سیستمهای حفاظتی گذر کنترل

 به روز رسانی سه شنبه 29 مهر 1399

سیستم مدیریت کنترل تردد هوشمند پارکینگ

ریدرو آنتن برد بلند RFID با استفاده از تگ و لیبل


با توجه به دشوار بودن کنترل تردد پارکینگ برای ورود و خروج خودروها و نیاز به نیروی انسانی برای تشخیص مجاز ویا غیر مجاز بودن خودروها که معمولا با مشکلاتی همراه می باشد،امروزه از سیستمهای مدیریت کنترل تردد پارکینگ استفاده می شود که کار را بسیار راحت کرده و مزیت ها و امکانات زیادی را نیز به همراه دارد.حذف نیروی انسانی و کم شدن اتلاف وقت خودروها  و انواع گذارش گیریها از مزیت های این سیستم می باشد.همچنین می توان برای مدتی از ورود و خروج بعضی از خودروها جلوگیری کرد مثلا برای پرداخت حق شارژ.سیستم کنترل تردد هوشمند را می توان به راهبند ویا هر نوع درب اتوماتیک دیگری متصل نمود.برد این سیستم از 5 تا 12 متر با توجه به محیط و نوع انتن متغییر می باشد.

سیستم های RFID به منظور سطح دسترسی بهتر و آسانتر بنا شده اند . از موارد استفاده از این سیستم ها بیشتر در زمینه کنترل تردد در سازمانها و پارکینگ های هوشمند است و باعث کاهش حجم ترافیک و نظارت ومدیریت بهتر تردد می باشد . این سیستم ها بهترین روش های شناسایی اشیائ بر اساس امواج رادیوی است .در این فناوری میتوان نشانه هایی را از حامل خواند و یا بروی آن باز نویسی نمود. سیستم های RFID در زمینه کنترل تردد میتوانند شامل موارد سخت افزاری مانند تگ و لیبل ، آنتن ها و ریدر ها ، دستگاههای کنترل دسترسی و راهبند ها می باشد.
 
 
عملکرد این سیستم بدین صورت است که یک انتن برد بلند RFID یا همان ریدر UHF در جلوی ورودی پارکینگ نصب می شود که باید رو به خودرو در هنگام ورود باشد.سپس انتن توسط کابل به یک دستگاه اکسس کنترل یا کنترل تردد متصل می شود،کارتخوان نیز با کابل به راهبند یا هر نوع درب اتوماتیک دیگری متصل می شود.
با نزدیک شدن خودرو به پارکینگ انتن فرکانس تگ ( لیبل) را که معمولا پشت اینه خودرو و روی شیشه چسبانده می شود را خوانده و اطلاعات را به کارتخوان میدهد،حال اگر این کد قبلا به کارتخوان معرفی شده باشد رله داخل کارتخوان فرمان باز شدن را به راهبند می دهد و مسیر باز می شود.مسیر خروجی پارکینگ هم به همین طریق با یک انتن و کارتخوان دیگر عمل میکند.استاندارد ایران برای آنتن های UHF به صورت 2Wat  یا 33dBm می باشد که این استاندارد برای نقاط مختلف دنیا متفاوت می باشد و به همین دلیل در بازارهای دنیا و ایران آنتن هایی با توان و برد های مختلفی موجود می باشد.

مقایسه سیستم پلاک خوان و انتن RFID
 
در سیستمهای پلاک خوان شناسایی خودرو ها بر اساس پلاک خودرو بوده و این امر خود باعث افزایش درصد خطا سیستم می شود.
چرا که اگر پلاک خودرو مخدوش و یا کثیف باشد و همچنین به دلیل متکی بودن به دوربین های مداربسته اگر دوربین نتواند عکس با کیفیتی به نرم افزار ارسال کند امکان تخشیص پلاک نیست و یا با خطا پلاک را ثبت می نماید که این امر خود باعث اختلال در روند ورود و خروج می شود.خصوصا در فصل سرما که پلاک خودرو ها به دلیل سرما و آب گرفتی عموما کثیف یا گلی هستند.
بر خلاف سیستم پلاک خوان ریدر برد بلند RFID بدون هیچگونه مشکلی روند ورود و خروج خودرو ها به داخل پارکینگ را کنترل می نمایند.

مزایای پارکینگ هوشمند به وسیله آنتن  RFID

   
    عدم نیاز پیاده شدن راننده از خودرو
   شناسایی خودرو از راه دور و عدم انتظار جهت باز یا بسته شدن درب
   عدم نیاز به ریموت کنترل پارکینگ

   باز شدن درب جهت خودروهای مجاز و دارای مجوز (دارای Tag)
    فعال یا غیر فعال نمودن تگ خودرو از طریق دستگاه کنترلر
 
 
لازم به ذکر است که این سیستم نسبت به سیستم پلاک خوان خودرو بهتر بوده و مشکلات پلاک خوان را ندارد(مانند کثیف بودن پلاک در زمستان،توقف در محل مشخص و باریک کردن ورودی).قیمت دستگاه کنترل تردد پارکینگ نیز بسته به طول برد ان متفاوت می باشد.
از این سیستم میتوان برای باز کردن
جک درب پارکینگ اتوماتیک هم استفاده کرد.

 

سیستم کنترل هوشمند پارکینگ برد بلند
پک  دستگاه کنترل تردد پارکینگ برد بلند
 

 
 


   انتن برد بلند و ریدرRFID             

 

ریدرUHF برد بلند مدل pk-101 ساخت شرکت پکاسوس تایوان

 
یکی از با کیفیت ترین ریدر های موجود در بازار که از سرعت و دقت بالایی در تشخیص تک برچسبی برخوردار است و بخاطر تایوانی بودن ان بسیار محبوب است ریدر پگاسوس است.
PK-UHF101 یک ریدر RFID برد بلند برای خواندن تگهای پسیو پارکینگی در فرکانس UHF است. پشتیبانی از تگهای پسیو (بدون باطری) و امکان تنظیم فاصله خواندن تگ ها از 5 تا 8 متر و امکان نصب در فضای باز، کاربر را از استفاده از ریموت کنترل ها و تگ های اکتیو و مشکلات متعدد آنها بی نیاز کرده و در مجتمع های بزرگ علاوه بر خودکار نمودن باز شدن درهای پارکینگی، صرفه جویی قابل ملاحظه ای نیز در هزینه ها به همراه خواهد داشت.


این محصول ساخت پگاسوس تایوان می باشد.
مشخصات:
  • امکان ارتباط Wiegand, RS232, RS485
  • امکان ارتباط با کلیه کنترلرهای آفلاین و آنلاین Pegasus
  • امکان ارتباط با هر کنترلر تردد با خروجی Wiegand یا RS485
 انتن برد بلند پگاسوس


 
 

ریدرUHF برد بلند pk-201 ساخت شرکت پکاسوس تایوان


از این انتن برد بلند برای خواندن تگ های بدون باتری استفاده میشود و برد ان تا 15 متر قابل تنظیم است.این ریدر برد بلند قابلیت اتصال به شبکه را دارد ومیتواند دیتای تگ ها را بر روی شبکه ارسال کند.

مشخصات:
  • امکان ارتباط Wiegand, RS232, RS485
  • امکان ارتباط با هر کنترلر تردد با خروجی Wiegand یا RS485 دارای
  • دارای SDK برای توسعه نرم افزارهای کاربردی VC, VB, .NET و C++ و C#

 
انتن برد بلند 15 متری تگ خوان پگاسوس
 
ریدر برد بلند BS1 مدل C51

    تغذیه ورودی: DC9V
   گین آنتن: 12dbi
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
    دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   توان سیگنال خروجی: 30dbm

   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   ابعاد: 450*450*120 mm
    حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 10 متر
   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
  
دمای کاری: -20°C ~ +55°C
انتن دوربرد rfid
 
ریدر برد بلند BS1 مدل P51

    تغذیه ورودی: DC12V
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
    ابعاد: 450*450*120 mm
    دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
   حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 10 متر

   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   ابعاد: 450*450*120 mm
    گین آنتن: 12dbi
   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   گین آنتن: 12dbi
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
    دمای کاری: -20°C ~ +55°C
 

 

انتن برد بلند ZK tech
 

ریدر برد بلند ZK TEC

 

ریدر ZK یکی از محصولات بسیار با کیفیت شرکت ZKteco چین است که برندی بسیار معتبر وخوش نام در این عرصه میباشد.این ریدر 12 تا 15 متر برد دارد و بسیار پرقدرت است.خروجی ان ویگند است و سرعت ان بسیار بالاست.

    تغذیه ورودی: DC12V
    حداکثر مسافت خواندن تگ و کارت: 12 متر
   گین آنتن: 12dbi
   توان سیگنال خروجی: 30dbm
   دارای سیستم هوشمند پردازش DSP جهت پایداری و عملکرد دقیق
   ابعاد: 450*450*120 mm
   فرکانس کاری: 902~928 MHz / 865~868 MHz
   امکان تنظیم استاندارد ویگند 26/34
   پروتکل: ISO18000-6B و ISO18000-6C (EPC C1G2)
   دارای پورت های TCP/IP، RS485 ، RS232 و wiegand
   دمای کاری:
-20°C ~ +55°C

 

ریدر برد بلند پگاسوز تایوان

ریدر پگاسوز

انتن پگاسوز
 

مقایسه برد کنترل اصلی و اکسس کنترل برای راه اندازی ریدر برد بلند

 
رایج ترین خروجی مورد استفاده در انتن های برد بلند ویگند 34 است که به صورت دیتا میباشد,بنابراین به دستگاهی که ورودی ویگند داشته باشد جهت دریافت اطلاعات انتن نیاز است.
برد کنترلی که به صورت فابریک برای این سیستم طراحی شده معمولا دارای  2 و یا 4 ورودی انتن میباشد,یعنی دارای 2 ویا 4 ورودی ویگند است. پس میتوان 2 و یا 4 عدد انتن را با ان کنترل کرد.

این برد کنترل برای تمامی تنظیمات از جمله کد دهی تگ ها گذارش گیری ها و تنظیمات اولیه نیاز به نرم افزار و یک سیستم کامپیوتر دارد که توسط پورت شبکه به هم متصل شده و تنظیمات انجام میشود.پس هر بار که نیاز باشد تا تگی را حذف یا اضافه کنید باید با یک کامپیوتر یا لپ تاب به برد کنترل متصل شده و تنظیمات انجام شود.
البته نیاز به حضور همیشگی کامپیوتر پای این سیستم مانند گذشته نیست.هر جفت انتن هم 1 ویا 2 رله برای فرمان به درب اتوماتیک ویا راهبند اتوماتیک دارد.


مشخصات فنی برد کنترل انتن برد بلند

    تغذیه ورودی 12VDC
    قابلیت ثبت و مشاهده دسترسی کاربران
   امکان ثبت و ذخیره100,000  دسترسی
   دارای کانکتور اتصال ویگند ورودی جهت اتصال به انواع Reader با خروجی ویگند
    امکان اتصال دو آنتن با خروجی ویگند به مرکز کنترل
    دارای دو رله آزاد جهت کنترل دو درب مجزا
    امکان Backup گرفتن ازاطلاعات کاربران

    قابلیت تعریف 20,000 کاربر
    امکان غیرفعال کردن دسترسی هر یک از کاربران
    دارای برنامه با محیط ساده و زیبا جهت مشاهده آنلاین ورود و خروج­ ها
    امکان اتصال به کامپیوتر به وسیله پورت شبکه
  
  
   
اکسس کنترل یا کارتخوان هم مانند برد بلند قابلیت نصب به انتن را دارد و انتخاب بین این دو دستگاه بستگی به شرایط و خواسته های شما دارد.اکسس کنترل ها معمولا دارای یک ورودی ویگند هستند بنابراین به هر اکسس کنترل فقط یک انتن قابل نصب است ,البته میتوان در مدل های با سرعت پردازش بالا دو انتن را هم به صورت موازی به دستگاه متصل کرد .اتصال دو انتن به یک ورودی ویگند میتواند زمانی که دو خودرو هم زمان پشت انتن قرار گیرند باعث تداخل شود.که در اکسس های خوب امکان ان تقریبا صفر است.

