ها را به تگ می فرستند و پاسخ را دریافت می کنند. این پاسخ می تواند در خواننده ذخیره شود تا بعداً به سیستم جمع آوری داده منتقل شود یا در همان زمان به سیستم جمع آوری اطلاعات فرستاده شود.

در واقع کارتخوان نوعی وسیله الکترونیکی می باشد که حضور تگ ها را در محیط تشخیص می دهد و اطلاعات ذخیره شده در آن ها را بازیابی می کند. ابزار شناسایی در این وسایل، بی سیم است و از آنجا که فاصله بین تگ و کارتخوان نسبتا کوتاه است، خط دید بین خواننده ها و برچسب ها لازم نیست.شناسایی خودکار

شناسه خودکار یک بحث گسترده در فناوری است که به ماشین ها یا دستگاها جهت شناسایی اشیا ، افراد و غیره کمک می کند
شناسایی خودکار اغلب همراه است با ضبط خودکار داده ها و اطلاعات. به این معنا شرکت ها می خواهند آیتم های مختلفی را شناسایی کنند، اطلاعات آنها را جمع آوری کنند و به نوعی اطلاعات را بدون نیاز به نیروی انسانی در کامپیوتر وارد کنند.

هدف از بیشتر سیستم های خودکار شناسایی، افزایش کارایی، کاهش خطاهای ورود داده ها و کم کردن نیروی انسانی است. برای انجام کارها با ارزش افزوده بیشتر مانند ارائه خدمات به مشتریان. فناوری هایی  موجود هستند که در شناسایی خودکار به ما کمک می کند مانند : کد های بارکد، کارت های هوشمند، تشخیص صدا، برخی از فناوری های بیومتریک (برای مثال اسکن شبکیه)، شناسایی کاراکترهای نوری و شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است.تاریخچه RFID :

اگرچه بیشینه این فناوری به جنگ جهانی دوم بر می گردد، از استفاده گسترده از محصولات و تجهیزات RFID چند سالی بیشتر نمی گذرد و آن نیز منحصر به کشور های صنعتی و پیشرفته می باشد. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم IT و علم الکترونیک قرار گرفته است. دلیل اصلی این رویکرد کاربردهای وسیع الطیف سیستم های RFID می باشد. در حال حاضر در ایران نیز تلاش هایی برای شناخت و استفاده از این فناوری صورت گرفته است. بنابر نیاز بسیار زیاد کشور به این تکنولوژی، در این پروژه یک نمونه ساده و آزمایشگاهی دستگاه اکسس کنترل  طراحی و ساخته شده است. در این سیستم 5 نفر در نظر گرفته شده است که اجازه ی ورود و خروج آنها، توسط نمایش Accept و Deny بر روی صفحه نمایش و روشن شدن دیودهای سبز و قرمز، صادر می شود. از مزایای این پروژه می توان به کنترل تردد افراد، ثبت ساعت ورود و خروج افراد و امکان حفاظت محل های خاص و طبقه بندی دسترسی افراد به محل های خاص اشاره کرد.

در سال های اخیر پروسه های شناسایی اتوماتیک (Auto-ID) در خدمات صنعتی، خرید و پخش لوجستیک، صنعت، کارخانه ها، سیستم های سیال مواد بسیار رایج گردیده است. پروسه های شناسایی اتوماتیک امروزه در شناسایی، انسان ها، حیوان ها و حمل و نقل کالاها و تولیدات به کار می روند.برچسب های بارکد رایج که شروع یک انقلاب در سیستم های شناسایی و از دیرباز قابل توجه بودند دارای مشکلات بسیاری بودند. این مطلب درست است که بارکدها بسیار ارزان قیمت هستند و از نظر اقتصادی به صرفه می باشند، اما نقطه ضعف اساسی آنها ظرفیت ذخیره سازی کم و عدم امکان برنامه نویسی مجدد آنها می باشد.

راه حل فنی بهینه می تواند ذخیره سازی اطلاعات در یک چیپ سیلیکونی باشد. یک نمونه بسیار رایج از ابزار الکترونی اطلاعات که استفاده از آن در بین جوامع بشری بسیار رایج گردیده است کارت های هوشمند می باشد. اساس کار این کارت ها قرار گرفتن در یک میدان تماس است.هر چند که این گونه کارت ها در اغلب موارد به مفهوم واقعی تماس مکانیکی با میدان ندارند اما انتقال اطلاعات بدون تماس ابزارهای الکترونیکی حمل اطلاعات و دستگاه خواننده استفاده از این گونه ابزار را انعطاف پذیرتر خواهد کرد.


به طور ایده آل توانی برای عمل کردن یک وسیله انتقال داده الکترونیکی نیاز است تا اطلاعات از وسیله موردنظر به خواننده با تکنولوژی بدون تماس صورت گیرد. به دلیل نوع پروسه ها و فرآیندهایی که در انتقال توان و داده در این گونه سیستم ها استفاده می شود، سیستم های شناسایی بدون تماس، سیستم های RFID (شناسایی توسط فرکانس های رادیویی) نامیده می شوند.


RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .
در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید . 


در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP  ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .
شکل  3 نحوه انجام فرآیند فوق را نشان می دهد .


آنتن RFID و یا همان " RFID Antenna " امواج رادیویی را در محدوده مشخصی منتشر می کند. این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام می دهند :
1) وسیله ای برای ارتباط با RFID Tag است (transponder)
2) انرژی مورد نیاز tag برای برقراری ارتباط را فراهم می کند (در مورد تگهای passive )

 
وقتی که یک tag در میدان الکترو مغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار می گیرد، سیگنالهای فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شده اند روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می کند و این تراشه اطلاعات موجود در tag را در اختیار آنتن قرار می دهد. نقش transceiver در این عملیات کنترل خطوط ارتباطی و داده ها است.


