راهبند ستونی (بولارد)

 


راهبند ستونی چیست

 

راهبند ستونی ویا بولارد چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

امروزه امنیت مهمترین اصل در همه جای جهان به حساب می‌آید و همه در تلاش هستند تا امنیت را برای محل زندگی خود فراهم کنند.یکی از مواردی که برای ایجاد امنیت از آن استفاده می شود راهبند ستونی و یا بولارد است.

بر هیچ کس پوشیده نیست راهبندهای ستونی و بولاردها نقش بسزایی در تامین امنیت محیطهای خاص دارا هستند و وظیفه خطیری را در جلوگیری از ورود خودروها به معبرها بر دوش می کشند.راهبند ستونی یا بولارد یکی از
انواع راهبند ها میباشد که به آن راهبند ضد تروریستی نیز میگویند.

راهبند ستونی یک ستون مستحکم فولادی می باشد که بصورت اتوماتیک و غیر دستی از زمین بالا آمده و از معبر ورودی در برابر تردد غیر مجاز محافظت می نماید.این نوع راهبند  که به صورت استوانه ای شکل می باشد در داخل زمین قرار میگیرد و با فشار دادن دکمه ریموت از سطح زمین خارج می‌شوند.

راهبند  ستونی

راهبند ها میتوانند توسط سیستمهای مختلفی مانند ریدر برد بلند RFID  و سیستم پلاک خوان کنترل شوند.راهبند های بولارد نیز این قابلیت را دارند که با این سیستمها هماهنگ شوند.

راهبند بولارد یا ستونی به راحتی شکسته نمی شود و در مقابل خودرو سواری مقاوم است. در واقع زمانی که مسائل امنیتی برای ما مهم باشد می بایست از راهبند ستونی استفاده کنیم و در غیر این صورت راهبند میله ای هم برای آن مکان مناسب است. جنس راهبند بولارد معمولا از نوع فولاد می باشد.قیمت این نوع راهبندها به نسبت سایر راهبندهای معمولی بسیار بالا تر است و سیستم بسیاری از آن‌ها هیدرولیکی می‌باشد.

راهبند ستونی
جنس بولارد معمولا از نوع فولاد می باشد. نصب این نوع راهبند نسبت به بقیه راهبند ها دشوار تر است و برای نصب آن به یک حفره ۱٫۵ تا ۲ متری در زیر زمین نیاز داریم. استوانه سیلیندر و پمپ هیدرولیک درون یک محفظه قرار گرفته، کل مجموعه درون حفره قرار گرفته و اطراف آن توسط بتن پر می‌شود.درصورتی که نیاز به اطلاعات کاملتری در مورد اینکه راهبند چیست را دارید،طالب ما میتواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

راهبند ستونی  ضربه ای را با انرژی ۷۰۰ کیلو ژول را تحمل می کند که این مقدار انرژی برابر انرژی برخورد یک کامیون به وزن تقریبی ۶ تن و با سرعت تقریبی ۷۰ کیلومتر بر ساعت به بولارد است.قیمت این نوع راهبندها به نسبت سایر راهبندهای معمولی بسیار بالا است و سیستم بسیاری از آن‌ها هیدرولیکی می‌باشد.

انواع راهبند ستونی

 

    راهبند ستونی یا بولارد معمولی
    راهبند ستونی یا بولارد ضد تروریست


راهبندهای ستونی دارای دو دسته بندی اصلی می باشند که راهبندهای دسته اول بیشتر برای محیطهای مسکونی، اداری و تجاری که از لحاظ امنیتی زیاد مهم نیستند استفاده می شوند و راهبندهای دسته دوم برای محیطهای نظامی و محیطهایی که از لحاظ امنیتی بسیار مهم می باشند مورد استفاده قرار می گیرند.برای درک بهتر از راهبند و خرید مناسب میتوانید از راهنمای خرید راهبند استفاده کنید و اطلاعات مفیدی را بدست آورید.

سیستم محرک راهبند ستونی

راهبند ستونی هیدرولیک

این گونه از راهبند شامل یک استوانه فولادی است که به کمک یک سیستم محرک خطی به سمت بالا و پایین حرکت می کند. در زیر پوسته این استوانه مجموعه پمپ هیدرولیک و سیلندر قرار گرفته که حرکت سیلندر را با پمپاژ روغن امکان پذیر می کند.این نوع راهبند به دلیل تعداد تردد بالا ایمنی مناسب، عمر زیاد و هزینه تعمیرو نگهداری مناسب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

راهبند ستونی الکترومکانیک

در راهبند ستونی الکترومکانیک، نیروی لازم برای حرکت این نوع راهبند را یک موتور الکتیکی به استوانه متحرک منتقل می‌کند  این نوع بولارد سیکل کارکرد پایین تری نسبت به نوع هیدرولیک داشته و به لحاظ میزان تردد در ساعت مقیاس کمتری نسبت به راهبند های هیدرولیکی دارد، هزینه تعمیر و نگهداری آنها بالاست و عمر کمی نسبت به بولارد هیدرولیکی دارد، به همین علت امروزه بیشتر از بولارد هیدرولیکی استفاده می‌شود.نمونه راهبند ستونی وبولارد