اکسس کنترل چیست

اکسس کنترل چیست؟


کنترل عبور افراد مخصوصا در مکانهای پرتردد یکی از نیازهای شرکت ها،ادارات،فرودگاه ها،و...میباشد.دستگاه اکسس کنترل وسیله ای است که برای کنترل تردد در ورودی ها از آن استفاده میشود،این دستگاه با قابلیت های مختلفی مانند رمز ،کارت، اثر انگشت،تشخیص چهره، وجود دارد که بنابر شرایط مختلف از آنها استفاده میشود.

اکسس کنترل این امکان را به شما میدهد که زمان و تعداد تردد افراد را در یک مجموعه کنترل و یا محدود کنید و از این طریق دسترسی افراد غیرمجاز را ممنوع و امنیت را بالا ببرید.اکسس کنترل را میتوان به هر نوع درب نصب نمود و تنها کافی است که اکسس کنترل را به قفل برقی آن درب متصل کرد.برخی از دستگاه های اکسس کنترل قابلیت اتصال به شبکه و گزارش گیری از تردد ها را دارند در بعضی از مدل ها این قابلیت وجود ندارد و تنها به عنوان در بازکن میتوان از آنها استفاده کرد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله
راهنمای خرید دستگاه اکسس کنترل را بخوانید.

استفاده از دستگاه های اکسس کنترل تشخیص چهره و اثر انگشت برای مکانهایی که امنیت آنها مهم میباشد کارایی بهتری دارند،اما در مکانهایی که امنیت اهمیت کمتری دارد میتوان از کارت و رمز استفاده کرد.

قابلیت های دستگاه اکسس کنترل:


اکسس کنترل ها این امکان را دارند که مانند دستگاه حضور و غیاب  درصورت نیاز کاربران آن را حذف یا اضافه نمود.به طور مثال : کارت ،تگ و یا اثرانگشت شخصی را حذف کنیم و درصورت نیاز دوباره آن را برگردانیم،برای این منظور میتوان به دو روش این کار را انجام داد

۱) برای اکسس کنترل های ساده از طریق وارد کردن کد دستوری در صفحه کلید
۲) در اکسس کنترل های LCD دار با ورود به منو و پیدا کردن گزینه ثبت کاربر


انواع دستگاه های اکسس کنترل


تشخیص چهره


دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره یکی از جدیدترین راه حل‌های امنیتی است که مبتنی بر فناوری بوده و با شناخت ویژگی‌های صورت افراد، کار می‌کند. یکی از نیازهای ضروری مدیران، نظارت و بررسی وضعیت کاری پرسنل است و یکی از راه‌‌های این نظارت و بررسی، کنترل ساعت ورود و خروج پرسنل سازمان است که یکی از مهم‌ترین فاکتور های محاسبه‌ی حقوق افراد هم به‌شمار می‌رود.دستگاه های تشخیص چهره یکی از انواع سیستم های بیومتریک است که به تازگی جهت شناسایی افراد و کنترل ورود و خروج بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .

هنگامی که یکی از پرسنل سازمان مقابل دستگاه قرار بگیرد، دستگاه چهره‌ی او را با یک تحلیل دو یا سه بعدی از نقاط صورتش شناسایی می‌کند. سپس بین الگوی دریافتی و الگوهایی که از پیش برایش تعریف شده تطبیق انجام می‌دهد. اگر این الگوها مطابق باشند، دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج او ثبت می‌شود.


اکسس کنترل تشخیص چهره


اثر انگشت 


اثر انگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود و کافی است انگشت مورد نظر، بر روی دستگاه قرار بگیرد، و  دستگاه کنترل دسترسی، پس از مقایسه اثر انگشت، در صورت درست بودن، به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد و زمان ورود و خروج او را نیز ثبت می کند (مثلا در ادارات)، و در صورت تایید نشدن، هیچ یک از موارد انجام نمی شود.

اکسس کنترل اثر انگشت

رمز 


عدد یا کدی که توسط سازمان به کاربر داده می شود. برای ورود یا خروج باید رمزی را که قبلا در دستگاه کنترل دسترسی تعریف شده (شناسایی اعتبار)، وارد کنیم، در صورت درست بودن، رمز تایید شده و در باز خواهد شد و در صورت اشتباه بودن، دستگاه، اعلام می کند.
 

کارت های هوشمند 


کارت ویا تگ برای افراد ( کارمندان یا مدیران ) صادر می شود و هنگام ورود در سازمان، کارت را بر روی دستگاه کنترل دسترسی قرار می دهیم، پس از تایید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می شود و زمان آن نیز ثبت می گردد.
 

نصب دستگاه اکسس کنترل


اکسس کنترل ها را میتوان بر روی قفل برقی درب و یا آسانسور به عنوان محدود کننده نصب کرد و از آن استفاده کرد که نصب هر کدام روش مخصوص خود را دارد.در مقاله نصب اکسس کنترل روی قفل برقی و صفحه محدود کننده آسانسور روش نصب آنها کتملا بیان شده است.