استاندارد RFID، شبکه EPCglobal

 
EPCglobal ، سازمانی برای ترویج استانداردسازی و به‌کار‌گیری سیستم کد الکترونیکی کالا در سراسر دنیا است که رویه و استاندارد کدینگ تگ‌های RFID را مشخص می‌کند. این سازمان بر خلق یک استاندارد جهانی برای RFID تمرکز دارد. EPCglobal ، کد EPC که در تگ‌های RFID ذخیره می ‌شود را استاندارد کرده است. این کد از یک سرگروه و سه مجموعه از داده‌ها تشکیل شده است. سرگروه‌، شماره ورژن EPC را مشخص می‌کند. دومین بخش از عدد مشخص کننده‌ی مدیر EPC مانند شرکت یا موجودیت شرکت است. سومین بخش کلاس شی است که برای طبقه‌بندی نوع کالا استفاده می‌شود. برای نمونه؛ کالاهایی که SKU یکسانی دارند از یک خانواده هستند. بخش پایانی شماره سریال نامیده می شود که برای هر قلم منحصر به فرد است. در نتیجه، کد EPC می‌تواند برای هر قلم یک کد شناسایی منحصر به‌فرد با طول ۶۴ ، ۹۶ و ۲۵۶ بیت ایجاد کند. لازم به ذکر است که ISO نیز تلاش فراوانی برای استانداردسازی در این حوزه انجام می‌دهد. ISO به استانداردهای عام و EPC به استانداردهای خاص‌تر معروفند.
انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند. این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.

 

انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID در انتن برد بلند وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند.

این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.
 
مزایای بکارگیری RFID

هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .
برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :

    تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .

    با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.

    جهت خواند کد لازم نيست که تگ در معرض ديد مستقیم کدخوان قرار بگیرد .

    با توجه به ماهيت تگ ها ( عدم نیاز به  تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .آيا  فناوری RFID جديد است ؟

 
RFID يک فناوری تائيد شده از سال 1970 تا کنون است و به دليل قيمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قيمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای ميله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج راديويی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری  وجود دارد .مقایسه RFID و بارکد

 
این دو سیتسم تقریبا کارایی مشابهی دارند اما تفاوت rfid و بارکد چیست؟ از جمله مزایای RFID در مقابل بار کد می توان به عدم نیاز به ارتباط مستقیم با خواننده، اسکن همزمان چندین (حتی تا هزاران تگ) در لحظه و اسکن در فاصله های دورتر اشاره کرد. در صورتی در استفاده از بارکد، قادر به چنین کار های نیستیم. زمان خواندن RFID معمولاً کمتر از ۱۰۰ میلی ثانیه است که در بارکد این زمان به حدود ۵۰۰ میلی ثانیه می رسد. همچنین بارکد ها قابل استفاده مجدد را ندارند زیرا مانند RFID قابلبیت نوشتن مجدد را ندارند. همینطور بارکد چون روی جلد چاپ می شوند امکان مخدوش شدن نیز دارند در حالی که تگ ها در پوشش پلاستیکی مقاوم تری قرار دارند. با این وجود تنها برتری بارکد قیمت پایین تر آن نسبت به قیمت RFID است و در سایر موارد پیروزی قطعی با RFID است.

مشکلات و معایب RFID :

1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفتهای علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسبهای Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسبهای Active حدود 85 سنت می باشد. متاسفانه این قیمتها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسبها برای کاربردهای مختلف هستند.
2- تداخل: به دو صورت اتفاق می افتد:
تداخل Reader ها: زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می کنند.
تداخل tag ها: زمانی اتفاق می افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.


3- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهای اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه، NewZealand، نروژ و... فناوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیر سوال برده و سبب می شود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.
4- مسئله ایمنی: اکثر تگهای RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آنها می تواند توسط دستگاه های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمانها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و... به tag RFID کالاها منتقل می کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.


5- عدم وجود استانداردها: شرکت های متعددی وجود دارند که دستگاه های RFID را تولید می کنند. اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد. این مسئله سبب می شود که فناوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و تگهای موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد.


فواید استفاده از فناوری RFID در صنایع غذایی
 
تولیدکننده محصولات غذایی قبل از به کارگرفتن فناوری RFID بایستی تمامی گزینه‌های پیش روی خود را بسنجد.آیا در تولید محصول شرایط لازم‌الاجرا وجود دارد؟اگر اینطور است باید به دنبال باصرفه ترین راه حلی که شرایط لازم را برآورده می‌کند بود،اما اگر شرط لازم‌الاجرایی وجود ندارد،تولید کننده محصول باید معین کند کدامیک سودمندتر است:استفاده از برچسب‌های RFID یا کنار گذاشتن گزینه استفاده از برچسب‌ها و ادامه بهره‌گیری از بارکد. با تکامل فناوری RFID تولیدکنندگان محصولات مواد غذایی فواید بیشتری را در استفاده از این فناوری در صنایع خود مشاهده می‌کنند.با توجه به اینکه این فناوری از سوی بازار به شکل گسترده‌تری در حال پذیرفته شدن است قیمتهای عرضه این فناوری کاهش خواهد یافت و به این ترتیب تولیدکنندگان آسانتر می‌توانند از این تجهیزات استفاده نمایند. بهره‌گیری از فناوری RFID می تواند به بهبود نظارت بر موجودی کالاها و راحتی بیشتر مشتریان در استفاده از آنها بینجامد.علاوه بر این برچسب هایRFID قادر به ذخیره اطلاعات ارزشمندی نظیر تاریخ انقضای محصول هستند که به فروشندگان جزء اجازه می‌دهد خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه کنند.