خصوصیت خوب این اکسس کنترل ها این است که به دلیل وجود صفحه ال سی دی ومنو انجام کارهایی مانند کد دهی تگ ها و حذف و اضافه کاربر بدون نیاز به کامپیوتر انجام میشود و فقط برای گذارش گیری نیاز به کامپیوتر است واین کار را راحت میکند.

اگر نیاز به گذارش گیری مجزای ورود و خروج دارید باید از دوعدد اکسس کنترل استفاده کنید زیرا هر اکسس فقط میتواند گذارش یک انتن را ثبت کند.این دستگاهها معمولا یک عدد رله برای باز کردن درب اتوماتیک دارد.
 
نمونه برد کنترل انتن RFID


نمونه برد کنترلاکسس کنترل
نمونه اکسس کنترل
 
 

روش تنظیم انتن و ریدر برد بلند تگ خوان RFID


 
ریدرهای RFID  باید قبل از نصب، تنظیم شوند. تنظیم و مشخص کردن نوع خروجی آن یکی از مهم ترین تنظیمات آنتن های دور برد است.
خروجی آنتن برد بلند دیتا است و می توان آن را در انواع Wiegand26، RS485، RS232، TCP/IP و Wiegand34 در اختیار داشت. 

اغلب آنتن هایی که دارای کابل شبکه هستند، دارای خروجی TCP/IP می باشند که امکان استفاده از خروجی شبکه برای اتصال به اکسس هایی که دیتای ورودی را از طریق شبکه دریافت می کنند را دارند.
برخی از آنتن ها امکان ارسال داده به صورت سریال را دارند. این خروجی سریال در دو فرمت RS232 و RS485 در اختیار کاربران قرار داده می شود.
استفاده از RS232 یا RS485 وابسته به نوع اکسس مورد استفاده است. در بیشتر آنتن ها پورت سریالی برای این استفاده، قرار داده شده است.

ویگند، پر کاربردترین خروجی آنتن دور برد است. در اغلب اکسس کنترل ها و کارت خوان ها پورت ویگند ورودی وجود دارد. با اتصال ویگند خروجی آنتن برد بلند به ویگند ورودی اکسس کنترل یا کارت خوان می توان اتوماسیون درب های برقی را به راحتی انجام داد.  همانطور که می دانید آنتن دور برد دارای فرکانس در رنج های 865 تا 868 و 902 تا 928 مگاهرتز است و اغلب اکسس کنترل ها و کارت خوان EM با فرکانس 125KHz یا مایفر با فرکانس 315Mhz هستند بنابراین باید طبق یک استاندارد تگ و کارت های 900 مگاهرتزی آنتن دور برد توانایی هم سان سازی با کارت خوان های رایج را داشته باشد. بدین منظور استانداردهایی همچون ویگند به کار گرفته شدند. ویگند یک استاندارد است که در بیت های متفاوت وجود دارد.

دو استاندارد ویگند که بیشترین کاربرد را دارد Wiegan 26 bit و Wiegand 34 bit هستند که در آنتن های دور برد هر دو آن ها به کار برده شده اند. تفاوت این دو در تعداد بیت های ارسالی است. برای درک بهتر این مطلب به مثال زیر توجه کنید:

اکثر کارت و تگ های برد بلند دارای شماره کارت 24 رقمی هستند اما شماره کارتی که برای اکسس ارسال می شود دارای ارقام کمتری است. اگر خروجی ویگند آنتن، بر روی Wiegand 26 تنظیم شده باشد شماره کارت دریافتی، 5 تا 7 رقم و اگر Wiegand 34 باشد شماره کارت 7 تا 9 رقم خواهد بود. به دلیل بیشتر بودن تعداد ارقام ارسالی در ویگند 36، احتمال تداخی شماره دو یا چند کارت یا تگ با یکدیگر بسیار کمتر شده و امنیت عملکرد آنتن بیشتر خواهد شد.

همانطور که پیشتر ذکر شد کارت و تگهای UHF اغلب دارای شماره 24 رقمی هستند. این ارقام شامل چند بخش از اعداد است که  به طور کلی سه بخش سری، سریال و بیت پریتی را می توان نام برد. در آنتن برد بلند می بایست تنظیماتی انجام شده و برای آنتن مشخص شود تا با مشاهده یک تگ یا کارت UHF، کدام بخش از ارقام کارت را با استفاده از استاندارد ویگند تبدیل نموده و برای اکسس کنترل ارسال کند. در حالت پیش فرض در اکثر آنتن ها تنظیمات در حالت درستی قرار داده نشده اند و نیاز به تنظیم این پارامتر وجود دارد. پارامتری که در آنتن برای این تنظیم قرار داده شده است به نام Start bit یا Offset هستند.

اگر مقدار این گزینه در حالت 0 قرار داشته باشد، به دلیل اینکه شمارههای ابتدایی کارتها شماره سریالی است که شرکت سازنده به طور ثابت برای تمام تگ و کارت ها اختصاص داده است، تمام کارت های UHF را با شماره کارت مشابه شناسایی کرده و اجازه تردد به همه آنها را خواهد داد. برای جلوگیری از این امر که امنیت دستگاه و مکانی که از آن استفاده شده است را پایین می آورد، باید Start bit به درستی تنظیم شود.


نرم افزار تنظیم ریدر و انتن برد بلند


 

 

مشخصات نرم افزار رایگان دستگاه مدیریت کنترل تردد هوشمند پارکینگ

 
با توجه به حجم زیاد تردد در برخی از اماکن مانند پارکینگ های مراکز دولتی، پارکینگ های دانشگاه ها و ... جهت سهل و آسان شدن کنترل تردد کاربران امکانات خاص و ویژه ای در نظر گرفته شده است. در ادامه این مطلب به شرح مختصری از این امکانات خواهیم پرداخت.

نرم افزار با متن انگلیسی بوده اما میتوان نامگذاری را فارسی انجام داد.
• برای هر کاربر می توان با توجه به فیلدهای در نظر گرفته شده، نام کاربر، شماره تماس، شماره پلاک و ... تعریف کرد.
• هر کاربر می تواند دارای محدوده زمانی مشخصی برای تردد باشد که در صورت تردد در ساعات غیرمجاز، سیستم کنترل تردد از ورود یا خروج کاربر جلوگیری خواهد کرد.
• می توان برحسب نیاز چندین محدوده زمانی تعریف نمود و به هر کاربر محدوده زمانی خاصی را اختصاص داد.
• به کمک نرم افزار گزارش گیری می توان از ساعت دقیق ورود یا خروج هر خودرو یا کاربر اطلاع پیدا کرد.
• در صورت عدم تمایل به تردد خودرویی خاص (به هر دلیلی) می توان بدون نیاز به کندن تگ نصب شده روی شیشه خودرو، تگ ثبت شده در سیستم را به حالت معلق درآورد و هر زمان که نیاز باشد به حالت فعال بازگرداند.
• سیستم کنترل تردد برای ثبت ورود و خروج ها نیاز به آنلاین بودن و اتصال مستقیم به کامپیوتر را ندارند و دستگاه به صورت آفلاین و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر داده های تردد را در خود ذخیره کرده و در زمان مورد نیاز می توان اطلاعات را از آن استخراج نمود.
• جهت گزارش گیری می توان سیستم کنترل تردد را به کمک پورت و کابل شبکه به کامپیوتر وصل کرده و یا می توان اطلاعات را روی یک فلش مموری ذخیره نمود و به کمک نرم افزار گزارشات مورد نظر را تنظیم و تهیه نمود.

 
تنظیم انتن پگاسوس

 
در انتن برد بلند پگاسوس برای اتصال دیتا باید از سیم ابی کمرنگ برای D0 و ابی پر رنگ برای D1 استفاده کرد.
انتنها نیز باید قبل از نصب حتما تنظیم شود.

روش تنظیم انتن پگاسوس روش تنظیم انتن پگاسوس


برای انجام تنظیمات ابتدا باید آنتن را از طریق پورت Lan یا پورت سریال RS232 به کامپیوتر وصل کرد. توجه داشته باشید که برای تنظیم کردن آنتن حتما باید پاور و تغذیه آنتن وصل باشد. اگر از طریق پورت lan ارتباط بر قرار شده باشد باید گزینه ارتباط را در قسمت Comunication روی TCP/IP قرار دهید ولی اگر از پورت سریال استفاده شده باشد از گزینه com برای برقراری ارتباط استفاده کنید. اگر از TCP/IP استفاده می کنید فیلدهای قسمت TCP/IP را با توجه به مدل آنتن پر کنید و در انتها دکمه Open Net را فشار دهید و در صورت استفاده از پورت سریال گزینه های قسمت com را تکمیل کرده و بعد گزینه Open Com را انتخاب کنید.

 

روش کار با نرم افزاربرد کنترل ریدر برد بلند RFID

 
برای معرفی کارت و یا تگ ها و استفاده از اکسس کنترل  می بایست از نرم افزار استفاده نمود تا امکان تنظیمات ,گذارش گیری و حذف و اضافه تگ ها وجود داشته باشد.ابتدا نرم افزار را اجرا کرده، در قسمت user نام کاربری را abc و password را ۱۲۳ وارد کنید.
  

 مرحله اول Add کردن دستگاه است. اکسس را بوسیله کابل شبکه به کامپوتر وصل کنید، سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. گزینه Add controller by searching را انتخاب کنید.
۲. بر روی Search کلیک کرده، نام و مشخصات اکسس بر روی صفحه نمایش داده می شود.
۳. بر روی گزینه Add found to system کلیک کنید تا دستگاه به نرم افزار افزوده شده و آماده کاربری شود.


نرم افزار ریدر rfid


 
مرحله دوم اضافه کد دادن تگ و کارت ها است.

۱. گزینه Auto add card by searching را انتخاب کنید. صفحه ای ظاهر می شود، بر روی گزینه Door را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.
۲. تگ یا کارت ها را یکی یکی جلوی آنتن بگیرید تا کد آن بر روی صفحه نمایش داده شود. پس از اتمام بر روی Ok کلیک کنید.نرم افزار ریدر برد بلند تگ خوان


 
تا این مرحله شماره کارت ها وارد دیتابیس کامپیوتر شده است، حال باید این شماره ها را وارد اکسس کرد تا اجازه دسترسی به اکسس و عبور به کاربران داده شود.
برای انجام این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

۱. گزینه Add privilege Allow and Uploadرا انتخاب کنید. در سمت چپ بالای صفحه، شماره کارت ها و پایین آن نام درب ها نمایش داده می شوند.
۲. با استفاده از فلش های روی صفحه شماره کارت ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۳. سپس درب ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۴. حال برای بارگذاری شماره کارت ها بر روی گزینه Allow and Upload کلیک کنید.

