نرم افزار محاسبه فضای هارد دیسک
 


نرم افزارمحاسبه ظرفیت هارد دیسک دوربین مداربستهسوال متداولی که همواره از سوی کاربران دوربین مداربسته مطرح می گردد این است که ظرفیت ذخیره سازی سیستم مداربسته شان تا چند ساعت یا چند روز است.نرم افزار Disk Calculator برای محاسبه میزان فضای ذخیره سازی و زمان ضبط دوربین های مدار بسته استفاده می‌شود. درصورتی که فضای هارد دیسک به نرم افزار داده شود، زمان ضبط محاسبه می‌شود. و بلعکس وقتی زمان ضبط به برنامه داده شود، میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز محاسبه می‌شود.این نرم افزار بسیار ساده و مفید است.

شما می‌توانید مشخصات دستگاه را شامل نوع دستگاه، استاندارد ویدیو، تعداد کانال و همچنین مشخصات کانال (که خود شامل کیفیت تصویربرداری، وضوح، فریم ریت و بیت ریت است) را به برنامه بدهید. برنامه میزان بیت ریت مناسب را بعد از وارد کردن وضوح و فریم ریت پیشنهاد می‌کند.


آشنایی با بیت و بایت در ظرفیت هارد

برای درک بهتری از هارددیسک اجازه بدهید در ابتدا مفهوم واحدهای اندازه گیری ( که در هارد جای می گیرد) را به طور اختیار توضیح دهیم. کوچکترین واحد که در ابتدا ظرفیت هارددیسک را اشغال می کند (bit) بیت نامیده می شود . تعداد ۸ بیت ، یک بایت (byte) را تشکیل می دهد. ۱۰۲۴ بایت ، یک کیلوبایت(kb) را تشکیل می دهد. ۱۰۲۴ کیلوبایت ، یک گیگابایت(Gb) را تشکیل می دهد و در انتها ۱۰۲۴ گیگابایت ، ۱ ترابایت(TB) را تشکیل می دهد و ۱۰۲۴ ترابایت ۱ پتابایت(PT)یک فرمول ساده برای محاسبه ظرفیت هارد دیسک دوربین مداربسته


برای محاسبه دقیق تر ظرفیت هارد به یک فرمول ریاضی خیلی ساده نیاز دارید

ذخیره سازی = (بیت ریت) تعداد روز × تعداد دوربین× ۲۴×  ۳۶۰۰) ۱G

فضای ذخیره سازی = مقدار فضای GB

بیت ریت دوربین =  پهنای باند دوربین

۸= برای تبدیل بیت به بایت

۳۶۰۰= برای تبدیل از ثانیه به ساعت

۲۴= برای تبدیل از ساعت به روز

تعداد دوربین ها

تعداد روزها

یک مثال ساده

فرض کنید ۱۰ عدد دوربین مداربسته با بیت ریت ۲۰۴۸kbps دارید و نیاز به ۳۰ روز ذخیره سازی دارید

۲/۰۴۸/۰۰۰× ۸ ×۳۶۰۰ ×۲۴ ×۱۰ ×۳۰=ذخیره سازی

۶٫۳۵TB=هارد مورد نیاز