مراقبت‌های پزشکی

از فناوری RFID می‌توان برای ردیابی حرکت بیماران در بیمارستان‌ها استفاده کرد. پرسنل کلینیک‌ها مشکلات زیادی در کنترل و مدیریت حرکت بیمارانی که از نظر ذهنی دچار عقب‌ماندگی هستند، تجربه می‌کنند. نبود یک سیستم مراقبت اثربخش برای این بیماران آن‌ها را با موقعیت‌های پر خطری روبرو کرده و احتمال آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها فراهم می‌کند. به وسیله یک سیستم کنترل مبتنی بر RFID‌، اطلاعات لحظه‌ای مکان بیماران، قابل دستیابی است. پرسنل کلینیک می‌توانند از این اطلاعات برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی بیماران سود ببرند. همچنین، مدیر بیمارستان می‌تواند از اطلاعات دریافت‌شده برای کنترل رفت‌وآمد افراد ، به مکان‌های محدود شده استفاده کند. همچنین تگ‌هایی که در بدن حیوانات قرار داده می‌شوند، افزون‌بر فراهم کردن کارت‌های شناسایی منحصربه‌فرد، کمک موثری به مطالعه‌ی زندگی و رشد حیوانات خواهد کرد. بنابراین، دامپزشکان می‌توانند از تگ‌خوان دستی برای بازیابی و به‌روزرسانی اطلاعات پزشکی حیوانات استفاده کنند.
 

rfid در پزشکی
 


 
بارکدها، کدهای دوبعدی، سیستم های انگشت نگاری، سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی، سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا و.... از جمله این راهکارها می باشند. یکی از جدیدترین روش ها جهت شناسایی افراد یا کالاها استفاده از سیستنم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی یا RFID می باشد. یکی از اهداف مهم درمدیریت زنجیره تامین، شناسایی و ردیابی کالا از زمان تولید تا مصرف است. در زنجیره تامین، حلقه های مختلف زنجیره، مانند تولیدکننده، توزیع کننده، فروشنده و اجزای دیگر، نیاز به دانستن موجودی انبارهای خود می باشند و در اختیار داشتند این اطلاعات می تواند منجر به صرفه جویی زیادی در هزینه، زمان و در نتیجه بهره وری بالاتر شود. سیستم های RFID راه حلی بالقوه، در این زمینه می باشند که می توان به وسیله آن، جریان مواد و محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین را پیگیری کرد. در حال حاضر از این سیستم، در صنعت بیشتر برای جلوگیری از سرقت، افزایش کارایی در کنترل موجودی و کاهش هزینه های بازرسی و حمل استفاده می شود. در یک بازار گسترده، اقلام کالا با تنوع بسیار زیاد توسط عرضه کنندگان متعدد وارد چرخه گردش و فروش شده و در مبادی و نقاط فروش تفکیک و شناسایی منحصر به فرد آنها اهمیت می یابد. ساز و کارهای مربوط به یونیک سازی هر قلم کالای عرضه شده توسط یک تامین کننده به گونه است که در سراسر جهان، هر کالا، فقط یک کد یا شماره دریافت می کند و هیچ گونه تداخل و همپوشانی بین شماره ها بروز نمی نماید.

فواید استفاده از فناوری RFID در کتابخانه

سیستم شناسایی با امواج رادیویی(RFID) کتابخانه‌‌ها را قادر می‌سازد که این تکنولوژی را با سیستم مدیریت اقلام کتابخانه‌ای خود تطبیق دهند. در سایه این سیستم مراجعین به کتابخانه از امکان دریافت اقلام کتابخانه‌ای به صورت خودکار و جلوگیری از ازدحام در میز امانت، جهت دریافت اقلام و مواردی این چنین، بهره بالایی خواهند برد.

rfid در کتابخانه
 
 
پرسنل کتابخانه برای کمک به مراجعین زمان بیشتری داشته و هیچگونه کار زمان بر وتکراری را در ارتباط با تحویل و دریافت کتاب و اقلام دیگر را نخواهند داشت. این سیستم دارای یک تجهیزات درون ساختی کنترلی می‌باشد که نسبت به کوچکترین اقلام کتابخانه‌ای که بدون مجوز از کتابخانه خارج گردد حساس می‌باشد و پرسنل کتابخانه را مطلع می‌نماید.

سیستم امانت دهی خودکار اقلام کتابخانه‌ای به مراجعین این امکان را می‌دهد که بدون کمک پرسنل کتابخانه کتاب دریافت نمایند.  در سیستم RFID یک مجموعه کتاب تا ارتفاع ۲۵ سانت بر روی میز به یک باره قابل خواندن توسط قرائتگر می‌باشد. این تکنولوژی کمک بسیار شایانی در سرعت تحویل کتاب به مراجعین را داشته که در نتیجه جلب رضایت آنها نیز خواهد بود.

مدیریت دارایی‌های فیزیکی


شناسایی و ردیابی خودکار دارایی‌هایی که به آن‌ها تگ متصل شده است، ابزار توانمندی را برای مدیریت دارایی‌های متحرک فراهم می‌کند.

   
ردیابی پالت

    به‌کارگیری سیستم RFID که با نرم‌افزار انبار در ارتباط است برای ردیابی و پیگیری اقلام در سطح پالت (یا در سطح کارتن به وسیله‌ی فناوری بارکد)، ضمن حذف دخالت‌های انسانی و کاهش زمان عملیات ، پردازش موجودی در عملیات انبار را نیز آسان می‌کند.

    ردیابی تجهیزات

 
    با نصب تگ‌خوان ها در محل گیت‌های ورود و خروج در ورودی‌های سالن تولید، سالن‌های انبار و مرکز نگهداری و تعمیرات ، امکان ردیابی هرگونه تجهیز و ابزاری که به آن تگ متصل است، به سادگی فراهم می‌شود.