 
ریدر برد بلند هوشمند پارکینگ
 
 

 
  در برخی مواقع نیاز به غیرفعال کردن بعضی از کاربران هست. به عنوان مثال در مجتمع های مسکونی ساکنینی که شارژ پرداخت نمی کنند را می توان با غیرفعال کردن، اجازه تردد آن ها را موقت کنسل نمود تا پس از پرداخت شارژ مجدد فعال نمود.
مراحل انجام این کار به شرح زیر است:
تا این مرحله شماره کارت ها وارد دیتابیس کامپیوتر شده است، حال باید این شماره ها را وارد اکسس کرد تا اجازه دسترسی به اکسس و عبور به کاربران داده شود.
برای انجام این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

۱. گزینه Add privilege Allow and Uploadرا انتخاب کنید.
۲. با استفاده از فلش های روی صفحه شماره کارت یا کارت های کاربرانی که می خواهید غیرفعال کنید را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۳. سپس درب ها را به سمت راست صفحه انتقال دهید.
۴. حال برای غیرفعال شدن دسترسی کاربران بر روی گزینه Prohibit and Upload کلیک کنید.


 
پارکینگ هوشمند
 فیلم نمونه نصب ریدر برد بلند در اپارات

<span class="font14" "="">فیلم نمونه نصب ریدر برد بلند و راهبند در اپارات


نمونه از نصب ریدر برد بلند RFID
نصب انتن و ریدر تگ خوان rfid در تهران


تهران-مجیدیه شمالی


نصب انتن و ریدر برد بلند rfid در تهران
نمونه نصب انتن rfid پارکینگ


پردیس-مجتمع میخک


نمونه نصب انتن rfid شرق تهران شهرک کاج


شهرک کاج


نمونه نصب ریدر برد بلند تگ خوان
نمونه کار ریدر برد بلند

شهرک نفت برج باران


نمونه نصب ریدر UHF

شهرک نفت برج باراننمونه نصب ریدر برد بلند
نمونه نصب انتن برد بلند

 

مطالب کاربردی

<span class="font18" "="">

سیستم RFID
 

سیستم RFID چیست؟
 
امروزه ضرورت شناسايی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به اين نياز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پياده سازی شده است .
به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسايی اشياء ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد ، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .

سامانه شناسایی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification – RFID) سامانه شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها به وسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا، کارت و... متصل شده و یک بازخوان (Reader) است. سامانه های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره می برند. اصولا به هر سیستمی که قادر به خواندن و تشخیص اطلاعات افراد یا کالاها باشد سیستم شناسایی یا Identification System گفته می شود.

RFIDتکنولوژی ذخیره سازی داده است که می تواند برای شناسایی الکترونیکی، ردیابی و ذخیره اطلاعات در زمینه های مختلف به کار رود. تکنولوژی PFIDشامل سه جزء اصلی تگ های RFID، کارتخوان (ریدر) RFIDو سیستم جمع آوری و مدیریت داده ها می باشد. وظیفه کارتخوان (ریدر) RFIDکه یکی از اجزای اصلی سیستم های RFID می باشد، شناسایی و خواندن تگ های RFID می باشد.

خواننده های RFIDسیستم های پرس و جو کننده ای هستند که سیگنال ها را به تگ می فرستند و پاسخ را دریافت می کنند. این پاسخ می تواند در خواننده ذخیره شود تا بعداً به سیستم جمع آوری داده منتقل شود یا در همان زمان به سیستم جمع آوری اطلاعات فرستاده شود.

در واقع کارتخوان نوعی وسیله الکترونیکی می باشد که حضور تگ ها را در محیط تشخیص می دهد و اطلاعات ذخیره شده در آن ها را بازیابی می کند. ابزار شناسایی در این وسایل، بی سیم است و از آنجا که فاصله بین تگ و کارتخوان نسبتا کوتاه است، خط دید بین خواننده ها و برچسب ها لازم نیست.شناسایی خودکار

شناسه خودکار یک بحث گسترده در فناوری است که به ماشین ها یا دستگاها جهت شناسایی اشیا ، افراد و غیره کمک می کند
شناسایی خودکار اغلب همراه است با ضبط خودکار داده ها و اطلاعات. به این معنا شرکت ها می خواهند آیتم های مختلفی را شناسایی کنند، اطلاعات آنها را جمع آوری کنند و به نوعی اطلاعات را بدون نیاز به نیروی انسانی در کامپیوتر وارد کنند.

هدف از بیشتر سیستم های خودکار شناسایی، افزایش کارایی، کاهش خطاهای ورود داده ها و کم کردن نیروی انسانی است. برای انجام کارها با ارزش افزوده بیشتر مانند ارائه خدمات به مشتریان. فناوری هایی  موجود هستند که در شناسایی خودکار به ما کمک می کند مانند : کد های بارکد، کارت های هوشمند، تشخیص صدا، برخی از فناوری های بیومتریک (برای مثال اسکن شبکیه)، شناسایی کاراکترهای نوری و شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است.تاریخچه RFID :

اگرچه بیشینه این فناوری به جنگ جهانی دوم بر می گردد، از استفاده گسترده از محصولات و تجهیزات RFID چند سالی بیشتر نمی گذرد و آن نیز منحصر به کشور های صنعتی و پیشرفته می باشد. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم IT و علم الکترونیک قرار گرفته است. دلیل اصلی این رویکرد کاربردهای وسیع الطیف سیستم های RFID می باشد. در حال حاضر در ایران نیز تلاش هایی برای شناخت و استفاده از این فناوری صورت گرفته است. بنابر نیاز بسیار زیاد کشور به این تکنولوژی، در این پروژه یک نمونه ساده و آزمایشگاهی دستگاه اکسس کنترل  طراحی و ساخته شده است. در این سیستم 5 نفر در نظر گرفته شده است که اجازه ی ورود و خروج آنها، توسط نمایش Accept و Deny بر روی صفحه نمایش و روشن شدن دیودهای سبز و قرمز، صادر می شود. از مزایای این پروژه می توان به کنترل تردد افراد، ثبت ساعت ورود و خروج افراد و امکان حفاظت محل های خاص و طبقه بندی دسترسی افراد به محل های خاص اشاره کرد.

در سال های اخیر پروسه های شناسایی اتوماتیک (Auto-ID) در خدمات صنعتی، خرید و پخش لوجستیک، صنعت، کارخانه ها، سیستم های سیال مواد بسیار رایج گردیده است. پروسه های شناسایی اتوماتیک امروزه در شناسایی، انسان ها، حیوان ها و حمل و نقل کالاها و تولیدات به کار می روند.برچسب های بارکد رایج که شروع یک انقلاب در سیستم های شناسایی و از دیرباز قابل توجه بودند دارای مشکلات بسیاری بودند. این مطلب درست است که بارکدها بسیار ارزان قیمت هستند و از نظر اقتصادی به صرفه می باشند، اما نقطه ضعف اساسی آنها ظرفیت ذخیره سازی کم و عدم امکان برنامه نویسی مجدد آنها می باشد.

راه حل فنی بهینه می تواند ذخیره سازی اطلاعات در یک چیپ سیلیکونی باشد. یک نمونه بسیار رایج از ابزار الکترونی اطلاعات که استفاده از آن در بین جوامع بشری بسیار رایج گردیده است کارت های هوشمند می باشد. اساس کار این کارت ها قرار گرفتن در یک میدان تماس است.هر چند که این گونه کارت ها در اغلب موارد به مفهوم واقعی تماس مکانیکی با میدان ندارند اما انتقال اطلاعات بدون تماس ابزارهای الکترونیکی حمل اطلاعات و دستگاه خواننده استفاده از این گونه ابزار را انعطاف پذیرتر خواهد کرد.


به طور ایده آل توانی برای عمل کردن یک وسیله انتقال داده الکترونیکی نیاز است تا اطلاعات از وسیله موردنظر به خواننده با تکنولوژی بدون تماس صورت گیرد. به دلیل نوع پروسه ها و فرآیندهایی که در انتقال توان و داده در این گونه سیستم ها استفاده می شود، سیستم های شناسایی بدون تماس، سیستم های RFID (شناسایی توسط فرکانس های رادیویی) نامیده می شوند.


RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک مدار الکترونيکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسايی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .
در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید . 


در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه  نظیر برنامه های ERP  ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .
شکل  3 نحوه انجام فرآیند فوق را نشان می دهد .


آنتن RFID و یا همان " RFID Antenna " امواج رادیویی را در محدوده مشخصی منتشر می کند. این امواج رادیویی دو عمل اصلی انجام می دهند :
1) وسیله ای برای ارتباط با RFID Tag است (transponder)
2) انرژی مورد نیاز tag برای برقراری ارتباط را فراهم می کند (در مورد تگهای passive )

 
وقتی که یک tag در میدان الکترو مغناطیسی ایجاد شده در اطراف reader قرار می گیرد، سیگنالهای فعال کننده که توسط آنتن فرستاده شده اند روی آن اثر گذاشته و به عبارتی تراشه RFID را بیدار می کند و این تراشه اطلاعات موجود در tag را در اختیار آنتن قرار می دهد. نقش transceiver در این عملیات کنترل خطوط ارتباطی و داده ها است.


استاندارد RFID، شبکه EPCglobal

 
EPCglobal ، سازمانی برای ترویج استانداردسازی و به‌کار‌گیری سیستم کد الکترونیکی کالا در سراسر دنیا است که رویه و استاندارد کدینگ تگ‌های RFID را مشخص می‌کند. این سازمان بر خلق یک استاندارد جهانی برای RFID تمرکز دارد. EPCglobal ، کد EPC که در تگ‌های RFID ذخیره می ‌شود را استاندارد کرده است. این کد از یک سرگروه و سه مجموعه از داده‌ها تشکیل شده است. سرگروه‌، شماره ورژن EPC را مشخص می‌کند. دومین بخش از عدد مشخص کننده‌ی مدیر EPC مانند شرکت یا موجودیت شرکت است. سومین بخش کلاس شی است که برای طبقه‌بندی نوع کالا استفاده می‌شود. برای نمونه؛ کالاهایی که SKU یکسانی دارند از یک خانواده هستند. بخش پایانی شماره سریال نامیده می شود که برای هر قلم منحصر به فرد است. در نتیجه، کد EPC می‌تواند برای هر قلم یک کد شناسایی منحصر به‌فرد با طول ۶۴ ، ۹۶ و ۲۵۶ بیت ایجاد کند. لازم به ذکر است که ISO نیز تلاش فراوانی برای استانداردسازی در این حوزه انجام می‌دهد. ISO به استانداردهای عام و EPC به استانداردهای خاص‌تر معروفند.
انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند. این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.

 

انواع تگ های RFID

دو نوع اصلی از برچسب یا تگ های RFID در انتن برد بلند وجود دارد. تگ فعال و تگ غیر فعال. در تگ های فعال منبع ذخیره نیرو مانند یک باتری وجود دارند اما در تگ های غیر فعال، باتری وجود ندارد. در عوض انرژی مورد نیاز خود را از آنتن گیرنده تامین می کنند که موج الکترو مغناطیسی را ارسال می کنند. همچنین تگ های نیمه فعال نیز وجود دارند که هم از نیروی باتری و هم آنتن استفاده می کند. این تگ ها معمولاً تا حد ۲۰۰۰ کیلوبایت داده را شامل می شوند.

