امنیت دستگاه کنترل تردد

 

آیا دستگاه کنترل تردد امنیت مشاغل را تامین میکند؟

امروزه محافظت از منازل و مشاغل دقدقه تمامی افراد شده است، که چطور میشود از خانواده  و یا اطلاعات محرمانه شغلی خود در برابر سارقین و متجاوزین محافظت کنند و یا حتی چگونه می‌توان تردد را در خانه، محل کار محدود به افراد مجاز کرد و بتوانند آنها را کنترل کنند. اکثر مشاغلی که حفاظت از اطلاعات محرمانه برایشان حیاتی است دنبال سیستمی می گردند که بتوان رفت و آمدافراد را در محدود و هم بتوانند به اطلاعات ورود و خروج کارکنان خود دسترسی داشته باشد.

حال چه دستگاهی میتواند این امکان را در اختیار آنها بگذارد و چه مزایایی را می‌تواند به همراه داشته باشد. تکنولوژی امروزه دستگاهی را به وجود آورده که می‌توان به کمک آنها از مشکلات و ایرادهای سیستم های قدیمی رهایی پیدا کرد. به طور مثال درب های قدیمی که توسط کلید باز و بسته می شوند را در نظر بگیرید، در درجه اول این درها ظاهر حرفه ای برای مشاغل مهم و به روز ندارد. اینکه هر بار هر کارمندی برای ورود به اتاق یا خارج شدن از آن مجبور است توسط کلید این کار را انجام دهد زیاد خوشایند نیست.

امنیت بیشتر با اکسس کنترل

از همه مهمتر اصلاً جنبه ایمنی ندارد. زیرا ممکن است کلید گم شود، در این صورت هر فردی می تواند توسط آن کلید وارد محیط کاری شما بشود چه بسا آن شخص سارق و متجاوز باشد که اطلاعات و امنیت جانی افراد را مورد خطر قرار می‌دهد. زمانی که کلید گم شود خیلی سریع باید اطلاع داده شود و تمامی قفل ها مغزی های درب ها که با آن کلید مشترک هستند به سرعت باید تعویض شود. پس این مورد نه تنها دارای امنیت نیست بلکه هزینه زیادی را بر دوش شما می گذارد .

اما زمانی که شما از سیستم های امنیتی و حفاظتی مانند اکسس کنترل ها و
دستگاههای کنترل تردد برای تردد استفاده کنید دیگر مشکل دربهای قدیمی را نخواهید داشت و یا گم شدن عوامل باز شونده در ها مانند تگ،‌کارت و یا فراموشی رمز عبور نیاز به تعویض مغزی در ها ندارد کافیست این مورد را گزارش کرده که کارفرما و مدیر  پای دستگاه رفته و اطلاعات مربوط به شما را به راحتی حذف کند، بدون آنکه اطلاعات بقیه کاربران حذف شود.

اکسس کنترل ها دستگاهای کنترل تردد و
دستگاه حضور و غیاب ، محدود کننده رفت و آمدها و ذخیره ساز اطلاعات کاربران هستند که خود به چند بخش تقسیم می‌شود که می‌توان به صورت ساده و با درصدی از امنیت و یا به صورت کاملا حرفه ای و ۱۰۰% دارای امنیت باشد. انتخاب این امر به نوع شغل شما به اهمیتی که برای امنیت و اطلاعات شغلی و خانوادگی دارید و همچنین بودجه در نظر گرفته دارد.

دستگاه حضور و غیاب

اگر محیطی که قرار است اکسس کنترل در آن استفاده کنید از لحاظ ایمنی خیلی حائز اهمیت نیست، منظور اینکه اطلاعات مهم شغلی و اجناس گران قیمت در آن نیست، می‌توانید از اکسس هایی استفاده کنید که صرفاً فقط درب را برای شما باز و بسته می کند و این کار را توسط کارت،تگ، رمز انجام می‌دهد. این نوع از اکسس کنترل ها از لحاظ قیمتی بسیار مقرون به صرفه می باشند اما از لحاظ ایمنی خیلی قوی نیستند، اما قطعاً از دربهای کلیدی و قدیمی خیلی بهتر عمل می‌کنند و حفاظت بیشتری را به دنبال دارند.

پیشنهاد میکنیم مقاله دستگاه حضور و غیاب چیست؟ را بخوانید.

معایب این سیستم


تنها عیب آنها این است که کارت و تگ و یا حتی رمز قابل انتقال از شخصی به شخص دیگر است در این صورت ورود به محیط کار شما می‌تواند توسط اشخاصی بیگانه ،متجاوزین اتفاق بیفتد. زمانی که تگ و کارت گم می‌شود خیلی سریع باید به مدیر خبر داد تا مشخصات شما را از روی دستگاه حذف کنند تا دیگر کسی نتواند از اطلاعات شما سوء استفاده کند.

عیب دیگری که این دستگاه دارد،حذف و اضافه کردن افراد باید پای دستگاه صورت بگیرد. چون این دستگاههای کنترل تردد امکان اتصال به شبکه و نرم افزار را ندارند که بشود توسط سیستم و پای لپ تاپ مدیریت انجام دهید.

همچنین در صورتی که اتفاق مانند سرقت، ورود افراد غیر مجاز، اتفاق بیفتد هیچ گونه اطلاعاتی از بابت رفت و آمدها، روزها، تاریخ ها، در هیچ کجا ذخیره نشده اس مدل‌های از اکسس کنترل وجود دارد که علاوه بر تگ و کارت، میتوان توسط اثر انگشت نیز دربی را باز کرد این نوع کنترل ترددها نسبت به مدل های تک خوان ایمنی تر هستند زیرا هویتی مانند اثر انگشت قابل گم شدن و انتقال از شخصی به شخص دیگر نیست، اما باز مسئله مدیریت  دستگاه و ذخیره نکردن ترددها  از معایب آن محسوب می‌شود.