    مدیریت انبار و موجودی

 
    انبار هوشمند، واژه‌ای است که به استفاده از فناوری‌های نوین مانند ریدر RFID در عملیات انبارداری اشاره می‌کند. به کمک این فناوری می‌توان از سیستمFIFO به‌شکل موثری استفاده کرد. با قرار گرفتن تگ‌خوان‌ها در محل ورودی مرکز انبارش شرکت‌، سیستم به‌شکل خودکار زمان ورود و خروج کالاهای دارای تگ را ثبت می‌کند. در نتیجه می‌توان کالاهایی که زودتر وارد انبار شده‌اند را در فهرست کالاهایی قرار داد که زودتر از آن خارج می‌شوند. به‌علاوه، اطلاع از سطح موجودی دقیق کالا در کمترین زمان قابل دستیابی است و در زمان کمی اپراتور با استفاده از یک تگ‌خوان دستی می‌تواند با حرکت در راهروهای انبار ، موجودی کل انبار را شمارش و ثبت کند. این کار، عملیات انبارگردانی را در پایان دوره‌ی مالی تسهیل می‌کند.


 


کنترل انبار rfid

 
کنترل تردد افراد

افزایش امنیت کنترل تردد، گزارش گیری در مورد تردد افراد در زمان های مختلف درسازمان، حذف صف در مقابل ورودی ها، امکان اعطا یا لغو دسترسی به افراد و انجام تنظیمات نرم افزاری، از مزایای سیستم کنترل تردد برمبنایRFID  است. برخلاف کارتهای تماسی، کارتهای بدون تماسRFID، استهلاک کمی دارند و با توجه به استانداردهای امنیتی بکاررفته دراین کارتها، امکان کپی وجود ندارد.
سیستم کنترل تردد برمبنای RFID  دارای اجزاء کلی شامل ریدر، کنترل، کارت و نرم افزار مرکزی است. کنترلرها امکان ذخیره اطلاعات تا چند هزار رکورد را دارند و در صورت ازکار افتادگی کامپیوتر مرکزی، سیستم می تواند به صورت stand alone بکار خود ادامه دهد.
با استفاده از نرم افزار مرکزی می توان دسترسی افراد را برمبنای زمان و محدوده تعریف کرد همچنین امکان دریافت سیگنال هشدار درمواقع ضروری از طریق نرم افزارممکن می شود.


مدیریت حمل و نقل هوایی مبتنی بر RFID

پس از آن، چمدان ها به محل مشخصی برده می شوند تا توسط ماشین حمل بار به هواپیمای مورد نظر منتقل شوند. هنگام بارگیری به هواپیما، هر کدام از چمدان ها از طریق اسکنر های دستی بررسی و اطلاعات مربوط به آنها در کامپیوتر مرکزی ثبت می شود و مشخص خواهد شد که کدام چمدان ها داخل هواپیما قرار می گیرند. در طول این مدت مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند و مشخصات آنها نیز در کامپیوتر مرکزی ذخیره می شود و هماهنگی بین اطلاعات مسافران و بار آنها، مانع از ورود چمدان اضافی به داخل هواپیما خواهد شد. حال فرض کنید یک چمدان بدون مالک به هواپیما بارگیری شده، در این صورت متصدی مربوطه باید وارد محفظه بار هواپیما شود و تنها با استفاده از بارکدخوان دستی، چمدان مورد نظر را در میان انبوهی از چمدان های مشابه پیدا کند !!!

ردیابی کانتینرها

برای جلوگیری ازگم شدن کانتینرها در محوطه بندر، نیز جلوگیری از بروز تصادفات در محوطه بارگیری و همچنین پیشگیری ازسرقت، می توان از تکنولوژی ریدر RFID استفاده کرد.
در صورت استفاده از سیستمRFID  مناسب کاربرد ردیابی کانتینر، امکان شناسائی محل کانتینرها با دقت زیاد وجود دارد. همچنین این سیستم امکان پیش گیری از حوادث ناشی از برخورد ماشین آلات موجود در بندر باپرسنل را فراهم می کند همچنین پلمب های الکترونیکی هوشمند می توانند به امنیت بیشتر کانتینرها کمک کنند. این تگ ها، باز و بسته شدن درب کانتینر را ثبت و به ریدر منتقل می کنند.

 
 
rfid ردیابی کانتینرها
 


کاربرد و مزایای استفاده از RFID در ناوگان حمل و نقل :

استفاده از فناوری ریدر(RFID) نگرانی‌ها و مشکلات موجود در حوزه حمل و نقل(Transportation) را رفع و پوشش می دهد به طوری که با پیاده سازی و بهره‌برداری از این فناوری می توان بر کلیه رفتارهای خودروها و وسائط نقلیه حمل و نقل نظارت داشت و آنها را ردگیری نمود(از مبدا تا مقصد)، می توان حمل و نقل کالای خود را توسط وسائط نقلیه باربری را به صورت آنلاین و زنده نظارت(مانیتورینگ-Monitoring) کرد و در لحظه دید که وسیله حامل مورد نظر در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد، آیا در حال حرکت است یا بی حرکت مانده است؟ با چه سرعتی در حال حرکت است؟ و یا...، همچنین می توان تعداد دفعات عبور یا حضور خودرو در مکان مشخصی را شمارش نمود(مانند کارگاه عمرانی، محل مسافرگیری و یا...).