این داده ممکن است شناسه یا سریال منحصر به فردی باشد. این برچسب ها همینطور می توانند فقط خواندنی باشند یا قابلیت هم خواندن و هم نوشتن را داشته باشند. محدوده خواندن این تگ ها نیز به عواملی مانند نوع برچسب، نوع خواننده، تداخل در محیط و.. بستگی دارد. به صورت کلی محدوده تگ های فعال به دلیل وجود منبع قدرت بیشتر از تگ های غیر فعال است.
 
مزایای بکارگیری RFID

هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .
برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :

    تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .

    با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.

    جهت خواند کد لازم نيست که تگ در معرض ديد مستقیم کدخوان قرار بگیرد .

    با توجه به ماهيت تگ ها ( عدم نیاز به  تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .آيا  فناوری RFID جديد است ؟

 
RFID يک فناوری تائيد شده از سال 1970 تا کنون است و به دليل قيمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قيمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای ميله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج راديويی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری  وجود دارد .مقایسه RFID و بارکد

 
این دو سیتسم تقریبا کارایی مشابهی دارند اما تفاوت rfid و بارکد چیست؟ از جمله مزایای RFID در مقابل بار کد می توان به عدم نیاز به ارتباط مستقیم با خواننده، اسکن همزمان چندین (حتی تا هزاران تگ) در لحظه و اسکن در فاصله های دورتر اشاره کرد. در صورتی در استفاده از بارکد، قادر به چنین کار های نیستیم. زمان خواندن RFID معمولاً کمتر از ۱۰۰ میلی ثانیه است که در بارکد این زمان به حدود ۵۰۰ میلی ثانیه می رسد. همچنین بارکد ها قابل استفاده مجدد را ندارند زیرا مانند RFID قابلبیت نوشتن مجدد را ندارند. همینطور بارکد چون روی جلد چاپ می شوند امکان مخدوش شدن نیز دارند در حالی که تگ ها در پوشش پلاستیکی مقاوم تری قرار دارند. با این وجود تنها برتری بارکد قیمت پایین تر آن نسبت به قیمت RFID است و در سایر موارد پیروزی قطعی با RFID است.

مشکلات و معایب RFID :

1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفتهای علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسبهای Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسبهای Active حدود 85 سنت می باشد. متاسفانه این قیمتها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسبها برای کاربردهای مختلف هستند.
2- تداخل: به دو صورت اتفاق می افتد:
تداخل Reader ها: زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می کنند.
تداخل tag ها: زمانی اتفاق می افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.


3- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفتهای اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه، NewZealand، نروژ و... فناوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آنها را زیر سوال برده و سبب می شود که به انسانها به چشم یک ربات نگریسته شود.
4- مسئله ایمنی: اکثر تگهای RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آنها می تواند توسط دستگاه های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمانها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و... به tag RFID کالاها منتقل می کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.


5- عدم وجود استانداردها: شرکت های متعددی وجود دارند که دستگاه های RFID را تولید می کنند. اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد. این مسئله سبب می شود که فناوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و تگهای موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد.


فواید استفاده از فناوری RFID در صنایع غذایی
 
تولیدکننده محصولات غذایی قبل از به کارگرفتن فناوری RFID بایستی تمامی گزینه‌های پیش روی خود را بسنجد.آیا در تولید محصول شرایط لازم‌الاجرا وجود دارد؟اگر اینطور است باید به دنبال باصرفه ترین راه حلی که شرایط لازم را برآورده می‌کند بود،اما اگر شرط لازم‌الاجرایی وجود ندارد،تولید کننده محصول باید معین کند کدامیک سودمندتر است:استفاده از برچسب‌های RFID یا کنار گذاشتن گزینه استفاده از برچسب‌ها و ادامه بهره‌گیری از بارکد. با تکامل فناوری RFID تولیدکنندگان محصولات مواد غذایی فواید بیشتری را در استفاده از این فناوری در صنایع خود مشاهده می‌کنند.با توجه به اینکه این فناوری از سوی بازار به شکل گسترده‌تری در حال پذیرفته شدن است قیمتهای عرضه این فناوری کاهش خواهد یافت و به این ترتیب تولیدکنندگان آسانتر می‌توانند از این تجهیزات استفاده نمایند. بهره‌گیری از فناوری RFID می تواند به بهبود نظارت بر موجودی کالاها و راحتی بیشتر مشتریان در استفاده از آنها بینجامد.علاوه بر این برچسب هایRFID قادر به ذخیره اطلاعات ارزشمندی نظیر تاریخ انقضای محصول هستند که به فروشندگان جزء اجازه می‌دهد خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه کنند.


مراقبت‌های پزشکی

از فناوری RFID می‌توان برای ردیابی حرکت بیماران در بیمارستان‌ها استفاده کرد. پرسنل کلینیک‌ها مشکلات زیادی در کنترل و مدیریت حرکت بیمارانی که از نظر ذهنی دچار عقب‌ماندگی هستند، تجربه می‌کنند. نبود یک سیستم مراقبت اثربخش برای این بیماران آن‌ها را با موقعیت‌های پر خطری روبرو کرده و احتمال آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای آن‌ها فراهم می‌کند. به وسیله یک سیستم کنترل مبتنی بر RFID‌، اطلاعات لحظه‌ای مکان بیماران، قابل دستیابی است. پرسنل کلینیک می‌توانند از این اطلاعات برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی بیماران سود ببرند. همچنین، مدیر بیمارستان می‌تواند از اطلاعات دریافت‌شده برای کنترل رفت‌وآمد افراد ، به مکان‌های محدود شده استفاده کند. همچنین تگ‌هایی که در بدن حیوانات قرار داده می‌شوند، افزون‌بر فراهم کردن کارت‌های شناسایی منحصربه‌فرد، کمک موثری به مطالعه‌ی زندگی و رشد حیوانات خواهد کرد. بنابراین، دامپزشکان می‌توانند از تگ‌خوان دستی برای بازیابی و به‌روزرسانی اطلاعات پزشکی حیوانات استفاده کنند.
 

rfid در پزشکی
 


 
بارکدها، کدهای دوبعدی، سیستم های انگشت نگاری، سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی، سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا و.... از جمله این راهکارها می باشند. یکی از جدیدترین روش ها جهت شناسایی افراد یا کالاها استفاده از سیستنم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی یا RFID می باشد. یکی از اهداف مهم درمدیریت زنجیره تامین، شناسایی و ردیابی کالا از زمان تولید تا مصرف است. در زنجیره تامین، حلقه های مختلف زنجیره، مانند تولیدکننده، توزیع کننده، فروشنده و اجزای دیگر، نیاز به دانستن موجودی انبارهای خود می باشند و در اختیار داشتند این اطلاعات می تواند منجر به صرفه جویی زیادی در هزینه، زمان و در نتیجه بهره وری بالاتر شود. سیستم های RFID راه حلی بالقوه، در این زمینه می باشند که می توان به وسیله آن، جریان مواد و محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین را پیگیری کرد. در حال حاضر از این سیستم، در صنعت بیشتر برای جلوگیری از سرقت، افزایش کارایی در کنترل موجودی و کاهش هزینه های بازرسی و حمل استفاده می شود. در یک بازار گسترده، اقلام کالا با تنوع بسیار زیاد توسط عرضه کنندگان متعدد وارد چرخه گردش و فروش شده و در مبادی و نقاط فروش تفکیک و شناسایی منحصر به فرد آنها اهمیت می یابد. ساز و کارهای مربوط به یونیک سازی هر قلم کالای عرضه شده توسط یک تامین کننده به گونه است که در سراسر جهان، هر کالا، فقط یک کد یا شماره دریافت می کند و هیچ گونه تداخل و همپوشانی بین شماره ها بروز نمی نماید.

فواید استفاده از فناوری RFID در کتابخانه

سیستم شناسایی با امواج رادیویی(RFID) کتابخانه‌‌ها را قادر می‌سازد که این تکنولوژی را با سیستم مدیریت اقلام کتابخانه‌ای خود تطبیق دهند. در سایه این سیستم مراجعین به کتابخانه از امکان دریافت اقلام کتابخانه‌ای به صورت خودکار و جلوگیری از ازدحام در میز امانت، جهت دریافت اقلام و مواردی این چنین، بهره بالایی خواهند برد.

rfid در کتابخانه
 
 
پرسنل کتابخانه برای کمک به مراجعین زمان بیشتری داشته و هیچگونه کار زمان بر وتکراری را در ارتباط با تحویل و دریافت کتاب و اقلام دیگر را نخواهند داشت. این سیستم دارای یک تجهیزات درون ساختی کنترلی می‌باشد که نسبت به کوچکترین اقلام کتابخانه‌ای که بدون مجوز از کتابخانه خارج گردد حساس می‌باشد و پرسنل کتابخانه را مطلع می‌نماید.

سیستم امانت دهی خودکار اقلام کتابخانه‌ای به مراجعین این امکان را می‌دهد که بدون کمک پرسنل کتابخانه کتاب دریافت نمایند.  در سیستم RFID یک مجموعه کتاب تا ارتفاع ۲۵ سانت بر روی میز به یک باره قابل خواندن توسط قرائتگر می‌باشد. این تکنولوژی کمک بسیار شایانی در سرعت تحویل کتاب به مراجعین را داشته که در نتیجه جلب رضایت آنها نیز خواهد بود.

مدیریت دارایی‌های فیزیکی


شناسایی و ردیابی خودکار دارایی‌هایی که به آن‌ها تگ متصل شده است، ابزار توانمندی را برای مدیریت دارایی‌های متحرک فراهم می‌کند.

   
ردیابی پالت

    به‌کارگیری سیستم RFID که با نرم‌افزار انبار در ارتباط است برای ردیابی و پیگیری اقلام در سطح پالت (یا در سطح کارتن به وسیله‌ی فناوری بارکد)، ضمن حذف دخالت‌های انسانی و کاهش زمان عملیات ، پردازش موجودی در عملیات انبار را نیز آسان می‌کند.

    ردیابی تجهیزات

 
    با نصب تگ‌خوان ها در محل گیت‌های ورود و خروج در ورودی‌های سالن تولید، سالن‌های انبار و مرکز نگهداری و تعمیرات ، امکان ردیابی هرگونه تجهیز و ابزاری که به آن تگ متصل است، به سادگی فراهم می‌شود.


    مدیریت انبار و موجودی

 
    انبار هوشمند، واژه‌ای است که به استفاده از فناوری‌های نوین مانند ریدر RFID در عملیات انبارداری اشاره می‌کند. به کمک این فناوری می‌توان از سیستمFIFO به‌شکل موثری استفاده کرد. با قرار گرفتن تگ‌خوان‌ها در محل ورودی مرکز انبارش شرکت‌، سیستم به‌شکل خودکار زمان ورود و خروج کالاهای دارای تگ را ثبت می‌کند. در نتیجه می‌توان کالاهایی که زودتر وارد انبار شده‌اند را در فهرست کالاهایی قرار داد که زودتر از آن خارج می‌شوند. به‌علاوه، اطلاع از سطح موجودی دقیق کالا در کمترین زمان قابل دستیابی است و در زمان کمی اپراتور با استفاده از یک تگ‌خوان دستی می‌تواند با حرکت در راهروهای انبار ، موجودی کل انبار را شمارش و ثبت کند. این کار، عملیات انبارگردانی را در پایان دوره‌ی مالی تسهیل می‌کند.