همچنین با افزایش حمل و نقل ریلی و گسترش شبکه ریلی و افزایش تجهیزات ناوگان در شبکه(واگن ها و لوکوموتیوها و...) نیاز به برنامه ریزی و بهینه سازی استفاده از این تجهیزات بسیار مهم جلوه می کند. این مورد نه تنها در راه آهن، بلکه در سایر بخش های حمل و نقلی نیز دارای اهمیت بسزایی می باشد. سیستم ردیابی به وسیله امواج رادیویی(RFID) یکی از سیستمهای شناسایی و ردیابی است که در صنعت راه آهن نیز به منظور تعیین موقعیت واگن ها کاربرد دارد و قابل استفاده است. هدف از استفاده از تکنولوژی RFID همچون سایر سیستمهای شناسایی خودکار؛ افزایش کارایی، کاهش خطای ورود اطلاعات و در نهایت بهبود سرویس دهی به مشتریان است.

در سالهای اخیر، تکنولوژی RFID به یکی از مهمترین حوزه های فناوری اطلاعات مبدل گشته و استفاده از این فناوری نوین در عرصه های مختلف اقتصادی و صنعتی با گسترش روزافزونی مواجه است. فناوری RFID و انتن برد بلند با به حداقل رساندن عملیات دستی، میزان صحت و دقت عملیات و نظارت بهتر مدیران را افزایش می دهد.
 

ثبت وقایع ورزشی

فناوری RFID می‌تواند برای تعیین دقیق زمان نقاطی از مسیر مسابقه‌دهنده که مدنظر است و نمایش خودکار آن مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از کاربرد، در گذشته برای حدود ده سال در مسابقات ماراتن به‌کار گرفته می شد. با قرار دادن تگ در کفش مسابقه‌دهندگان و تنظیم تگ‌خوان‌ها در خط شروع، خطوط زمانی میانه و خط پایانی، مقادیر دقیقی برای ارزیابی عملکرد هریک از دونده‌ها در نقاط مشخصی در مسابقه می‌تواند به آسانی انجام شود.

توسعه تکنولوژی RFID

در دهه های گذشته نیاز به روش های شناسایی خودکار اشیاء و کالاها احساس شد. امکان شناسایی و ردیابی خودکار می توانست مدیریت بهتری در زنجیره تامین کالا و کنترل دسترسی ایجاد کند. تکنولوژی RFID به عنوان تکنیکی برای شناسایی اشیا از طریق فرکانس های رادیویی زیاد قدمتی ندارد. این تکنولوژی اولین بار توسط آلمانی ها در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. آنها از این فناوری برای شناسایی هواپیماهای خودی از هواپیماهای دشمن استفاده می بردند. بعد از مدتی انگلیسی ها این قابلیت را در سیستم های راداری خود به کار گرفتند. سامانه نظارت الکترونیکی بر مقالات علمی اولین کاربرد تجاری RFID بود. این سامانه وظیفه نظارت بر سرقت های علمی را برعهده داشت. امروزه این سیستم ها را در کتابخانه و فروشگاه پوشاک به طور گسترده مشاهده می کنیم. سازمان های بین المللی ا جمله ISO و کمیسیون بین المللی الکترونیک IEC استانداردهای گوناگونی را برای RFID تعریف کرده اند.


ایمنی مسافر

RFID همچنین می تواند برای ارتقا ایمنی استفاده شود. در هواپیما، جلیقه نجات در یک مکان دشوار، زیر صندلی قرار دارد. اگر شما مجبور باشید هر جلیقه نجات را به طور جداگانه کنترل کنید، اعلام موجودی از جلیقه نجات هایی که در داخل هواپیماست کار بسیار سختی است. هنگام استفاده از RFID، اعلام موجودی می تواند در راهرو نیز انجام شود. این امر همچنین در تعمیر و نگهداری و کنترل درجه ایمنی هواپیما، تجهیزات ایمنی مانند ماسک و اکسیژن بدون  اینکه نیاز به باز بودن دریچه ای باشد، بکار گرفته شود. فرودگاه فرانکفورت کرکره های آتش، دربهای نسوز، آشکارسازهای دود و سایر تجهیزاتی که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد را نصب کرده است. به منظور نظارت بر کار پرسنل خدمات، فرودگاه فرانکفورت راه حلی مبتنی بر RFID اجرا کرده است. آنها یک اپلیکیشن موبایل، برای تکنیسین هایی که با سیستم مدیریت دارایی فعلی خود یکپارچه شده اند، ارئه داده اند.

 
ایمنی مسافر با rfid


 

 
محدوده فرکانسی امواج ریدر UHF

ارتباطات به وسیله امواج رادیویی، برپایه قوانین فیزیک و انرژی امواج الکترومغناطیسی استوار است. بدین منظور برخی مفاهیم اولیه مربوط به این موضوع را به اجمال از نظر می‌گذرانیم.

همه ما تاکنون عباراتی نظیر UHF, VHF, AM, FM و … را شنیده‌ایم. فضای اطراف ما آکنده از امواج رادیویی است که در تمام جهات در حال انتشار و عبور و مرور می‌باشند. اصولا یک موج رادیویی یک موج الکترومغناطیسی می‌باشد که معمولا توسط آنتن منتشر می‌گردد. امواج رادیویی دارای فرکانس‌های مختلفی هستند، که برحسب کاربری مطابق با استانداردهایی تقسیم‌بندی شده‌اند. در آمریکا FCC کمیته ملی ارتباطات مسئولیت مدیریت و تصمیم‌گیری در مورد تخصیص طیف‌های فرکانسی و صدور مجوز و یا تعیین استانداردها را برعهده دارد.
واحد اندازه ‌گیری فرکانس رادیویی hertz “هرتز” یا “سیکل بر ثانیه” است و برای فرکانس‌های بزرگ‌تر، جهت خواندن و نوشتن از عباراتی مانند KHz “کیلوهرتز”، MHz “مگا هرتز” و … استفاده می‌شود. در جدول  تقسیم بندی فرکانس‌ها برحسب واحد آمده است.
باند فرکانسی UHF از فرکانس 300MHz تا 3GHz را در بر می گیرد.
Rain RFID  مطابق با استاندارد UHF Gen2 می باشد و از باند فرکانس 860MHz تا 960MHz استفاده می نماید. این در حالی است که کمی تنوع در فرکانس در هر منطقه نسبت به منطقه دیگر وجود دارد.
سیستم های Rain RFID در اغلب کشورها بین فرکانس های 900  و 960MHz عمل می نمایند.


 
فرکانس


محدوده قرائت سیستم های UHF غیرفعال تا 12 متری را در بر می گیرد. سرعت انتقال دیتا در UHF نسبت به HF و LF بیشتر است. UHF RFID حساس ترین سیستم RFID نسبت به تداخل می باشد، اما بسیاری ازکارخانه های تولید کننده محصولات UHF روشی برای طراحی تگ ها، آنتن ها و قرائتگر ها یافته اند که کارایی را در بالاترین حد حتی در محیط های پر مخاطره حفظ می نماید.
تولید تگ های UHF غیرفعال نسبت به LF و HF ساده تر و کم هزینه تر می باشد.
Rain RFID در طیف وسیعی از اپلیکشن ها اعم از اپلیکیشن های مدیریت موجودی، بررسی صحت دارو و پیکربندی دستگاه های بی سیم کاربرد دارد.
اغلب پروژه های جدید RFID از UHF یا همان Rain استفاده می نمایند که این موضوع سبب گردیده که UHF نسبت به سایر سیستم های RFID رشد بیشتر و سریعتری داشته باشد.
باند فرکانس UHF توسط تنها یک استاندارد جهانی به نام استاندارد ECPglobal Gen2(ISO 18000-63)  تنظیم شده است.

فرکانس های بین ۳۰۰ کیلو هرتز تا ۳۰۰۰ کیلو هرتز:به این دسته از فرکانس ها فرکانس های متوسط یا (medium ferquency )می گویند که به طور اختصاربه انها MF گقته می شود. از جمله کاربرد های این گروه از فرکانس ها می توان به رادیوهای موج AM اشاره کرد.

فرکانس های بین ۳ مگاهرتز تا۳۰ مگاهرتز: به این دسته از فرکانس ها،فرکانس های بلند یا (High frequency ) گفته می شود که با نام اختصاری HF نمایش داده می شوند. از کاربرد های این دسته داز فرکانس ها می توان به رادیو موج کوتاه اشاره کرد.
فرکانس های بین ۳۰ مگاهرتز تا ۳۰۰ مگاهرتز: این دسته از فرکانس ها با نام اختصاری VHF یا Very High frequency شناخته می شوندکه به انها فرکانس های خیلی بالا گفته می شود. از کاربرد های این دسته از فرکانس ها می توان به فرکانس های امواج تلویزیونی و رادیویی fm اشاره کرد.

 فرکانس های بین ۳۰۰ مگاهرتز تا ۳۰۰۰ مگاهرتز:این دسته از فرکانس ها با نام اختصاری UHF یا Ultra High frequency شناخته می شوند که به انها فرکانس های بلند نیز گفته می شود. از کاربردهای این دسته از فرکانس ها می توان به انتقال امواج تلویزیونی اشاره کرد.فرکانس های مورد استفاده RFID در کشور های مختلف


کشورهای مختلف همچنین قدرت آنتن ها و ریدر ها را برای محدود کردن تداخل با دیگر دستگاه ها و همچنین به علت بحث سلامت و ضرر و زیان آن روی انسان در رنج های مختلفی تنظیم می کند. بعضی گروه ها، مانند Global Commerce Initiative، در تلاش هستند تا کشورها  را تشویق کنند که از فرکانس ها و خروجی های یکسانی استفاده کنند سازندگان تگ و آنتن های RFID نیز سعی دارند سیستم هایی را طراحی کنند که بتوانند با بیش از یک فرکانس کار کنند تا مشکل وجود فرکانس های مختلف در کشور های مخلف را حل کنند.


اکثر کشورهای جهان فرکانس های ۱۲۵ khz یا ۱۳۴khz از طیف رادیویی برای سیستم های فرکانس پایین LF اختصاص داده اند که در ایران از فرکانس ۱۲۵khz برای سیستم های فرکانس پایین استفاده می شود و همچنین از فرکانس ۱۳٫۵۶ مگاهرتز در سراسر جهان برای سیستم های فرکانس بالا HF استفاده می شود. اما فرکانس  UHFتنها از اواسط دهه ۱۹۹۰  جهت استفاده در RFID مورد استفاده قرار گرفت و کشور های مختلف استفاده از یک طیف فرکانسی واحد جهت UHF برای RFID موافقت نکرده اند. اروپا از ۸۶۸ مگاهرتز برای UHF استفاده می کند و آمریکا از ۹۱۵ مگاهرتز استفاده می کند.و تا همین اواخر، ژاپن اجازه استفاده از طیف UHF برای RFID را نمی داد، اما در حال حاضر به دنبال استفاده از فرکانس ۹۶۰Mhz برای RFID است.

در کشور ایران نیز از فرکانس ۸۶۸ مگاهرتز مطابق با استاندارد  اروپا و حداکثر توان ۲W  استفاده می شود.

 

 

 
چگونه وسایل نقلیه را با فناوری RFID ردیابی کنیم؟

افزایش تقاضای خدمات تاکسی/کرایه در خودروها برای اجاره و کرایه رانندگی در داخل شهر و خارج از شهر، این روزها ثابت شده است که یک تجارت بزرگ است، اما با این نگرانی‌ها همراه است. ارائه خدمات به مشتری آسان است اما خدمات ارائه دهنده خدمات و مالک خودرو چگونه است؟ آنها به امنیت نیاز دارند و می خواهند مکان دستگاه خود را ردیابی کنند تا از محل نگهداری آن مطمئن شوند. در اینجا فناوری RFID به کمک شما می آید.