 


کنترل انبار rfid

 
کنترل تردد افراد

افزایش امنیت کنترل تردد، گزارش گیری در مورد تردد افراد در زمان های مختلف درسازمان، حذف صف در مقابل ورودی ها، امکان اعطا یا لغو دسترسی به افراد و انجام تنظیمات نرم افزاری، از مزایای سیستم کنترل تردد برمبنایRFID  است. برخلاف کارتهای تماسی، کارتهای بدون تماسRFID، استهلاک کمی دارند و با توجه به استانداردهای امنیتی بکاررفته دراین کارتها، امکان کپی وجود ندارد.
سیستم کنترل تردد برمبنای RFID  دارای اجزاء کلی شامل ریدر، کنترل، کارت و نرم افزار مرکزی است. کنترلرها امکان ذخیره اطلاعات تا چند هزار رکورد را دارند و در صورت ازکار افتادگی کامپیوتر مرکزی، سیستم می تواند به صورت stand alone بکار خود ادامه دهد.
با استفاده از نرم افزار مرکزی می توان دسترسی افراد را برمبنای زمان و محدوده تعریف کرد همچنین امکان دریافت سیگنال هشدار درمواقع ضروری از طریق نرم افزارممکن می شود.


مدیریت حمل و نقل هوایی مبتنی بر RFID

پس از آن، چمدان ها به محل مشخصی برده می شوند تا توسط ماشین حمل بار به هواپیمای مورد نظر منتقل شوند. هنگام بارگیری به هواپیما، هر کدام از چمدان ها از طریق اسکنر های دستی بررسی و اطلاعات مربوط به آنها در کامپیوتر مرکزی ثبت می شود و مشخص خواهد شد که کدام چمدان ها داخل هواپیما قرار می گیرند. در طول این مدت مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند و مشخصات آنها نیز در کامپیوتر مرکزی ذخیره می شود و هماهنگی بین اطلاعات مسافران و بار آنها، مانع از ورود چمدان اضافی به داخل هواپیما خواهد شد. حال فرض کنید یک چمدان بدون مالک به هواپیما بارگیری شده، در این صورت متصدی مربوطه باید وارد محفظه بار هواپیما شود و تنها با استفاده از بارکدخوان دستی، چمدان مورد نظر را در میان انبوهی از چمدان های مشابه پیدا کند !!!

ردیابی کانتینرها

برای جلوگیری ازگم شدن کانتینرها در محوطه بندر، نیز جلوگیری از بروز تصادفات در محوطه بارگیری و همچنین پیشگیری ازسرقت، می توان از تکنولوژی ریدر RFID استفاده کرد.
در صورت استفاده از سیستمRFID  مناسب کاربرد ردیابی کانتینر، امکان شناسائی محل کانتینرها با دقت زیاد وجود دارد. همچنین این سیستم امکان پیش گیری از حوادث ناشی از برخورد ماشین آلات موجود در بندر باپرسنل را فراهم می کند همچنین پلمب های الکترونیکی هوشمند می توانند به امنیت بیشتر کانتینرها کمک کنند. این تگ ها، باز و بسته شدن درب کانتینر را ثبت و به ریدر منتقل می کنند.

 
 
rfid ردیابی کانتینرها
 


کاربرد و مزایای استفاده از RFID در ناوگان حمل و نقل :

استفاده از فناوری ریدر(RFID) نگرانی‌ها و مشکلات موجود در حوزه حمل و نقل(Transportation) را رفع و پوشش می دهد به طوری که با پیاده سازی و بهره‌برداری از این فناوری می توان بر کلیه رفتارهای خودروها و وسائط نقلیه حمل و نقل نظارت داشت و آنها را ردگیری نمود(از مبدا تا مقصد)، می توان حمل و نقل کالای خود را توسط وسائط نقلیه باربری را به صورت آنلاین و زنده نظارت(مانیتورینگ-Monitoring) کرد و در لحظه دید که وسیله حامل مورد نظر در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد، آیا در حال حرکت است یا بی حرکت مانده است؟ با چه سرعتی در حال حرکت است؟ و یا...، همچنین می توان تعداد دفعات عبور یا حضور خودرو در مکان مشخصی را شمارش نمود(مانند کارگاه عمرانی، محل مسافرگیری و یا...).

همچنین با افزایش حمل و نقل ریلی و گسترش شبکه ریلی و افزایش تجهیزات ناوگان در شبکه(واگن ها و لوکوموتیوها و...) نیاز به برنامه ریزی و بهینه سازی استفاده از این تجهیزات بسیار مهم جلوه می کند. این مورد نه تنها در راه آهن، بلکه در سایر بخش های حمل و نقلی نیز دارای اهمیت بسزایی می باشد. سیستم ردیابی به وسیله امواج رادیویی(RFID) یکی از سیستمهای شناسایی و ردیابی است که در صنعت راه آهن نیز به منظور تعیین موقعیت واگن ها کاربرد دارد و قابل استفاده است. هدف از استفاده از تکنولوژی RFID همچون سایر سیستمهای شناسایی خودکار؛ افزایش کارایی، کاهش خطای ورود اطلاعات و در نهایت بهبود سرویس دهی به مشتریان است.

در سالهای اخیر، تکنولوژی RFID به یکی از مهمترین حوزه های فناوری اطلاعات مبدل گشته و استفاده از این فناوری نوین در عرصه های مختلف اقتصادی و صنعتی با گسترش روزافزونی مواجه است. فناوری RFID و انتن برد بلند با به حداقل رساندن عملیات دستی، میزان صحت و دقت عملیات و نظارت بهتر مدیران را افزایش می دهد.
 

ثبت وقایع ورزشی

فناوری RFID می‌تواند برای تعیین دقیق زمان نقاطی از مسیر مسابقه‌دهنده که مدنظر است و نمایش خودکار آن مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از کاربرد، در گذشته برای حدود ده سال در مسابقات ماراتن به‌کار گرفته می شد. با قرار دادن تگ در کفش مسابقه‌دهندگان و تنظیم تگ‌خوان‌ها در خط شروع، خطوط زمانی میانه و خط پایانی، مقادیر دقیقی برای ارزیابی عملکرد هریک از دونده‌ها در نقاط مشخصی در مسابقه می‌تواند به آسانی انجام شود.

توسعه تکنولوژی RFID

در دهه های گذشته نیاز به روش های شناسایی خودکار اشیاء و کالاها احساس شد. امکان شناسایی و ردیابی خودکار می توانست مدیریت بهتری در زنجیره تامین کالا و کنترل دسترسی ایجاد کند. تکنولوژی RFID به عنوان تکنیکی برای شناسایی اشیا از طریق فرکانس های رادیویی زیاد قدمتی ندارد. این تکنولوژی اولین بار توسط آلمانی ها در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. آنها از این فناوری برای شناسایی هواپیماهای خودی از هواپیماهای دشمن استفاده می بردند. بعد از مدتی انگلیسی ها این قابلیت را در سیستم های راداری خود به کار گرفتند. سامانه نظارت الکترونیکی بر مقالات علمی اولین کاربرد تجاری RFID بود. این سامانه وظیفه نظارت بر سرقت های علمی را برعهده داشت. امروزه این سیستم ها را در کتابخانه و فروشگاه پوشاک به طور گسترده مشاهده می کنیم. سازمان های بین المللی ا جمله ISO و کمیسیون بین المللی الکترونیک IEC استانداردهای گوناگونی را برای RFID تعریف کرده اند.


ایمنی مسافر

RFID همچنین می تواند برای ارتقا ایمنی استفاده شود. در هواپیما، جلیقه نجات در یک مکان دشوار، زیر صندلی قرار دارد. اگر شما مجبور باشید هر جلیقه نجات را به طور جداگانه کنترل کنید، اعلام موجودی از جلیقه نجات هایی که در داخل هواپیماست کار بسیار سختی است. هنگام استفاده از RFID، اعلام موجودی می تواند در راهرو نیز انجام شود. این امر همچنین در تعمیر و نگهداری و کنترل درجه ایمنی هواپیما، تجهیزات ایمنی مانند ماسک و اکسیژن بدون  اینکه نیاز به باز بودن دریچه ای باشد، بکار گرفته شود. فرودگاه فرانکفورت کرکره های آتش، دربهای نسوز، آشکارسازهای دود و سایر تجهیزاتی که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد را نصب کرده است. به منظور نظارت بر کار پرسنل خدمات، فرودگاه فرانکفورت راه حلی مبتنی بر RFID اجرا کرده است. آنها یک اپلیکیشن موبایل، برای تکنیسین هایی که با سیستم مدیریت دارایی فعلی خود یکپارچه شده اند، ارئه داده اند.

 
ایمنی مسافر با rfid


 

 سیستم پلاکخوان پارکینگ

 

سیستم کنترل تردد دوربین پلاک خوان چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان (Automatic Number Plate Recognition) برای اولین بار در سال 1976 در بخش توسعه علوم پلیس انگلستان اختراع شد.
این سیستم های اولیه تا سال 1979 کار می کردند. تااینکه قرارداد تولید صنعتی سیستم ها صادر گردید.
در سال 1981 اولین خودروی به سرقت رفته با استفاده از سیستم دوربین مداربسته ANPR شناسایی گردید.
در طول دهه 1990 به دلیل کاهش در بهای این نوع از دوربین ها و همچنین پیشرفت های چشم گیری که داشت استفاده از آن ها به صورت چشم گیری افزایش یافت.اولین پرونده ثبت شده با استفاده از دوربین های ANPR مربوط می شود به نوامبر سال 2005 که منجر به محکومیت قاتلین شارون بسنیفسکی (Sharon Beshenivsky) گردید.

سيستمهاي پلاک خوان خودرو امروزه يکي از مهمترين روشهاي تشخيص هويت خودرو مي باشد که در بسياري از سيستمهاي کنترل تردد و ترافيک مورد استفاده است. تكنولوژي پردازش تصوير محور اصلي در اين سيستمها مي باشد. بخش پلاك خواني خودرو با استفاده از فن آوري پردازش تصوير در سيستمهاي كنترل هوشمند ترافيك مورد استفاده فراواني دارد. در چند سال گذشته بسياري از پروژه هاي ترافيکي کشور از اين سيستم استفاده فراواني شده است که از اين ميان به پروژه هاي کنترل محدوده ترافيک شهرداري تهران، ثبت تخلفات جاده اي توسط راهداري و پليس، سيستمهاي کنترل تردد خودرويي بسياري از سازمانها و غيره مي توان اشاره نمود.

شماره پلاک خودرو یکی از مناسب‌ترین اقلام اطلاعاتی جهت احراز هویت خودروها می‌باشد. سیستم تشخیص پلاک خودرو یک سیستم کاملاً مکانیزه است که با استفاده از پردازش تصویر خودروهای عبوری از یک مکان، شماره پلاک آنها را استخراج می‌کند. برای استفاده از این سامانه، نیازی به نصب و تجهیز خودروها به وسیلهٔ دیگری (مانند GPS یا برچسب‌های رادیویی- RFID Tag) وجود ندارد. این سامانه با استفاده از دوربین‌های مخصوص، تصویری از خودرو در حال عبور اخذ می‌کند و آن تصویر را جهت پردازش توسط نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو به رایانه ارسال می‌کند.