RFID: شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) یک روش شناسایی خودکار است. با استفاده از دستگاه هایی به نام تگ یا فرستنده RFID داده ها را ذخیره و از راه دور بازیابی می کند.

با فناوری RFID در حال ظهور، یکی از برنامه های کاربردی RFID با امتیاز بالا و خواستار شامل ردیابی و برنامه ریزی دستگاه های RFID برای ردیابی وسایل نقلیه با کمک تجهیزات ردیابی RFID مانند خواننده های RFID و برچسب های RFID است.

یک وسیله نقلیه با برچسب های RFID که دارای اطلاعات ذخیره شده در مورد وسیله نقلیه مانند شناسه، موقعیت مکانی، شماره ثبت و غیره است، گنجانده شده است که می توان با کمک ریدر برد بلند RFID چندین متر دورتر با استفاده از امواج رادیویی آن را خواند. این برچسب ها دارای یک آنتن هستند که امکان ارسال و دریافت امواج رادیویی از گیرنده RFID را فراهم می کند.

برچسب RFID روی خودرو از طریق امواج رادیویی به یک ریدر برد بلند RFID متصل می شود، که داده های روی برچسب را می خواند و آن را به یک سیستم نرم افزاری ارسال می کند که فعالیت خودرو را ردیابی می کند. این تگ ها محور هر سیستم RFID هستند. این برچسب ها را می توان در اندازه ها و فرکانس های مختلف ارائه کرد و می توان آن ها را در مواد مختلفی ساخت. آنها داده های موردی را ذخیره می کنند که به طور اجتناب ناپذیری برای تجهیزات ردیابی RFID مورد نیاز است.

این برچسب ها در فرکانس های مختلف UHF (فرکانس فوق العاده بالا)، HF (فرکانس بالا)، LF (فرکانس پایین) ارائه می شوند. برای اطمینان از اینکه کدام برچسب با نرم افزاری که برای ردیابی فعالیت خودرو استفاده می شود سازگاری بیشتری دارد، نیاز به دانش مهمی در مورد سازندگان مختلف RFID است و قبل از نصب نرم افزار ردیابی بهتر است با کارشناسان و سازندگان RFID مشورت کنید. قیمت‌ها و تولیدکنندگان مختلفی از برچسب‌های RFID در هند موجود است.

با پیشرفت تکنولوژی، دسترسی آسان به این برچسب ها می تواند مدیریت ترافیک آزاد پلیس، جاده های بدون ترافیک را تضمین کند و همچنین بررسی گواهینامه لازم خودروها را متوقف کند و از این رو بهره وری سیستم مدیریت امنیتی را افزایش دهد.


دلیل بستن آنتن برد بلند

هنگامی که انتن برد بلند با سایر سیستم‌های امنیتی ادغام می‌شود، کسب‌وکار شما می‌تواند شروع به ایجاد شبکه‌ای از سیستم‌های امنیتی کند که با هم کار می‌کنند تا ساختمان را ایمن نگه دارند، نه تعداد زیادی فناوری که به طور مستقل کار می‌کنند.

به عنوان مثال، ادغام با دوربین های مداربسته هوشمند می تواند به نظارت فعالانه تهدیدات امنیتی در تمام ساعات شبانه روز کمک کند. با این ادغام، تأیید ویدیویی را فعال می‌کنید - فرآیند شناسایی بصری یک شخص قبل از اینکه بتواند به آن دسترسی پیدا کند.

با سیستم های جدیدتر، این حتی می تواند کاملاً خودکار باشد. دوربین‌های Avigilon دارای نرم‌افزار تأیید خودکار بصری از پیش نصب‌شده هستند. این تصویر نمایه کاربر را با تصویر گرفته شده توسط فیلم دوربین مدار بسته ارجاع می دهد و بدون نیاز به نظارت شبانه روزی امکان دسترسی را فراهم می کند.

یکپارچه‌سازی دوربین‌های مدار بسته هوشمند همچنین می‌تواند از یکی از بزرگترین ضعف‌های انتن برد بلند جلوگیری کند: عقب‌نشینی. دوربین‌های  دارای فناوری ضد عقب‌نشینی داخلی هستند که برای برافراشتن پرچم قرمز در صورت مشاهده فعالیت غیرعادی ورودی طراحی شده است. این کار شناسایی کارت های دزدیده شده و دستگیری متجاوزان در محل را یک مرحله آسان تر می کند.

با جفت کردن انتن برد بلند با اعلام حریق، درها و دروازه‌ها می‌توانند بلافاصله در صورت بروز آتش‌سوزی واکنش نشان دهند و به کارکنان اجازه می‌دهند تا سریع و ایمن از ساختمان خارج شوند.
3. انتخاب یک نصب کننده قابل اعتماد

هیچ ضرب و شتمی در اطراف بوته وجود ندارد. با نصب انتن برد بلند، مشکلات زیادی وجود دارد. بدون درک فناوری که با آن کار می کنید، نصب می تواند انواع خطرات احساسی، مالی و امنیتی را به همراه داشته باشد.
هرگز ارزش به خطر انداختن کیفیت فناوری خود را با یک تاجر بی تجربه یا نصب DIY ندارد. فقط با صرف این زمان و تلاش برای یافتن یک نصب کننده عالی انتن برد بلند، بار اول آن را درست انجام دهید.

به طور معمول، یک حرفه ای از ابتدا تا انتها از کل فرآیند مراقبت می کند. کارشناسان انتن برد بلند مانند انتن برد بلند می‌توانند راه‌حل ایده‌آل برای کسب‌وکار شما را پیدا کنند و به شما کمک کنند همه چیز را از یکپارچه‌سازی گرفته تا اعتبارنامه راه‌اندازی را درک کنید.

نکته اصلی: برای یک ارائه دهنده نصب مطمئن، مطمئن شوید که به اعتبار در وب سایت آنها توجه کنید. این اعتبار تضمین می کند که ارائه دهنده قادر به نصب، نگهداری و سرویس سیستم کنترل دسترسی شما است.

4. نصب سیستم

هنگامی که تصمیم به نصب یک نصاب حرفه ای برای راه اندازی سیستم خود گرفتید، نوبت به شروع فرآیند نصب می رسد. در این مرحله، هر نصب‌کننده‌ای که ارزشش را داشته باشد، نیازهای شما را مورد بحث قرار داده، از محل شما بازدید کرده و سخت‌افزار را برای شروع مدیریت دسترسی تهیه کرده است.

اما بیایید به تعقیب و گریز ادامه دهیم. ما می دانیم که به چه چیزی فکر می کنید: این همه مدت چقدر طول می کشد؟ معمولاً، نصب انتن برد بلند یک فرآیند نسبتاً سریع خواهد بود و نباید باعث ناراحتی کارکنان شما شود، اما صادقانه به سطح کنترل دسترسی شما و تعداد نقاط دسترسی ساختمان شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، سخت افزار قفل خاصی می تواند یک نصب را از یک کار ساده سه تا چهار ساعته به یک کار دو روزه تبدیل کند، بسته به میزان کار روی سخت افزار موجود درب.همچنین داشتن یک منبع تغذیه اصلی و نقطه شبکه برای هر یک از اکسس پوینت‌های ساختمان‌تان کمک می‌کند، که باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و زحمت شما می‌شود که از قبل با یک متخصص برق یا کابل‌کشی تماس بگیرید.

در ما می‌توانیم منابع تغذیه را به عنوان بخشی از فرآیند نصب کنترل دسترسی نصب کنیم، و شروع به کار کردن سیستم شما بدون وقفه یا اختلال غیرمنتظره را آسان‌تر می‌کند.
5. اعتبارنامه را تنظیم کنید

هنگامی که سیستم شما به طور حرفه ای نصب شد، می توانید شروع به تنظیم اعتبار کاربری برای هر یک از کارمندان و ساکنان خود کنید. برای اکثر سیستم ها این معمولا یک فرآیند ساده است. با استفاده از یک برنامه یا نرم افزار کاربر پسند، می توانید بدون نیاز به درک متخصص، کاربران انتن برد بلند را اضافه، ویرایش و اختصاص دهید.

سیستم‌هایی که از اعتبارنامه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند، به ویژه برای استفاده آسان و در دسترس هستند. با استفاده از این فناوری، نیازی به چاپ کارت‌های کلیدی انتن برد بلند یا انتشار فوب‌های RFID نیست، که می‌تواند زمان‌بر و گران باشد.

برای انتن برد بلند به اعتبار تلفن همراه، به معنای واقعی کلمه، ارسال یک اعتبار کاربری به دستگاه آنها، دانلود برنامه و ثبت نام برای دسترسی فوری کاربر است. این می تواند به ویژه برای مشاغل بزرگ با تعداد کارمند زیاد مفید باشد زیرا نیازی به دعوت از تک تک کارکنان برای ثبت اثر انگشت یا شناسه چهره خود نیست.

6. یک تامین کننده تعمیر و نگهداری پیدا کنید

بنابراین شما به تازگی سیستم انتن برد بلند کاملاً جدید خود را نصب کرده اید، کار انجام شده است! خوب، نه کاملا. نصب در اینجا فقط یک روی سکه است، شما همچنین به یک ارائه دهنده تعمیر و نگهداری قابل اعتماد نیاز دارید تا سیستم خود را با سرعت کامل کار کند.

با طیف وسیعی از قطعات متحرک و صدها کاربر که روزانه از آن عبور می کنند، تعمیر و نگهداری منظم تنها راه برای اطمینان از اینکه فناوری جدید کنترل دسترسی شما از پتانسیل کامل خود برخوردار است و کارکنان شما را محافظت می کند، است.

با صرف زمان برای نگهداری منظم سیستم خود، می توانید به خطاهای رایج پاسخ دهید و از موارد جدید از جمله تهدیدات امنیت سایبری و هک جلوگیری کنید. و این فقط در بخش نرم افزاری اعمال نمی شود. اگر درها، دروازه ها یا نقاط دسترسی شما ضعیف شده باشند، نصب یک سیستم انتن برد بلند قدرتمند به سادگی فایده ای ندارد.

برای بهترین عمل، اطمینان حاصل کنید که تمام عناصر فناوری انتن برد بلند شما بازرسی، تنظیم و در صورت لزوم ارتقا داده می شوند - از سخت افزار گرفته تا نرم افزار. این تضمین می‌کند که ساکنان و دارایی‌های شما به صورت شبانه‌روزی و شبانه‌روزی در امان باشند.
افکار نهایی

هرگز زود نیست که به انتن برد بلند برای کسب و کار خود فکر کنید. در واقع، فعال بودن و کار در زمان واقعی، کلید تضمین ایمنی محل شما و افراد داخل آن است.

یک متخصص کنترل دسترسی قابل اعتماد اطمینان حاصل می کند که فرآیند نصب تا حد امکان بدون دردسر است و قوانین انتن برد بلند ی را تنظیم می کند و در عین حال چرخ های کسب و کار شما را در حرکت نگه می دارد.

در گروه گذر کنترل، ما بیش از 28 سال تجربه در بازی آتش و امنیت داریم. به عنوان یک NSI Gold Installer، کارشناسان کنترل دسترسی ما در تاسیسات کنترل دسترسی تجاری تخصص دارند و برای توصیه، نصب و ادغام فناوری جدید شما کاملاً هماهنگ هستند
.