این سامانه برای ثبت تردد و  نیز ثبت گزارش عبور و مرور خودرو و …در مبادی ورودی و خروجی محوطه های پارکینگ های عمومی، سازمانها، عوارضی ها، بزرگراه ها و محدوده های ترافیکی کاربرد دارد.از آنجا که این سامانه نیاز به نصب دستگاه یا تگ بر روی خودرو ندارد، در مواردی که تعداد خودروهای مجاز یا تردد خودروهای متفرقه زیاد باشد، بسیار مقرون به صرفه است.
در سامانه هوشمند پلاک خوان برای هر لاین و جهت عبوری, از یک دوربین استفاده می شود. در صورتی که لاین مورد نظر شما برای ورود و خروج خودرو استفاده می شود، باید از دو دوربین استفاده شود.
به ازای هر لاین یک نسخه از نرم افزار پلاک خوان استفاده می شود . که تصاویر گرفته شده توسط دوربین را پردازش نموده و پس از تبدیل به متن به نرم افزار و پایگاه داده ارسال می نماید.
نرم افزار پلاک خوان با استفاده از الگوریتم های پیشرفته OCR یا( Optical Character Recognition )با دقتی بالای ۹۶% اعداد و حروف موجود در پلاک را تشخیص می دهد.
دوربین پلاک خوان EMBEDDED(ترکیبی)

دوربین پلاک خوان ترکیبی یک سخت افزار جامع و واحد (All in one) دارای دوربین های رنگی و IR، بخش الکترونیکی با قابلیتهای پردازش تصویر، کنترلی، پاوری و نیز سیستم نورپردازی ویژه تصویربرداری از پلاک است که فرآیند پلاک خوانی توسط آن  و بدون ارتباط با پردازنده یا واحد دیگری صورت می پذیرد. به عبارت دیگر پیش نیاز این سیستم، تامین تغذیه الکتریکی آن و خروجی آن تصویر پلاک خودروهای عبوری است.

دوربین پلاک خوان ترکیبی به صورت Plug & Play و Power Over Ethernet می باشد یعنی پس از اتصال منبع تغذیه به دوربین پلاک خوان ترکیبی این دستگاه به صورت خودکار روشن شده و شروع به پلاک خوانی می نماید. بدین ترتیب تمامی دغدغه های معمول در بکارگیری سیستم های پلاک خوان سنتی (مبتنی بر اجزاء جداگانه) در این سیستم حل شده است. همچنین این سیستم بر طبق استاندارد حفاظت شرایط محیطی IP66 تولید شده و محدوده گسترده دمایی ۵۵ تا ۳۰- برای آن تعریف شده است.


مقایسه سیستم پلاک خوان و انتن RFID

در سیستم پلاک خوان شناسایی خودرو ها بر اساس پلاک خودرو بوده و این امر خود باعث افزایش درصد خطا سیستم می شود.
چرا که اگر پلاک خودرو مخدوش و یا کثیف باشد و همچنین به دلیل متکی بودن به دوربین های مداربسته اگر دوربین نتواند عکس با کیفیتی به نرم افزار ارسال کند امکان تخشیص پلاک نیست و یا با خطا پلاک را ثبت می نماید که این امر خود باعث اختلال در روند ورود و خروج می شود.خصوصا در فصل سرما که پلاک خودرو ها به دلیل سرما و آب گرفتی عموما کثیف یا گلی هستند.

بر خلاف سیستم پلاک خوان ریدر برد بلند RFID بدون هیچگونه مشکلی روند ورود و خروج خودرو ها به داخل پارکینگ را کنترل می نماید.


الگوریتم عملکرد دوربین مداربسته پلاک خوان

الگوریتم شناسایی دوربین مداربسته پلاک خوان شامل 7 استپ است که عبارتند از:
1) مکان یابی پلاک (Plate Localization)

این سرویس به سیستم کمک می کند تا پلاک را پیدا کرده و در تصویر جداسازی نماید.
2) جهت یابی و سایز بندی پلاک (Plate Orientation and Sizing)

تصحیح انحرافات زاویه ای پلاک و تصحیح ابعاد آن در سایز مورد نیاز در این قسمت صورت می گیرد.
3) نرمالایز کردن (Normalization)

نرمالایز کردن تصویر به عبارتی همان کنترل و تنظیم روشنایی و کنتراست موجود در تصویر است.
4) تقسیم بندی کاراکترها (Character Segmentation)

هر پلاک از تعدادی حروف و شماره های خاص تشکیل یافته است. سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان قادر است هرکدام از این کاراکتر ها را بصورت مجزا جداسازی و تقسیم بندی کند.
5) شناسایی کاراکترها بصورت اپتیکی (OCR)
بااستفاده از سیستم OCR کاراکترهای جداسازی شده شناسایی می شوند. سپس بصورت حروف آلفانومریکی ذخیره می گردند.
6) تجزیه و تحلیل ژئومتریک (Geometrical Analysis)

کاراکترها و موقعیت های ثبت شده براساس قوانین خاص کشور موردنظر آنالیز می شوند.
7) میانگین گیری از چندین مقدار شناسایی شده از چندین فیلد (The Averaging)

 
این گام که در واقع آخرین استپ از الگوریتم دوربین مداربسته پلاک خوان است، جهت حصول اطمینان از صحت پلاک ثبت شده است. پیچیدگی هرکدام از این گام ها دقت سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان را مشخص می کند.

در گام سوم (نرمالایز کردن) برخی از سیستم ها از تکنیک های شناسایی مرز (Edge Detection) برای افزایش اختلاف حروف و سپس زمینه استفاده میکنند. بهره گیری از یک فیلتر میانی (Median Filter) نیز ممکن است برای کاهش نویزهای موجود در تصویر مفید باشد.

-پلاک خوان پارکینگی

این سامانه با بهره گیری از توان قرائت پلاک (پلاک خوان آماری) به منظور هوشمندسازی و اتوماسیون پارکینگ های عمومی مورد

استفاده قرار می گیرد.


از قابلیت های این سیستم ارایه رسید ورود و خروج و نیز ثبت تمامی اطلاعات مربوط به تردد خودروها و تراکنش های مالی برای

بررسی های بعدی می باشد.

مراحل کار:

مرحله 1 : با ورود خودرو سنسور فعال شده و نرم افزار به قرائت پلاک می پردازد سپس نتایج پلاک خوانی و اطلاعات مربوطه به

کاربر برای تایید نمایش داده می شود. با تایید کاربر از طریق نرم افزار با توجه به اطلاعات تردد ورودی از قبیل پلاک و زمان و شناسه یکتا، قبضی آماده چاپ خواهد شد. همزمان با این تایید، راهبند برای عبور خودرو بالا رفته و خودرو وارد پارکینگ خواهد شد. (درصورتی که از کارت یا قبض استفاده نماییم، این اطلاعات بر روی کارت نیز ثبت شده و در اختیار راننده قرار می گیرد)

مرحله 2 : در هنگام خروج خودرو با قرائت پلاک (مطابق با روال ورود)، اطلاعات مربوط به سند ورود (از جمله تصاویر ورود) به کاربرنمایش داده می شود و با ارایه کارت یا قبض از طرف راننده و در صورت تطابق با اطلاعات ورودی، مجوز خروج به راننده داده میشود و در صورت لزوم نرم افزار، هزینه مربوطه را به کاربر و راننده نمایش می دهد و پس از تائید پرداخت قبض، راهبند از طریق

بورد الکتریکی باز می شود.

مرحله 3 : مدیریت مجموعه امکان دریافت گزارش از ترددهای روزانه، خودروهای داخل مجموعه، میزان ساعات کارکرد کاربران و

سیستم، تراکنش های مالی و همچنین تعریف و تغییر مشترکان را خواهد داشت.


ویژگی های دوربین پلاک خوان چیست و چه دوربینی برای این امر مناسب است؟

هسته پردازش تصویر پلاک خوانی مستقل از دوربین پلاک خوان می باشد اما طبیعتا به هر میزان که تصویر تهیه شده برای پلاک خوانی مناسب تر و با کیفیت بالاتر باشد، نتیجه نهایی مطلوب تری حاصل خواهد شد. بهترین راه حل برای دوربین پلاک خوانی ترکیبی از CCD های حساس به IR و رنگی می باشد که با سیستم نورپردازی نیز یکپارچه و تنظیم شده اند. بدین ترتیب تصویر مادون قرمز تصویر مناسبی جهت پلاک خوانی بوده و تصویر مرئی به عنوان تصویر کمکی و شاهد ثبت می گردد که این ترکیب ایده آل مخصوص پروژه های ITS (سیستمهای هوشمند ترافیکی) است.

اما در بسیاری از موارد بکارگیری سیستم های ساده، اقتصادی و مقرون به صرفه می باشند و می توان در کاربردهای ساده تر از یک دوربین برای پلاک خوانی استفاده نمود. بدین صورت است که دوربین پلاک خوانی بر اساس قیمت و کیفیت یک طیف گسترده را تشکیل می دهد که به فراخور می توان با فاصله گرفتن از دوربین های صنعتی مخصوص پلاک خوانی به سمت دوربین های نظارتی پیش رفت که در این بین باز هم انواع فاکتورهای لنز، اپتیک، نورپردازی، نوع دوربین نظارتی و … مسائلی هستند که بر روی قیمت وکیفیت اثرگذار خواهند بود. لکن اگر قصد تهیه ایده آل ها را برای یک پروژه پارکینگی نداشته باشیم، تا حد قابل قبولی می توان از دوربین های Axis، Panasonic، Vivotek و یا سایر دوربین های نظارتی تحت شبکه به شرط داشتن برخی مشخصات فنی بهره جست.


آیا می توان با سیستم پلاک خوان، اپراتور را در پارکینگ های عمومی حذف نمود؟

لازم است که مسئله حذف کاربر در دو سطح جداگانه برای ورود یا خروج بررسی گردد. در ورود با توجه به اینکه تراکنش مالی نداریم سیستم می تواند به صورت اتوماتیک و با استفاده  دوربین پلاک خوان، تردد خودرو را به همراه پلاک تشخیص دهد و همچنین کارت به صورت اتوماتیک به راننده تحویل داده شده و یا قبض ورود به همراه بارکد توسط پرینتر چاپ گردد. اما در خروج با توجه به اینکه مسئله پرداخت پول پارکینگ را داریم لازم است که حتما کاربری حضور داشته باشد که تراکنش مالی صورت پذیرد. همچنین این کاربر با مقایسه تصویر ورود و خروج خودرو به پارکینگ، بررسی امنیتی موضوع را نیز بر عهده دارد. البته می توان جایگاه هایی برای پرداخت الکترونیک پول در پارکینگ در نظر گرفت که افراد قبل از خروج از پارکینگ به آن ها مراجعه نموده و با ارائه کارت یا قبض خود مبلغ پارکینگ را پرداخت نمایند و مدت زمان محدودی مثلا 10 دقیقه فرصت داشته باشند که از پارکینگ خارج شوند. بدین ترتیب رانندگانی که به صورت الکترونیکی پول پارکینگ خود را پرداخت نموده باشند در خروجی ها دیگر معطل نخواهند ماند و حتی با گسترش این موضوع می توان برخی خروجی ها را مخصوص این کار قرارداد.

 

 
عملکرد ریدر و انتن
 
ریدر های RFID  چگونه کار می کنند

RFID امواج رادیویی با فرکانس های خاص را از طریق آنتن های rfid  ساطع میکند، امواج به برچسب ها می رسد تا بتوانند با انتشار یک شناسه منحصر به فرد ارتباط برقرار کنند. برچسب‌ها به باتری نیاز ندارند و سالها می‌توان از آنها استفاده کرد. ریدرها داده‌ها را پردازش می کنند تا بتوانید آنها را در برنامه خود ادغام کنیم و به آنها معنی دهیم .محدوده خواندن تگ در آن  معمولاً از ۰ تا ۱۲ متر است. سیستم  RFID    شامل: ریدر، آنتن، چاپ کرد و برچسب ها هستند. در این مقاله به کار کرد هریک از اجزای تشکیل دهنده یک سیستم برد بلند RFID  می‌پردازیم.

آنتن های rfid ،وظیفه انتشار و دریافت امواج را دارند که به ما امکان شناسایی تگ های RFID را می‌دهند هنگامی که یک تگ rfid از جلو آنتن عبور کند فعال می‌شود و سیگنال منتشر می‌کند ، آنتن ها امواج مختلفی را ایجاد می‌کنند و مسافت های مختلفی را پوشش می‌دهند.انواع امواج آنتن های برد بلند

آنتن ها با امواج دایره‌ای در محیط‌هایی که جهت یابی برچسب ها متفاوت است به بهترین وجه کار می‌کنند. آنتن ها با امواج خطی در محیطی استفاده می شود که جهت یابی برچسب‌ها شناخته شده و کنترل شده باشد و همیشه یکسان باشد. آنتن ها با امواج NF برای خواندن برچسب rfid در چند سانتیمتری استفاده می شود.


زاویه دید و افزایش فرکانس

با افزایش dbi  آنتن برد بلند بین هشت و نیم تا ۱۰ این امکان را به ما می‌دهد تا قدرت آنتن را برای خواندن تگ ها افزایش دهیم و منطقه  وسیع تری را تحت پوشش قرار دهیم.


تعداد آنتن ها

ریدرها استاندارد با عملکرد بالا دارای دو پورت ۴ پورت و ۸ پورت هستند تعداد آنتن های برد بلند معمولاً مطابق به محل نصب و تعداد ورودی و خروجی های آن محل و یا تراکم برچسب ها برای خواندن انتخاب می‌شود . بیشتر مکان ها به طور استاندارد معمولاً از ریدر  دو یا چهار پورت استفاده می‌کنند، برخی از برندها دارای مولتی پکسر هستند که به ما امکان می دهند تا در همان برد به ۳۲ آنتن وصل شویم.


ریدر های rfid

انواع مختلفی از ریدرها وجود دارند ریدرهای ثابت، قابل حمل، ریدر برای گوشی‌های هوشمند و ریدر usb، برای خواندن تگ با فرکانس و چگالی بالا که نیاز است که به صورت صددرصد دقیق تشخیص داده شود از ریدرهای ثابت استفاده می‌شود.

برای انتخاب یک ریدر مناسب باید چندین عامل را در نظر بگیرید:

برای انتخاب ریدر باید به منطقه اجرایی کار دقت کنید ریدرهای ثابت به طور عمده برای پوشش یک منطقه خاص طراحی می شوند برای خواندن تگ در یک نقطه ثابت.  اما اگر اجسام متحرک را می‌خواهیم سازماندهی کنیم مانند خودرو و یا اجسام داخل یک انبار باید از ریدر متحرک استفاده کنیم. ظرفیت خواندن در ریدر ها: متفاوت است و با توجه به تعداد برچسب ها و پیچیدگی محیط باید مدل مناسب ریدر انتخاب شود مثلاً در محیط‌هایی که اشیای فلزی وجود دارد و یا تراکم برچسب‌ها بالا است باید از ریدر ها با قدرت بالای خواندن انتخاب شود، حداکثر قدرت خواندن ریدرها طبق مقررات مجاز در هر کشور و یا منطقه با توجه به فرکانس etsl .fcc مشخص میشود.


ریدرهای usb

این ریدرها برای خواندن و ضبط تگ بسیار کم در نقاط مختلف مناسب هستند.

برچسب‌ها

انتخاب برچسب ها نیز به چندین عامل بستگی دارد، اندازه تگ ها. جهت گیری، زاویه خواندن. مساحت واقع شده و نوع تگ ها

سایز تگ ها

یک عامل بسیار مهم است هر چه بزرگتر باشد حساسیت و تشخیص آن بهتر است.

جهت گیری و زاویه خواندن

اگر آنتن های شما به صورت دایره‌ای فرکانس را بخواند لازم نیست نگران باشید که تگ خود را چگونه نصب کنید اما زمانی که آنتن شما به صورت خطی کار کند این امر بسیار مهم است که تگ خود را چگونه روی اجسام نصب کنیم یا به صورت افقی یا به صورت عمودی.


نوع تگ ها

تراشه‌های داخل برچسب هاRFID هستند، در برچسب ها IC با حافظه کم و زیاد وجود دارد از ۹۶ بیت تا ۵۱۲ بیت و همچنین آنها دارای حافظه های اضافه. سیستم هشدار EAS  ،امکان قفل کردن با رمزهای عبور و... همچنین تراشه ها وجود دارد که هر دو فناوری NFC و RFID را در یک تگ ترکیب می‌کند. فضای استفاده از سیستم RFID:فضایی که از این دستگاه قرار است استفاده شود مهم است همچنین ناحیه ای که برچسب  rfid  قرار است بر آن نصب شود، به طور مثال فلزات امواج را دفع و آب امواج را جذب می کند بنابراین نوع برچسب های ساخته شده برای این شرایط و چسب های آن متفاوت می باشد.


  
تگ های RFID اکتیو و پسیو

 

تگ های اکتیو و پسیو


تگ های Passive به هیچ منبع تغذیه داخلی متصل نیستند. به جای استفاده از منبع تغذیه از انرژی الکترومغناطسی گیرنده های RFID برای انتقال داده ها استفاده می کند. این تگ برای سیستم های Access Control ( سیستم های درب باز کن اتوماتیک)،ردیابی فایل ها، برای کنترل زمان در مسابقه های ورزشی، مدیریت کالا در فروشگاه های زنجیره ای، برچسب های هوشمند و غیره استفاده می شود. هزینه ای تگ ها بسیار پایین است لذا استفاده از این تگ ها در صنعت مقرون به صرفه تر است.

تگ های Active که به صورت مداوم درحال ارسال سیگنال به گیرنده های خود هستند؛ از منبع تغذیه استفاده می کنند. این تگ ها بعنوان یک ردیاب استفاده می شوند تا بتوان انها را ردیابی کرد و با در محیط هایی که اجسام با سرعت زیاد حرکت می کنند این تگ ها کارایی دارند. این تگ ها محدوده بسیار بزرگی را تحت پوشش سیگنال های خود قرار می دهند. این تگ ها هم چنین هزینه زیادی را دارند.
این تگ ها بر اساس نوع استفاده به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. برخی از انها در یک یا چند دسته ترکیبی جای میگیرند. این دسته ها عبارتند از :

تحمل در دمای بالا – این نوع تگ ها در موارد صنعتی خاص، مثل سیستم بهداشت و درمان و هم چنین پیگیری تعداد دفعات مصرف ابزاری که در سیستم های که با دمای بالا سروکار دارند استفاده می شوند.

محیط با شرایط سخت- این تگ ها در محیط های فضای باز و یا انبار ها که نیازمند تگ است مورد استفاده قرار میگیرد. این تگ ها نیز می توانند در شرایط برف و یخ بندان، گرد و غبار و یادر زیر آوار مقاومت کنند. حتی در برابر خرد شدن زیر چرخ تراکتور مقاومت کنند .برای نرم افزارهایی که وابسته به این چنین محیط هایی هستند این تگ ها مورد های مناسبی می باشند.
اندازه – گاهی اوقات در برخی صنایع که اندازه و سایز برای آنها اهمیت داردمیتوانند از تگ های مخصوص این کار استفاده کنند. بطور مثال صنایع دریایی.این تگ ها در همه نوع سایز و اندازه ای موجود است.
جنس تگ – اگر برنامه نیاز به ردیابی اجناس فلزی باشدبرچسب های UHF فلزی تنها گزینه است. این تگ ها به طور خاص برای کاهش مشکلات UHF RFID در مواجه با فلز طراحی شده است.

تعبیه خشک – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است و بر روی کار مثل پوسته یا لمینت قرار میگیرد.
تعبیه تر – این تگ ها تنها از چیپ و انتن تشکیل شده است .
تگ های توکار – اگر در مواردی نیاز شد که تگ ها بصورت توکار قرار بگیرند این تگ ها باز از عهده این امر برمی آید. این تگ ها می توانند در کوچکترین شکاف ها قرار گیرند یا حتی با چسب های اپوکسی رزین روی کار تعبیه شوند.

اساساً دو نوع تگ RFID اکتیو در بازار موجود هستند، تگ های فعال فرستنده و تگ های فعال راهنما یا نشانه
تگ های RFID فرستنده یا ترانسپوندر: در یک سیستم که از تگ های فرستنده ار اف  استفاده شده است، دستگاه تگ ریدر ابتدا یک سیگنال ارسال می کند، سپس تگ فرستنده فعال یک سیگنال پاسخ با اطلاعات مربوطه ارسال می کند. تگ های RFID فرستنده بسیار بهره ور هستند زیرا جهت حفظ عمر باطری زمانی که از محدوده تگ ریدر خارج می شوند باطری از مدار خارج می شود. این نوع تگ ها بیشتر در سیستم های کنترل تردد و جایگاه های پرداخت عوارض استفاده می شود.
تگ های RFID نشانه یا راهنما: در سیستم هایی که از تگ های RFID نشانه استفاده می شود، تگ منتظر ارسال سیگنال توسط دستگاه تگ ریدر نمی ماند. در عوض تگ RFID نشانه  همانطور که از نامش پیداست هر 3 تا 5 ثانیه یک بار یک سیگنال با مشخصات خاص را ارسال می کند.

استفاده از این نوع تگ ها در صنایع نفت و گاز و استخراج معادن و ردیابی محموله های بار بسیار معمول است. تگ های RFID نشانه می توانند سیگنال قابل شناسایی را تا صدها متر مسافت ارسال کنند ولی برای حفظ عمر باتری داخلی توان ارسال سیگنال را در حدود 100 متر مسافت محدود شده است.
 و از آنجایی که تگ های فعال دارای باطری و مدارات داخلی و محفظه مستحکمی باید داشته باشند، نسبت به تگ های غیر فعال بسیار بزرگتر هستند. همچنین ممکن است بعضی از تگ های RFID فعال دارای سنسور نیز باشند که این سنسور عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و غیره را برای کاربردهای خاص اندازه گیری می کند.
با توجه به تمام ویژگی های تگ های RFID فعال طبیعی است که قیمت این تگ ها بسیار گرانتر از تگ های غیر فعال باشد. از این رو تگ های فعال در کاربردهایی که دارای ارزش مالی بالایی هستند استفاده می شوند مانند صنایع نفت و گاز، سیستم های حمل ونقل کانتینری و سنگین، معدن و ساخت وساز.


تگ های فعال در مقابل تگ های غیرفعال

تگ های فعال به آن دسته از تگ های RFID اطلاق می شود که بر روی برد اصلی آنان یک باطری نصب شده باشد .در زمانی که لازم است تگ RFID داده ذخیره شده در خود را برای بررسی کننده ارسال نماید ، از این منبع برای کسب توان لازم جهت انتقال داده استفاده می گردد ( مشابه نقش باطری موجود در تلفن های همراه ) . بدین دلیل ، تگ های فعال قادر به برقراری ارتباط با بررسی کننده هایی می باشند که دارای قدرت کمتری می باشند و می توانند اطلاعات را تا محدوده بیشتری نیز ارسال نمایند ( به عنوان نمونه ده ها متر) . علاوه بر این ، تگ های فعال عموما” دارای حافظه های زیادی نیز می باشند ( به عنوان نمونه تا ۱۲۸ کیلوبایت ) .

تگ های فعال در مقام مقایسه نسبت به تگ های غیرفعال بزرگتر بوده و از پیچیدگی بیشتری نیز برخوردارند . همین موضوع باعث شده است که هزینه تولید آنان بالا باشد . عمر مفید باطری موجود در تگ های فعال ، دو تا هفت سال پیش بینی می گردد
تگ های غیرفعال ، دارای منبع تغذیه ای بر روی برد نمی باشد و قدرت خود برای ارسال داده را از سیگنال ارسالی بررسی کننده می گیرند . این وضعیت باعث می شود که اندازه تگ ها کوچک تر شده و هزینه های تولید نیز کاهش یابد .علاوه بر این ، تگ های غیرفعال محدوده کمتری را نسبت به تگ های فعال پوشش می دهند ( به عنوان نمونه چندین متر ) . با توجه به این که تگ های غیرفعال توان لازم جهت ارسال داده را از بررسی کننده خود می گیرند ، این نوع بررسی کننده ها لازم است دارای توان مناسبی باشند . تگ های غیرفعال دارای حافظه بمراتب کمتری نسبت به تگ های فعال می باشند ( در حد چندین کیلو بایت ) .

برخی از تگ های غیرفعال ، ممکن است دارای باطری از قبل تعبیه شده ای بر روی برد اصلی خود باشند که از آن برای کمک در ارسال سیگنال های رادیویی استفاده نمی گردد و کاربرد آن صرفا” فعال کردن مدارات الکترونیکی بر روی برد است
به عنوان نمونه ، یک تولید کننده مواد غذایی ممکن است تگ های RFID مجهز به حسگرهای حرارتی را در سکوهای حمل بار نصب نماید تا بتواند حرارت محصولات را در حین حمل و نقل کنترل نماید. پس از افزایش درجه حرارت یک محصول خاص به یک سطح مشخص ، مشخصات آن توسط حسگر بطور اتوماتیک بر روی تگ ثبت می گردد . در ادامه و در زمان توزیع و یا فروش کالا ، از اطلاعات موجود در تگ به منظور بررسی صحت فرآیند حمل و نقل و انبارداری استفاده می گردد . این نوع حسگرهای جانبی ممکن است نیازمند یک باطری بر روی برد اصلی خود باشند تا بتوانند در زمان حمل و نقل و یا انبارداری وظایف خود را به درستی انجام دهند .

 


سیستم پارکینگ هوشمند


 
مزایای استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند

امروزه سیستم اداره پارکینگ ها به روش سنتی جای خود را به پارکینگ های هوشمند و اتوماتیک داده است، که هم باعث بالا بردن امنیت در پارکینگ‌ها شده، هم کار را برای افراد و صاحبان پارکینگ راحت‌تر کرده است. مزایای استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند:

از این سیستم می‌تواند در انواع پارکینگ ها استفاده نمایید، در انواع پاساژها، ادارات، برجها، سینماها و غیره ...،جاهایی که ازدحام ماشین در آنجا زیاد است، که این سیستم باعث می‌شود در مسیر ورود و خروج پارکینگ هیچگونه ترافیکی صورت نگیرد و هیچ کس در انتظار برای پارک کردن خودرو خود نباشد.


کنترل از راه دور

سیستم هوشمند پارکینگ مبتنی بر وب است، یعنی می توان از هر جا و هر زمان به وسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشید.


مجوز ورود

با استفاده از سیستم هوشمند پارکینگ شما می‌توانید ترددها را به راحتی کنترل کنید و فقط به خودروهایی که می خواهید وارد پارکینگ شوند اجازه ورود بدهید ،در این روش هر اتومبیل دارای یک تء شناسایی بر روی شیشه خود است که زمان ورود به پارکینگ از فاصله هایی که تعیین شده و توسط آنتن ها خوانده می‌شود و اگر کد آنها تایید شود درب برای این خودروها باز می شود، این امر باعث افزایش امنیت ،هم برای اشخاص و هم خودروها می‌شود.


تشخیص پلاک

در بعضی از سیستم‌های هوشمند پارکینگ از پلاک اتومبیل ها به عنوان کد عبور استفاده می کنند ،به این صورت که از پلاک اتومبیل های مجوز دار عکس گرفته و به وسیله یک کد وارد سیستم می کنند و آن را برای آنتن و برد تعریف می‌کنند، بنابراین فقط اتومبیل‌هایی حق ورود و خروج از پارکینگ را دارند که قبلا پلاک آنها در سیستم ذخیره شده باشد ،این کار باعث بالا رفتن سطح امنیت و آرامش می شود.


سیستم های هوشمند پارکینگی دارای نرم‌افزار کنترل تردد می باشد، این مهمترین ویژگی این سیستم است و امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد توسط این نرم افزار کلیه اطلاعات ورود و خروج افراد ذخیره می شود در صورت لزوم شما با اتصال کابل شبکه از برد کنترل به  لپ تاپ خود می توانید اطلاعات ورود و خروج خودروها را داشته باشید، به طور مثال بدانید کدام خودرو با  شناسه مخصوص خود در چه تاریخی و ساعتی از پارکینگ استفاده کرده است و همچنین توسط این نرم افزار می توانید تگی را حذف و اضافه کنید، به طور مثال در یک مجتمع فردی شارژ خود را پرداخت نکرده، پس مجاز به استفاده از پارکینگ نیست، اما همچنان تگ را بر روی شیشه خودرو خود دارد و شما نمی‌خواهید تگ را از شیشه خودرو او جدا کنید، پس می‌توانید کد آن شخص را حذف و غیر فعال کنید تا زمانی که شارژ خود را پرداخت کند و دوباره تگ آن فعال شود.


اعتمادسازی

معمولاً افراد از پارکینگ‌های استفاده می‌کنند که مطمئن باشند هم امنیت خود و هم خودرویشان بالا است بنابراین شما می توانید با راه اندازی سیستم هوشمند پارکینگ اعتماد کاربران خود را جلب کنید و کاربران بیشتری را زیرمجموعه خود آورید که به درآمدزایی شما هم  کمک می کند. 

کنترل تردد خودرو با ریدر برد بلند
ریدر برد بلند
کنترل تردد خودرو در پارکینگ ها و معابر برای قبلا توسط شخص بصورت دستی انجام می شد و بصورت 24 ساعته انجام نمی گرفت.این امر هزینه زیادی در بر داشته و احتمال اشتباه هنگام کنترل خودرو ها بسیار زیاد بوده که احتمال مشکلات و عواقب بعدی بسیاری داشته است.این رادیو به صورت مستقیم و یا با یک برد واسط که کنترلر نامیده می شود به کامپیوتر یا سرور وصل می گردد. زمانی که خودرو به درب یا راهبند نزدیک می شود و تگی که به خودرو متصل می باشد در محدوده فرکانسی رادیو قرار می گیرد تگ فعال شده و شماره یکتای خود را به کارتخوان ارسال می کند و کارتخوان نیز به برد واسط ارسال می کند.

اگر سیستم آفلاین باشد اطلاعات توسط کنترلر پردازش شده و اگر شماره کارت در سیستم تعریف شده باشد و مجوزهای زمانبندی و گذرگاه فعال باشد، فرمان باز شدن درب یا راهبند صادر می گردد در غیر این صورت اتفاقی نمی افتد.نحوه عملکرد کارتخوان برد بلند و کوتاه تفاوت چندانی ندارد و تمامی مراحل روش فوق در این روش تکرار می شود. مهترین تفاوت در نوع فناوری و نحوه شناساندن خودرو به سیستم می باشد که در روش اول به صورت اتوماتیک و بدون دخالت راننده از فاصله دور صورت می پذیرد ولی در این روش می بایست راننده کارت را به کارتخوان معرفی نماید.

سیستم کنترل تردد پارکینگ توانایی دریافت، پردازش، ثبت، گزارش و نمایش اطلاعات تردد پارکینگ را دارا می باشد. این سیستم جهت بهبود روند اجرایی همراه با سرعت، دقت و امنیت پارکینگ طراحی شده است. در این سیستم تمام عملیات به صورت سیستمی و به طور برنامه ریزی شده قابل انجام است.نرم افزار می تواند گزارش های مفیدی را ارائه نماید، ورود و خروج را کنترل نماید، قابلیت بازکردن راهبند به صورت نرم افزاری، ثبت دستی اطلاعات، ثبت کلیه عملیات کاربران، نمایش مبلغ بر روی نمایشگر یا چاپگر، گزارشات متنوع مالی بر اساس کاربر و یا زمان و ... بخشی از قابلیت های نرم افزار پارکینگ می باشد.

ر پارکینگ های عمومی و تجاری، بجث دریافت هزینه بابت پارک خودروها مد نظر است، اما در پارکینگهای اختصاصی مانند پارکینگ آپارتمانها و بخصوص ادارات و شرکتها، مجوز دسترسی و تردد مورد توجه قرار می گیرد.در سامانه هوشمند کنترل تردد خودرو علاوه بر استفاده از تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز، با استفاده از یک نرم افزار جامع می توان مدیریت و نظارت کامل بر تردد خودروها در منطقه و محوطه مورد نظر داشت. در این مقاله به سامانه هوشمند کنترل تردد خودرو در پارکینگهای اختصاصی می پردازیم.تنها قابلیت مشاهده را دارند و امکان جستجو و یا ذخیره سازی متن پلاک را ندارند. لذا جهت ثبت متن پلاک که بتوانیم آن را در پایگاه داده ذخیره کرده و روی آنها عملیات گزارشگیری ، جستجو و ویرایش را انجام دهیم نیازمند یک نرم افزار هوشمند هستیم که تصاویر دریافتی از دوربین ثبت پلاک را پردازش کرده و متن پلاک را از روی آن استخراج نماید .

نصب یک عدد تگ ( برچسب هوشمند ) بر روی شیشه ی هر خودرو زمانی که یک خودرو به نزدیکی راهبند ورودی میرسد ( فاصله 5-6 متری ) تگ مورد نظر توسسط ریدر ( آنتن ) خوانده شده و به کنترلر و کامپیوتر ارسال میشود و اطلاعات توسط کامپیوتر پردازش میگردد و بلافاصله در کمتر از 300 میلی ثانیه با توجه به مجاز بودن به عبور به راهبند ، فرمان بالا رفتن صادر میشود و شخص میتواند وارد یا خارج گردد.در همان لحظه دوربین ورودی عکس گرفته و راهبند بالا میرود و موقع خروج نیز دقیقاً مثل حالت ورود تگ از فاصله چند متری خوانده شده و در این موقع دوربین خروجی عکس گرفته و راهبند بالا میرود. ضمنا درهمان لحظه که دوربین دوم یا خروجی عکس می گیرد، در نرم افزارعکس ورودی و عکس خروجی همزمان جهت تطبیق به اپراتور ارجاع داده میشود.

ر سیستم آفلاین باشد اطلاعات توسط کنترلر پردازش شده و اگر شماره کارت در سیستم تعریف شده باشد و مجوزهای زمانبندی و گذرگاه فعال باشد، فرمان باز شدن درب یا راهبند صادر می گردد در غیر این صورت اتفاقی نمی افتد و اگر سیستم آنلاین باشد کلیه مراحل پردازش در سرور انجام می شود و باز برد کنترلر فقط وظیفه انتقال اطلاعات و فرمان رله درب و یا راهبند را خواهد داشت.